Będomin.Batalia Napoleońska.

  • 21.08.2017, 12:54 (aktualizacja 28.08.2017, 11:33)
  • admin 24
Będomin.Batalia Napoleońska.
Po raz dwunasty w Będominie odbyła się Batalia Napoleońska. Przed przyjęciem rekonstruktorów i turystów Muzeum Hymnu Narodowego musiało poradzić sobie ze skutkami nawałnicy. Niestety, wiele lip i akacji, które rosły w tamtejszym parku nie przetrwało burzy. Z pomocą przyszli strażacy PSP i OSP. Udało się uporządkować teren, a sobotnia batalia odbyła się bez przeszkód.

Historyczne święto trwało od 11.oo do 19.00. Wstęp był wolny, a w programie była między innymi prezentacja rodzajów wojsk i pokaz artyleryjski. Rekonstruktorzy rozbili obóz, można więc było przez chwilę poczuć się jak w epoce napoleońskiej.

Kluczowa jest tu troska o szczegóły. By cofnąć się w czasie konieczne jest całkowite oddanie się roli, a do tego zadbanie o odpowiedni anturaż.

Dużą atrakcją była możliwość skosztowania obozowej kuchni. Na polu bitewnym zajmowały się nią markietanki. Były to głównie żony żołnierzy, a także kobiety podążające za armią. Teraz przepisy są odtwarzane na bazie zachowanych zapisków. To przede wszystkim tarty na kruchym cieście, pomidory, ogórki i warzywa oraz różnego rodzaju owocowe przetwory, a od święta także bardziej konkretne potrawy, jak na przykład gulasz.

Przy ognisku można było też posiedzieć w oczekiwaniu na inscenizację bitwy, a także zobaczyć pokaz mody oraz tańców historycznych, dowiedzieć się sporo o działalności Józefa Wybickiego, czy zobaczyć pokaz podstawowych zasad dbania o broń.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe