Lubań. Dzień Ziemniaka

  • 08.09.2017, 13:37 (aktualizacja 13.09.2017, 09:47)
  • admin 24
Lubań. Dzień Ziemniaka
5 września w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu został zorganizowany Dzień Ziemniaka. Ta niepozorna roślina jest nie tylko jednym z filarów naszej diety, ich uprawa to też ważny element polskiego rolnictwa.

Historia uprawy ziemniaków liczy przynajmniej 7 tysięcy lat. Do Polski trafiły 300 lat temu. Obecnie istnieje ponad tysiąc odmian tej rośliny, która uprawiana jest w większości krajów świata. Wykorzystywana jest nie tylko jako roślina jadalna, ale też pastewna i przemysłowa. Roczne zbiory ziemniaka w Polsce to ok. 8,7 mln ton, co plasuje nasz kraj na ósmym miejscu listy największych producentów tej rośliny. Nic więc dziwnego, że ziemniak zasłużył na zorganizowanie mu specjalnego dnia, zwłaszcza, że jego uprawa jest popularna na Pomorzu.

W pierwszej części wydarzenia uczestnicy wysłuchali prelekcji  doktora Jerzego Osowskiego na temat chorób występujących na plantacjach ziemniaka podczas sezonu wegetacyjnego. W tym sezonie z takimi problemami boryka się sporo rolników. Szacuje się, że plony ziemniaków będą w tym roku niższe niż w latach ubiegłych.

Takie spotkania mają pomóc producentom przy wyborze odmiany najlepszej dla danego gospodarstwa. PODR prowadzi w tym celu specjalne doświadczenia.

Wkrótce w Lubaniu organizowane będą kolejne wydarzenia. 12 września Dzień Kukurydzy, a 16 i 17 września XX Kaszubska Jesień Rolnicza.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe