Szykują się masowe zwolnienia w jednostkach samorządu terytorialnego. Dotyczą asystentów i doradców

  • 15.09.2017, 15:41 (aktualizacja 15.09.2017, 15:46)
  • Źródło: Serwis Samorządowy PAP
Szykują się masowe zwolnienia w jednostkach samorządu terytorialnego. Dotyczą asystentów i doradców
Umowy z doradcami i asystentami w urzędach gminy, starostwach i urzędach marszałkowskich wygasną po upływie 14 dni od wejścia w życie przepisów – zakłada nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych, którą w piątek uchwalił Sejm.

W piątek w Sejmie odbyło się głosowanie nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych. Nowela usuwa z obowiązujących przepisów regulację, na podstawie której wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta i marszałek województwa mogą zatrudniać osoby na stanowiskach doradców i asystentów w urzędzie gminy, starostwie czy urzędzie marszałkowskim na czas pełnienia swojej funkcji. Pracownicy samorządowi będą mogli być zatrudniani tylko na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych, pomocniczych i obsługi.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych autorstwa Kukiz’15 opowiedziało się 263 posłów, 164 było przeciw, a 8 posłów wstrzymało się od głosu.

Pierwotnie projekt ustawy przewidywał, że umowy z obecnie zatrudnionymi doradcami i asystentami miałyby ulec rozwiązaniu z dniem wejścia w życie ustawy. Podczas prac w komisjach termin ten zmieniono na 14 dni od daty wejścia w życie przepisów.

Jak podkreślili autorzy projektu w uzasadnieniu, tzw. „gabinety polityczne" funkcjonujące na szczeblu samorządowym „stają się przyczółkiem do tworzenia miejsc pracy dla osób związanych partyjnie z urzędującym wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta, starostą czy marszałkiem województwa, a doradcy i asystenci nie posiadają żadnych kwalifikacji do zajmowania takiego stanowiska”.

Według posłanki Haliny Rozpondek (PO), w obecnie obowiązującej ustawie "zapis mówiący o zatrudnianiu pracowników samorządowych na stanowiskach doradców i asystentów jest fakultatywny, a większość jednostek samorządu terytorialnego w ogóle ich nie powołała".

W ocenie posła Piotra Zgorzelskiego (PSL) oszczędności, jakie mają przynieść nowe przepisy, będą znikome. „Jeśli ktoś pracuje w gabinecie politycznym marszałka to jest osobą, która wypełnia tę dyspozycję zaufania, dobrej współpracy. Nawet jeżeli przestanie być członkiem gabinetu politycznego to z pewnością znajdzie miejsce wśród współpracowników” – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast), starostowie i marszałkowie województw mają możliwość zatrudniania asystentów i doradców na podstawie umowy o pracę odpowiednio w urzędzie gminy, starostwie powiatowym i urzędzie marszałkowskim. Jak podkreślają autorzy nowelizacji, ustawa nie określa zadań, jakie wykonywać mają osoby zatrudnione na tych stanowiskach.

Przepisy regulują natomiast liczbę zatrudnionych doradców i asystentów, która nie może przekroczyć w gminach do 20 tys. mieszkańców - trzech osób, w gminach do 100 tys. mieszkańców oraz w powiatach – pięciu osób, a w pozostałych gminach oraz województwach – siedmiu osób. Zatrudnienie doradców i asystentów następuje na czas pełnienia funkcji przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starostę lub marszałka.

Z danych zebranych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji za 2015 r. wynika, iż zatrudnienie na stanowiskach doradców i asystentów w administracji samorządowej w skali kraju wynosi w przybliżeniu ok. 900 osób.

 

---

Wkrótce na ten temat porozmawiamy z burmistrzem Kościerzyny.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

śmieszne roszady organizacyjne
śmieszne roszady organizacyjne 19.09.2017, 11:00
no i gdzie burmistrz Majewski wcisnął swoich ludzi - tam musieli / muszą wylecieć, bo niestety ale te pseudo stanowiska asystenta, kierownika naczelnika są wymyślone - nie ma dla nich jakiegokolwiek wytłumaczenia, na pewno nie wynika to z potrzeby jednostki czy wybitnych kompetencji osób, które te stanowiska zajmują/zajmowały
nareszczie pozamiatają niepotrzebne kurze!
nareszczie pozamiatają niepotrzebne kurze! 19.09.2017, 10:50
Już czekam co wymyślą, może Jacuś zostanie pomocą administracyjną - w końcu na to nie trzeba robić konkursu. On od początku jest pośmiewiskiem w swojej pracy w urzędzie. hahaha
Słuchacz/oglądacz
Słuchacz/oglądacz 16.09.2017, 21:53
Czy Redakcję zabolała ta decyzja? Redakcja traci posadę? :O
yeti
yeti 15.09.2017, 21:41
1000 razy wieksza strata bylo zlikwidowanie zakladu meblowego w tym nedznym miescie.To ludzi interesuje a nie ,ze paru gryzipiorkow straci robote to akurat ludzie maja gdzies gleboko.Choc z tymi zwolnieniami to jeszcze zobaczymy jak sie wszystko zakonczy,zeby czasami nie nastapila tylko zmiana umowy,z doradzcy czy asystenta na jakiegos referata albo inne biurowe ufo.
ciekawy
ciekawy 15.09.2017, 21:26
A kto jest doradcą Alicji ?
doradca Alicji
doradca Alicji 16.09.2017, 07:27
Doradcą Alicji jest sam diabeł ,a nawet paru diabłów i to tych z najgorszego sortu bezwzględnych Lucyferów
karol I
karol I 15.09.2017, 20:44
Wylewanie krokodylich łez nad 'masowymi zwolnieniami" w skali kraju {900} osób , to objaw gigantomanii redakcji. Jak by nazwała zwolnienie ponad 200 osób z PBK przed paru laty w Kościerzynie.
wyborca
wyborca 15.09.2017, 21:25
A kto tu wylewa krokodyle łzy ? W końcu zrobią porządek z tymi wszystkimi przegranymi samorządowcami , którzy zgarniają kasę za nic właśnie na takich stołkach.
Na bruk
Na bruk 15.09.2017, 19:06
W pierwszej kolejności wywalić asystenta burmistrza! Co to w ogóle "asystent burmistrza" w Kościerzynie?!!!!!! Jego obowiązki to już w ogóle śmiech na sali. Czytałem warunki i obowiązki w przypadku jego zatrudnienia. M.in. prowadzenie Facebooka!! Myślałem, że to prima aprilis, ale widocznie nasz "włodarz" serio coś takiego traktuje. Jeśli ktoś za prowadzenie Facebooka dostaje posadę asystenta burmistrza to za prowadzenie Facebooka, Instagrama, Twittera, Naszej Klasy, Snapchata, GoldenLine i innych powinien dostać tytuł doktora honoris causa idąc tokiem myślenia naszego "włodarza".
młody
młody 15.09.2017, 21:01
Miasto dociera pewnie do swoich mieszkańców poprzez różne formy, nie tylko papierowe i ktoś pewnie musi się tym zajmować i to profesjonalnie. No ale widać tutaj jeszcze osoby z poprzedniej epoki dla których Facebook i inne portale to coś co się samo prowadzi. Matko jedyna broń nas przed taką ciemną masą.
III
III 16.09.2017, 00:57
Wystarczy zlecić to wydziałowi promocji bo od tego oni są, a nie tworzyć posadę "krzak". Dobrze, że jako asystent nie ma wpisane w zakresie obowiązków parzenia kawy lub robienia kanapek. Poprzednicy nie potrzebowali do tego "asystenta" . Strona net była prowadzona, kontakt z mediami był etc. Więc nie bełkocz o profesjonalnym prowadzeniu fejsa bo to nie jest najważniejsze w tym urzędzie, a po drugie nie jest on aż tak profesjonalnie prowadzony na chwilę obecną. Wiele prywatnych przedsiębiorców lepiej go prowadzi i samemu to ogarnia bez "asystentów".
Mistyk
Mistyk 16.09.2017, 05:49
nie bełkocz? Co za słownictwo, chyba jesteś zdenerwowany? Masz jakieś problemy i chcesz na forum odreagować? Trochę kultury, bo to zacni ludzie czytają.
BOLEK
BOLEK 16.09.2017, 07:24
skończ płakać, kończy ci się praca siedząca i ciepła woda w kranie!
Reksio
Reksio 16.09.2017, 09:01
Poranne rozmyślania frustrata przebierają na sile
oj BOLEK
oj BOLEK 16.09.2017, 13:54
będzie kilku czekało na ciebie po wyborach
Ekonomista
Ekonomista 15.09.2017, 18:17
W Kościerzynie jest zbędny cały urząd - Powiat. Jego główne zadanie to heroiczna walka z zadłużeniem, które sam spowodował. Znajduje się tam 14 wydziałów z których z których połowa służy obsłudze urzędników powiatu. Są tam naprawdę perełki: Wydział Administracyjny i Wydział Organizacyjny. Wydział Administracyjny zajmuje się zapewne administracją w organizacji, a Wydział Organizacyjny zapewne organizacją w administracji.
Z 7 wydziałów bez żadnej straty można stworzyć 1, resztę zadań mogą prowadzić gminy. Wtedy Powiat będzie mógł już spokojnie przystąpić do najważniejszego zadania - redukcji zadłużenia. Kiedy Powiat będzie składał się z 1 wydziału, 1 pokoju, 1 biurka i 6 krzeseł to sukces murowany. Mogą to robić nawet 100 lat. Nikomu nie przeszkadzając, nie zmuszając ludzi do objeżdżania powiatu, stania w kolejce i korkach, szukania miejsca parkingowego po odbiór praw jazdy, dowodów rejestracyjnych itp., itd.
Organizacyjny administrator.
Organizacyjny administrator. 16.09.2017, 08:19
To nie jest prawdą że Wydział Administracyjny i Wydział Organizacyjny są zbędne. Wydział Administracyjny administruje pracą Wydziału Organizacyjnego, a Wydział Organizacyjny organizuje pracę Wydziału Administracyjnego.
Ekonomista
Ekonomista 16.09.2017, 08:44
To prawda. W celu efektywniejszej walki z zadłużeniem powinno się utworzyć jeszcze Wydział Administracyjny Zarządu, Wydział Administracyjny Rady, Wydział Administracyjny Starosty no i Wydział Administracyjny Wydziałów Administracyjnych (w związku z duża ilością pracy Wydziałów Administracyjnych). Podobnie w przypadku Wydziałów Organizacyjnych: WO Zarządu, WO Rady, WO Starosty no i Wydział Organizacyjny Wydziałów Organizacyjnych (w związku z duża ilością pracy Wydziałów Organizacyjnych). To nic że w Polsce funkcjonują Wydziały Organizacyjno-Administracyjne zajmujące się obsługą (w tym prawną - w K.nie 3 wydział) urzędów. NAS STAĆ !!! przecież walczymy zadłużeniem i musimy mieć do tego silny skład - naczelników, zastępców, specjalistów, inspektorów, referentów, młodszych, starszych, najstarszych i najmłodszych.
aaaa
aaaa 15.09.2017, 23:13
Zlikwidować powiat
Ekonomista
Ekonomista 16.09.2017, 09:17
W sumie to nie. Powiat utrzymuje gospodarczo miasto, jego mieszkańców i przedsiębiorców. Wyobraź sobie, że dowody rejestracyjne, prawa jazdy i decyzje budowlane odbierasz w swojej gminie, której budynek widzisz z okna swojego domu (10 minut pieszo). Teraz mieszkając za Karsinem lub przed Pinczynem jedziesz do miasta (bilet, paliwo), szukasz miejsca (paliwo), lub odpowiedniego urzędu (energia z chleba) parkujesz (bilet), czekasz w kolejce (energia z chleba), biegasz do kasy w banku (energia z chleba), albowiem pierwsze co się w urzędach likwiduje to kasy. Bo kasa jest dla petentów, a urząd jest przecież dla urzędników a nie byle petenta. Oczywiście zawsze brakuje jakiegoś kwitka, podpisu, pieczątki więc czynności te powtarzasz wielokrotnie. W międzyczasie aby nie zemdleć z głodu kupujesz pożywienie (energia z chleba). No i czas po odbiór, bo czynność wydania kawałka pokolorowanej blachy jest bardzo skomplikowana i musi być kilkuetapowa. Wiec tymi czynnościami napędzasz koniunkturę miejską, może i swoim kosztem i czasem ale kogo to obchodzi. URZĄD JEST NAJWAŻNIEJSZY !!!
konkol
konkol 15.09.2017, 17:09
Jacek pakuj się!!!! NARESZCIE....
do konkol
do konkol 15.09.2017, 21:11
Jacek pakuj się razem z Michałkiem

Pozostałe