Obwodnica oficjalnie otwarta!

  • 02.10.2017, 13:15 (aktualizacja 02.10.2017, 13:47)
  • admin 24
Obwodnica oficjalnie otwarta!
Po dniu otwartym przyszedł czas na uroczyste otwarcie obwodnicy Kościerzyny. Największa inwestycja w historii naszego miasta kosztowała około 230 mln zł, a jej wpływ na polepszenie sytuacji komunikacyjnej ma być bezcenny. 

Nie było wstęgi, tylko prosty komunikat wydany przez krótkofalówkę. W ten sposób wiceminister infrastruktury i budownictwa oficjalnie uruchomił ponad 7,5 km trasę.

Od podpisania umowy na roboty projektowo-budowlane minęły trzy lata, a niecałe dwa od startu prac. Obwodnica miała być gotowa 10 września, ale z powodu deszczowego lata budowa potrwała trzy tygodnie dłużej. W końcu udało się zapiąć wszystko na ostatni guzik.

Główne zadanie, jakie ma spełnić obwodnica to wyprowadzenie ciężkiego transportu z centrum miasta oraz zlikwidowanie korków, które stały się w Kościerzynie uciążliwą codziennością. Ta droga ma mieć również duże znaczenie w kontekście komunikacji wojewódzkiej i krajowej.

Podczas uroczystości nie zabrakło głosu krytyki. Senator Waldemar Bonkowski stwierdził, że obwodnica nie rozwiąże problemu korków, a sam projekt ma sporo wad.

Według pierwotnych planów obwodnica miała składać się z dwóch pasów ruchu w każdym kierunku, ale ze względu na oszczędności zdecydowano się na przekrój 2+1. Zachowano jednak rezerwę pod ewentualną rozbudowę. Teraz w praktyce przekonamy się, jak wpłynie na ruch w mieście. Według szacunków Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad obwodnicą będzie przejeżdżało 11 tysięcy pojazdów na dobę, a więc o tyle mniej powinno pojawić się ich w centrum Kościerzyny.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (53)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Radek
Radek 04.10.2018, 18:45
mam pytanie,dlaczego nie ma bezpośredniego wjazdu od strony Chojnic do Kościerzyny..?druga sprawa na drugim zjeźdźie od strony Chojnic nie ma znaku Koscierzyna tylko sam Lębork,czy kto zarządza infrastrukturą dróg lubi utrudniać życie użytkownikom Polskich dróg bo nie rozumiem!
Hałas...
Hałas... 12.01.2018, 06:57
... mieszkańcy Starego Nadleśnictwa oraz osiedli przyległych protestują w sprawie hałasu!
hałas
hałas 21.01.2018, 15:15
Nie dziwię się, że protestują. O ludziach nikt nie pomyślał. Konieczne ekrany, aby chronić zdrowie ludzi. Obwodnica powinna była być zbudowana za Wierzyskiem i przebiegać lasami. Ewentualnie wariant północny był najbardziej korzystny, bo obecnie Kartuska zapchana.
A teraz....
A teraz.... 21.01.2018, 20:40
... mamy niepełną obwodnice bez ekranów z podzielona wioską Kościerska Huta na połowę.
Bre
Bre 11.01.2018, 20:05
Niejako dając sobie czas na ocenę skutków/efektów otwarcia obwodnicy Kościerzyny, pozwolę sobie na kilka uwag w tym temacie:
1. Generalnie otwarcie obwodnicy możemy zaliczyć do pozytywów. Wszyscy widzimy że Kościerzyna jest mniej zatłoczona.
2. Co do jej wariantu wybudowania, czyli systemu 2+1; moim zdaniem na chwilę obecną jest to wariant optymalny. Oczywiście, fajnie by było mieć system 2 x 2. Ale nie oszukujmy się - jest to stosunkowo krótka obwodnica. Więc itak ewentualne rozpędzenie się do prędkości 120 km/h (jeżeli byłaby to droga trasy S) nie przyniosłaby jakichś znaczących korzyści.
3. No nie da się ukryć, że w fazie projektu delikatnie mówiąc ktoś "skopał" temat możliwości zjazdu z obwodnicy (z kier. Chojnic) na węźle Wierzyca w stronę miasta. Temat do poprawki.
4. Ewidentnie brakuje ostatniego odcinka tej obwodnicy, czyli połączenia węzła Wieżyca z drogą nr 214 (kier. Skorzewo). To jest już widoczne i odczuwalne. A w okresach wiosna lato tylko się spotęguje. Ulica kartuska notorycznie się korkuje. Czyli tu się nic nie zmieniło I dopóki nie będzie tego brakującego odcinka obwodnicy niestety będzie to normą.
W związku z tym moje pytanie; czy komuś z forumowiczów coś wiadomo na temat budowy tego brakującego odcinka obwodnicy? Czy ktoś w ogóle podejmuje ten temat? Coś mi się zdaje, że musiał by on być podjęty przez Władze Miasta jak i Gminy Kościerzyna. Natomiast sama ew. realizacja należałaby do GDDKIA. Koszt budowy też by chyba nie był ogromny. Oczywiście w stosunku do już wybudowanego odcinka obwodnicy.
hałas
hałas 11.01.2018, 21:37
Obwodnica, szczególnie na osiedlu Plebanka, generuje obecnie duży poziom hałasu. A co dopiero będzie latem w okresie turystycznym? Tutaj muszą powstać ekrany, aby ludzie latem mogli spać przy otwartych oknach.Na etapie projektowania ekrany powinny zostać uwzględnione, ale nikt się zdrowiem ludzi nie przejmuje!
Generalnie kilka osób o tym problemie sygnalizowało...
Generalnie kilka osób o tym problemie sygnalizowało... 11.01.2018, 20:35
... ale władze Gminy i Miasta nie podjęły zdecydowanych negocjacji odkładając problem a szkoda bo mogło by być zrealizowane jeszcze w tej kadencji samorządu... ale trzeba chcieć!
Kierowca gks
Kierowca gks 07.10.2017, 21:16
Co tam na obwodnicy słychać? Jakie wrażenia? Czy jest bezpiecznie?
Kierowca gka
Kierowca gka 09.10.2017, 09:19
1. Szum wiatru. 2. Normalne. 3. To zależy.
Bezpośrednie zaangażowanie Senatora Bonkowskiego
Bezpośrednie zaangażowanie Senatora Bonkowskiego 06.10.2017, 06:57
Doprowadzi do dalszych prac na Drodze DK 20 na odcinku Kościerzyna - Korne co zwiększy bezpieczeństwo i zapewni komfort podróżowania (pasy lewoskrętu na skrzyżowaniach, ścieżka rowerowa, zatoczki autobusowe, rondo). To kolejna duża inwestycja!
mohamed
mohamed 08.10.2017, 10:43
Niech ten Senator wyjmie sobie słomę z butów dopóki jeszcze jest Senatorem ,bo mimo kontaktów z Żurawską to u niego taka kultura u nich taka jak u tych islamistów ,których krytykował słowami syf,kiła,i jakoś jeszcze
Zdzisław Czucha
Zdzisław Czucha 05.10.2017, 17:04
Budowa obwodnicy naszego miasta to największa inwestycja w historii Kościerzyny. Można ją porównać jedynie z budową linii kolejowej tzw. magistrali węglowej w okresie II Rzeczypospolitej. W wyniku jej budowy Kościerzyna wkroczyła w okres dynamicznego rozwoju. Podobnie będzie z wpływem obwodnicy na rozwój miasta. Równolegle ze staraniami o budowę obwodnicy czyniono starania aby wzdłuż jej przebiegu zostały uchwalone plany zagospodarowania przestrzennego pozwalające lokować działalność gospodarczą. W 2011 roku miasto złożyło wniosek do Ministerstwa Gospodarki - Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka w 6 Osi Priorytetowej poddziałanie 6.2.2 "Wsparcie działań studyjno-koncepcyjnych w ramach przygotowania terenów inwestycyjnych dla projektów inwestycyjnych", na projekt "Kościerska Strefa Aktywności Gospodarczej- podjęcie prac studyjn0-koncepcyjnych i projektowych" . Z uzyskanego dofinansowania udało się sporządzić dokumentację obejmującą obszary po obu stronach obwodnicy tj. tzw. Trójkąta Przemysłowego o powierzchni łącznej powierzchni ok 116 ha oraz tereny Osiedla za Lasem. Oba obszary poprzez drogę nr 221 i ul. Wita Stwosza wybudowaną w perspektywie finansowej 2004-2006 ze środków UE uzyskały możliwość połączenia z dworcem kolejowym wzdłuż torów kolejowych po stronie wieży ciśnień oraz planowaną nową wyładownią towarową na istniejącym tzw torze wyciągowym ( po nieczynnej linii w kierunku Skarszew). Zagospodarowanie terenów wzdłuż obwodnicy oraz ich połączenie z dworcem kolejowym i modernizowaną w tym czasie linią kolejową do Gdyni zostało precyzyjnie zaplanowane.
Czy jednak władzom miasta wystarczy odwagi i wytrwałości aby te projekty realizować?
Zbigniew Kuzner
Zbigniew Kuzner 14.02.2018, 18:23
Na terenach o których Pan pisze mieszkają ludzie!!! Obchodzi to Pana ? pewnie nie bo tereny nie Pana.
Poprzednia władza spartoliła coś, co dawno było zaplanowane. A obecna władza jest najlepsza jaką mieliśmy od wielu lat! strefę aktywności gospodarczej proszę sobie zrobić na własnym terenie i pozwolić się wywłaszczyć a ludziom dać spokojnie żyć we własnych domach! chyba że jak ich wysiedlą to użyczy Pan swojej chaty!!! Poprzednia władza powinna była zapłacić godne ceny za ziemię po obwodnicę i co ...marne grosze.....Obecna władza to właściwi ludzie na właściwych miejscach bo są dla zwykłych ludzi nie dla korporacji i tych co mają pieniądze. Życzę obecnej władzy, aby miała siły - siły do tego, aby naprawić to, co za poprzedniej wyrządziło zwykłym ludziom tyle krzywdy
Popieramy
Popieramy 05.10.2017, 13:22
Całą prawdę powiedział Zdzisław Bonkowski na otwarciu Obwodnicy Kościerzyna "Jest to po prostu Bubel" i my mieszkańcy zgadzamy się w 100%.
Waldemar Bonkowski
Waldemar Bonkowski 05.10.2017, 13:38
Zdzisław to brat.
Dobrze, że mamy SENATORA
Dobrze, że mamy SENATORA 04.10.2017, 08:28
Teraz będą realizowane kolejne duże inwestycje w NASZYM MIEŚCIE.
pedzio
pedzio 08.10.2017, 23:19
Ile dzieci ma Senator i jego brat i ile mają żon ??? Czy to wam coś nie mówi ???
Don Pedro
Don Pedro 09.10.2017, 07:13
A co tam u Zdzicha słychać? Żona mu już wybaczyła "Limonkę"? A Katarzyna? A inne? POpatrz w swój ogródek zanim zaczniesz wytykać palcem....
Mieszkaniec jeżdżący po Skłodowskiej
Mieszkaniec jeżdżący po Skłodowskiej 04.10.2017, 00:09
Droga północ nie ma być obwodnicą a drogą, która choć trochę odciąży ulice Skłodowskiej, dofinansowanie z programu budowy dróg lokalnych jest możliwe do uzyskania, tylko trzeba o nie wnioskować jak postulowała Pani Knopik z rady miasta. Połączenie ulicy Kopernika ze szpitalem było bardzo, bardzo dawno temu już planowane. Z ulicą Norwida projekt drogi północ się styka prktycznie tylko w lesie. Droga północ poza miastem nie usprawni znacząco komunikacji w miescie! i nie ułatwi dojazdu do szpitala i węzła obwodnicy, a jej koszt znacznie wzrośnie. Dodatkowo np. ulica Kopernika i tak będzie wymagać remontu, bo asfalt który jest na jej części jest w złym stanie a chodników w ogóle nie ma.
Gdyby wybudować oddaną właśnie obwodnice południową jeszcze dalej niż to zrobiono to prawie wcale nie miałaby wpływu na przeniesienie ruchu wewnętrznego, już jest daleko do węzłów.
nuahaha
nuahaha 04.10.2017, 18:56
knopik skończ
Obserwator
Obserwator 03.10.2017, 23:18
Pan były Burmistrz sprawę opisuje wybiórczo.
Projekt tzw."węzła północ jest, ale finansowania z pomocą środków Unii nie ma i nie będzie. Świat nie widział, aby obwodnicowy węzeł planować w drodze osiedlowej (Kopernika i Norwida) i przecinać duże osiedla taką drogą. Marszałek wskazał właśnie na połączenie drogi na Skorzewo z węzłem "Wierzyca" jako najbardziej potrzebny, natomiast węzeł północ nie ma szans na dofinansowanie, a miasto nie będzie miało na to środków jeszcze długo, długo, długo........
ja
ja 03.10.2017, 21:30
Nie i nie, ale trzeba oddać, że za Chuchy zrbiono może 3-4%. jednak za Majewskiego wszystko dokończono !
Do Wyborcy
Do Wyborcy 03.10.2017, 19:21
Burmistrz Michał być może i wybudował. Ale chyba babkę z piasku w przedszkolu Tęczowa Trójeczka ... hahahaha
Wyborca
Wyborca 03.10.2017, 16:25
Burmistrz Michał, to on wybudował obwodnice. Pamiętajcie o tym przy następnych wyborach!
wyborca
wyborca 04.10.2017, 19:47
Z uwagi na ciągłość władzy to właśnie burmistrz wybudował obwodnicę.
''
'' 03.10.2017, 19:34
Nice troll:)
Michaś?
Michaś? 03.10.2017, 17:48
On garażu porządnego nie umie wybudować, warsztatu normalnego postawić a obwodnicę wybudpwać? Ha ha ha chłopczyku skąd ty się urwałeś ha ha ha
wybudpwać
wybudpwać 03.10.2017, 17:54
A ty nie potrafisz jednego zdania sklecić bez błędu.
f
f 03.10.2017, 16:37
On nic nie wybudował i do niczego się nie przyczynił, za malutki on.
ANTY PO
ANTY PO 03.10.2017, 15:23
Zgadzam się że wyprowadzenie ruchu z drogi nr 214 od Zblewa w kierunku Stężycy z pominięciem Kościerzyny jest możliwe. To trzeba będzie prędzej czy później zrobić. Nie Miasto ale Zarząd Dróg Krajowych i Dróg Wojewódzkich będą musieli się porozumieć w tej sprawie. Można było to zrobić w trakcie budowy oddanej już obwodnicy (a cóż to obwodnica - droga okalająca miasto) i było by to szybciej i taniej. Nie zrobiono tego teraz. Ba NIKT nawet nie pokusił się aby o to powalczyć. Przyjęto wariant obwodnicy okalającej Miasto jak najbliżej jak najtaniej i bez dodania węzła "Skorzewo". Mówienie teraz, że przypominanie o tym lub wskazywanie tego jako malkontenctwo jest co najmniej niegrzeczne. Za rok wszyscy będziemy mądrzejsi. Będziemy po kolejnym sezonie letnim i zobaczymy jak ta obwodnica sprawdzi się w praktyce.Jeśli by się okazało, że nie będzie tzw. "korków" na ulicy Wojska Polskiego, Szopińskiego TO PIERWSZY PRZEPROSZĘ WAS. Jeśli jednak nie mylę się mam nadzieję, że wy drodzy POplecznicy zrobicie to samo. Nie mnie ale mieszkańców PRZEPROSICIE. Macie za co!
korki
korki 03.10.2017, 19:50
co nazywasz korkiem? to że od jeziornej parę aut stoi i bo się zastanawiają jak na puste rondo wjechać?
kk
kk 03.10.2017, 09:17
jak wam się nie podoba to nie musicie nią jeździć
Marcin
Marcin 03.10.2017, 09:03
Czy to jest tymczasowa obwodnica?się pytam bo te zwężki do jednego pasa,i system odprowadzenia wody,ciekawi mnie jak sprawdzi się obwodnica w sezonie,gdzie będzie większe natężenie ruchu, bo Kartuska i tak będzie stała w korku,ale to też trochę wina kierowców, a dokładnie jazdy po rondzie.
.
. 04.10.2017, 13:17
System odprowadzania wody (betonowe "nasypki" i żółte rury) są tymczasowe, mają działać wyłącznie do czasu, kiedy skarpy zostaną zarośnięte trawą (trawa "zlepi" ziemię, żeby woda nie niszczyła skarp). Po tym czasie będzie to pewnie usunięte, a woda będzie spływać po prostu do rowów, a stamtąd do zbiorników retencyjnych.
do marcina
do marcina 03.10.2017, 13:24
Wytłumacz proszę dlaczego kartuska będzie w korku. jeszcze dodaj, że w takim samym albo większym
Marcin
Marcin 03.10.2017, 16:46
Czytaj ze zrozumieniem.......
Pstryk
Pstryk 03.10.2017, 15:27
Dzieci w przedszkolu wiedzą, że przez Kościerzynę przechodzą dwie ważne i ruchliwe drogi jedna to Krajowa 20, która na terenie gminy i miasta otrzymała obwodnicę. A druga to droga Wojewódzka 214, która łączy Łebę z Warlubiem i biegnie w tej chwili przez ulicę Kartuską a docelowo pewnie kiedyś też będzie obwodziła Kościerzynę.
z Szenajdy
z Szenajdy 03.10.2017, 08:34
Proponuję nadać imię obwodnicy: Lorda Zdzisława Kosztownego Chwalipięty, Honorowego Obywatela Grodu Księżniczki Gertrudy Jedynego Wszechwiedzącego!!!
SENATOR dostrzega braki
SENATOR dostrzega braki 03.10.2017, 06:50
Niestety obwodnica jest niekompletna. Brakuje odcinka od Kościerskiej Huty do Skorzewa aby zdjąć ruch tranzytowy z Warlubia do morza. Poza tym brakuje dwupasmówki na całym odcinku. Obwodnica z założenia ma być drogą szybkiego ruchu...a tu mamy jeden pas na części drogi. Kto się na to zgodził? Kto planował rozbić Kościerską Hutę wpuszczając w środek drogę? Błędów jest więcej....
czytelnik
czytelnik 03.10.2017, 13:26
*** (przepraszam ale inaczej się nie da) Skończcie wreszcie narzekać.
maciekabiks
maciekabiks 03.10.2017, 06:00
odkorkuje, ale na 2/3 ! Dopiero jak dobudowany będzie odcinek z
Kościerskiej Huty do Kościerzyna Wybudowanie / Skorzewo będzie można mówić o całkowitym odkorkowaniu Kościerzyny. Ale kiedy to
będzie???? czyżby znowu 40lat? Wczoraj Kartuska i Szopińskiego
po 15 godzinie tradycyjnie - koreczek.
.
. 03.10.2017, 16:35
Kościerzyna ma ponad 23 tys. mieszkańców i wszyscy nie pracują w mieście, nawet 10 obwodnic całkowicie nie zlikwiduje problemu korków. Po otwarciu widać ogromną różnicę w płynności przejazdu przez miasto. Powinniśmy się cieszyć, a nie ciągle marudzić.
mieszkaniec
mieszkaniec 20.01.2018, 20:36
mniej korków w mieście oprócz ulicy kartuskiej
Fela
Fela 02.10.2017, 20:22
Znowu pada , więc jutro będa rozwalone skarpy.

Pozostałe