Kościerzyna. Koncert na pomoc muzeum Józefa Chełmowskiego

  • 09.10.2017, 11:45 (aktualizacja 09.10.2017, 13:40)
  • Krzysztof Wencki
Kościerzyna. Koncert na pomoc muzeum Józefa Chełmowskiego
Czy wiedzą Państwo, że Kaszubi mają swojego Leonadra da Vinci? Taki przydomek nadano Józefowi Chełmowskiemu. Był to człowiek renesansu przełomu XX i XXI wieku - pisarz, rzeźbiarz, malarz, konstruktor i filozof. Pozostawił po sobie wiele dzieł, część z nich znajduje się w domu i ogrodzie artysty. Niestety, miejsce to zostało zniszczone podczas sierpniowej nawałnicy. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie postanowiło zorganizować charytatywne koncerty, podczas których zbierano pieniądze na odbudowę tego wyjątkowego miejsca.

Józef Chełmowski mieszkał w miejscowości Brusy Jaglie do śmierci w 2013 roku. Tam właśnie stworzył prywatne muzeum, izbę regionalną i skansen. Znajdują się tam jego rzeźby, obrazy, wynalazki i pamiątki rodzinne. Wiele z nich stoi w ogrodzie, w którym ogromne szkody wyrządziła nawałnica. Zrzeszenie wybrało Chełmowskiego patronem roku 2017 i nie mogło przejść obok tego nieszczęścia obojętnie.

Wiatr wyrządził duże szkody w ogrodzie, ale zniszczył też budynek, w którym żył i pracował Chełmowski. Rodzina artysty robi wszystko, by ocalić jego dzieła.

W celu zbiórki pieniędzy na ten cel odbyły się dwa koncerty pod hasłem „Niech powrócą anioły”: w Kościerzynie i Gdańsku. Wystąpił norweski muzyk Roy Einar Dreng grający country blues, folk i ballady.

Każdy może wspomóc odbudowę muzeum Józefa Chełmowskiego poprzez serwis zrzutka.pl. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę skansenu oraz  renowację i konserwację dzieł kaszubskiego Leonarda da Vinci.

 

Zapraszamy do obejrzenia archiwalnego materiału, którego bohaterem jest Józef Chełmowski.

 

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe