Uważaj, czym palisz w piecu! Są już pierwsze mandaty

  • 25.10.2017, 12:53
  • Krzysztof Wencki
Uważaj, czym palisz w piecu! Są już pierwsze mandaty
Ruszyły kontrole pieców. Straż miejska sprawdza, czym ogrzewają swoje domy mieszkańcy Kościerzyny. W kilku przypadkach nie obeszło się bez mandatów, a to dopiero początek sezonu grzewczego.

Robi się coraz chłodniej, co widać również w kościerskim powietrzu. Póki co Inspekcja Ochrony Środowiska ocenia jakość powietrza w naszym mieście jako bardzo dobrą, ale w chłodniejsze dni wystarczy spacer po osiedlach, by wejść w chmury gęstego dymu. Na sygnały o takich miejscach czekają strażnicy miejscy.

Za spalanie w piecu odpadów nakładane są mandaty w wysokości od 20 do 500 zł. Jeśli ta kara nie odniesie skutku, to sprawa może zostać skierowana do sądu. 

Gdy strażnicy miejscy zapukają do naszych drzwi w celu przeprowadzenia kontroli musimy wpuścić ich do środka. Uniemożliwienie dokonania oględzin jest przestępstwem, właściciel posesji naraża się w ten sposób na odpowiedzialność karną. Zgodnie z przepisami udaremnianie lub utrudnianie wykonania kontroli podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności.

 

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Michaś
Michaś 26.10.2017, 13:31
NIC NIE MOGĘ a smog nadciąga!
wnikliwy Kaszub
wnikliwy Kaszub 26.10.2017, 08:25
Jaka jest podstawa prawna do tego aby taką straż wpuścić albo nie wpuścić do domu? Nawet policja między godziną 22.00 a 6.00 nie ma prawa wchodzić do domu nawet z nakazem.
Ekolog
Ekolog 27.10.2017, 11:24
Panie wnikliwy .a jaka jest podstawa prawna żeby kopciuchy truly wszystkich dookoła palac śmieci Jedni zakładają pompy ciepła , solary itp a inni spalają co popadnie plastiki itp tak być mie może
jacek
jacek 27.10.2017, 17:40
Do jakiegoś ekologa - Co ty bredzisz? Piszesz nie na temat. Tu jest mowa o wpuszczaniu obcych ludzi za próg.
Kodeks Karny
Kodeks Karny 26.10.2017, 09:23
Rozdział XXIX. Przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego
Art. 225.
§ 1. Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska
lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie
czynności służbowej,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto osobie uprawnionej do kontroli w zakresie inspekcji
pracy lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie
czynności służbowej.
§ 3. (uchylony).
§ 4. Tej samej karze podlega, kto osobie upoważnionej do przeprowadzania czynności
w zakresie nadzoru i kontroli w jednostkach organizacyjnych pomocy
społecznej lub w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym,
przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku udaremnia
lub utrudnia wykonanie czynności służbowych.
wnikliwy Kaszub
wnikliwy Kaszub 27.10.2017, 09:47
Rozumiem, że ww. osoby przychodzą do mnie z imiennym upoważnieniem do przeprowadzenia kontroli i to w konkretnej sprawie a nie na zasadzie "wejdę, zobaczę a może coś znajdę?", bo idąc dalej tym tokiem myślenia pod pretekstem (wymyśl sobie jakiś), każdy i o każdej porze dnia i nocy może napadać bogu ducha winnych ludzi w ich własnych domach. Domniemywam, że przytoczone przepisy KK to konsekwencje już wszczętej (na podstawie przepisów prawa i upoważnienia), kontroli, o której w myśl przepisów o kontrolach, dana osoba została powiadomiona z minimalnie 7 dniowym wyprzedzeniem.
Maria
Maria 27.10.2017, 11:25
Pali pan śmieci ?, ze się tak boi, uczciwy nie ma
Się czego bać
jacek
jacek 27.10.2017, 17:39
O czym ty bredzisz? Tu chodzi o to, że jak mi 18 letnia córka nie wpuści jakichś drabów ze straży miejskiej do domu, to naraża się na 3 lata więzienia. Tu nie chodzi, kto czym pali.
Nie
Nie 27.10.2017, 11:08
Nie.
Michaś
Michaś 26.10.2017, 06:36
Uważaj czym palisz w piecu!
To ja
To ja 25.10.2017, 19:53
No i straz juz zaciera rece, a pijakow zlodzieji i bandytow to omijaja szerokim lukiem, a trzeba bylo glosowac za referendum i usunac ich z miasta...
Eryk
Eryk 27.10.2017, 11:26
A Ci co pała śmieci to jak można nazwać No jak ? Ja nazwe mordercami , po cichu po woli na S mordują
To ja
To ja 29.10.2017, 09:24
A kto pisal o palacych smieci ? Uczmy czytac ze zrozumieniem . A z drugiej strony mysle ze nalezy pomyslec dlaczego Ci ludzie to robia ... Pomyslales kiedys nad tym? Mysle ze po prostu nie maja pieniedzy na opal, nalezy im pomagac a nie karac ! Nie kazdego stac na solary. Ale widac ze naprawde jestes "inteligentny" nazywajac ludzi ktorych nie stac na opal mordercami .... Brawa
Eryk
Eryk 31.10.2017, 23:54
Osobiście znam ludzi którzy maja dobrze prosperujące firmy,, bujają,, się super gurami, 3 razy w roku zagraniczne wakacje , a pala odpadami . Tych których nie stać wspomaga mops
Waldek
Waldek 25.10.2017, 16:18
Noż *** całymi dniami nie ma mnie w domu, zabraniam żonie i dzieciom komukolwiek otwierać drzwi, nawet listonoszowi, a teraz dojdzie do tego, że mi żonę albo dzieci wsadzą do więzienia na trzy lata, bo drzwi nie otworzą. Już widzę te hordy przebierańców, którzy będą "sprawdzać" piece i rabować domy. Kogoś chyba całkiem porąbało. Cały świat poruszę, po moim trupie.
Tomej
Tomej 25.10.2017, 17:14
A czym palisz w piecu.
pola
pola 27.10.2017, 17:37
Jakie to ma znaczenie czym on pali? Tu chodzi o wpuszczanie obcych ludzi do domu pod nieobecność głowy rodziny. Rozumiesz?
Waldek
Waldek 25.10.2017, 17:19
Groszkiem ekologicznym po 800 zł za tonę.
Tomek
Tomek 25.10.2017, 17:41
To nie ma się czym przejmować.

Pozostałe