Kościerzyna. Gotowali i rozmawiali o turystyce

  • 30.10.2017, 12:50 (aktualizacja 30.10.2017, 14:21)
  • Żródło: LOT "Serce Kaszub"
Kościerzyna. Gotowali i rozmawiali o turystyce
W minionym tygodniu  w Kościerzynie odbyło się IX Spotkanie Robocze Branży Turystycznej.  Zebranie miało charakter dyskusyjno - szkoleniowy. Członkowie omawiali istotne sprawy związane z bieżącą działalnością Lokalnej Organizacji Turystycznej ,,Serce Kaszub''.

Jednym z tematów był System Informatycznego Wsparcia Biznesu i Obsługi Turystycznej - produkt, który powstał w ramach projektu "Kościerskie Strefy Aktywności Gospodarczej". W jego skład wchodzi portal turystyczny oraz aplikacja mobilna. Oba moduły pozwolą na rezerwację noclegu w wybranym obiekcie.

Kolejnym punktem zebrania było przedstawienie wstępnego projektu propozycji wycieczek jednodniowych w Powiecie Kościerskim. Produkt ten dedykowany jest głównie dla rodzin z dziećmi wypoczywających w Sercu Kaszub. Istotnym elementem zebrania było również podsumowanie minionego sezonu turystycznego 2017, na którym piętno odcisnęła sierpniowa nawałnica. 

Pomysłem na przyciągnięcie turystów na Kaszuby, nawet w niepogodę, jest promocja regionalnej kuchni. Kulminacyjną częścią spotkania były więc warsztaty kulinarne prowadzone przez uznanego kucharza - Andrzeja Ławniczaka ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich. Przewodnim hasłem warsztatów była: "Tradycyjna kuchnia kaszubska jako element identyfikujący region Kaszub", dlatego też szef przygotował właśnie według tradycyjnego przepisu potrawę, która świetnie identyfikuje się z naszą częścią Kaszub: "Gulasz z sandacza z grzybami leśnymi" podany w zestawieniu z makaronem domowym. 

Warsztaty kulinarne są kontynuacją działań podjętych przez LOT ,,Serce Kaszub'', ukierunkowanych na promocję regionalnej kuchni kaszubskiej. Latem przy współpracy z kilkunastoma restauratorami z terenu Powiatu Kościerskiego opracowano mini-przewodnik ,,Zasmakuj w Sercu Kaszub'', który zawiera propozycje potraw kuchni regionalnych dostępnych w ofertach restauracji na naszym terenie.

 

Żródło: LOT "Serce Kaszub"

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pęk
Pęk 30.10.2017, 18:55
Według p. PENKA nawałnica nie dotknęła naszego rejonu. To według niego gdzie ona była. Może wyszedłby poza biuro prezesowskie i się rozejrzał. A tak poza to kto płacił za wyżrę dla ośmiu osób ?
Janusz
Janusz 30.10.2017, 16:13
Najlepsze są ryby w galarecie. Ale jak źle przyrządzisz (niezgodnie z przepisem) to odbijają się czasami czkawką nawet 4 lata.
rybak
rybak 30.10.2017, 18:03
to nie wina przyrządzenia a podania

Pozostałe