Pół miliona złotych na pomoc po nawałnicy

  • 31.10.2017, 09:12
  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Pół miliona złotych na pomoc po nawałnicy
Po 100 tysięcy zł otrzymają gminy Chojnice, Dziemiany, Brusy i Sulęczyno. Po 50 tysięcy zł gminy Parchowo i Czersk. Radni zadecydowali dziś, podczas sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, o przyznaniu dotacji gminom poszkodowanym w sierpniowej nawałnicy.

Gmina Chojnice otrzyma 100 tys. zł z budżetu województwa pomorskiego na wypłatę zasiłków celowych i  pomoc mieszkańcom poszkodowanym w wyniku sierpniowej nawałnicy. Na te same cele gmina Parchowo otrzyma 50 tys. zł. Natomiast 34 tys. zł. dostanie gmina Czersk na zakup tzw. „holenderki", czyli całorocznej przyczepy mieszkalnej dla rodziny, która przez wichurę straciła dom. Poza tym gmina Czersk otrzyma dofinansowanie w wysokości 16 tys. zł na zakup samochodu bojowego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęgu. 

Gmina Dziemiany, poza dotacją celową w wysokości 50 tys. zł na pomoc mieszkańcom poszkodowanym w nawałnicy, otrzyma drugie tyle na naprawę infrastruktury komunalnej. Po 100 tys. zł dostaną gminy Brusy i Sulęczyno na wypłatę zasiłków oraz na bieżące zadania gmin związane z usuwaniem szkód w zniszczonej przez żywioł infrastrukturze drogowej.

– Wielu mieszkańców Pomorza po nawałnicy wciąż nie ma przysłowiowego dachu nad głową – mówił podczas sesji marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Mieszkańcy nadal oczekują uruchomienia procedur wypłacania im odszkodowań. Na szczęście rząd wystąpi do Komisji Europejskiej o wypłatę środków z Funduszu Solidarności. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdził szacunki strat na ok. 2,7 mld zł, które obliczył Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Nasze szacunki nie miały  więc charakteru medialnego – dodał marszałek Struk.

Wszystkie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej sześciu poszkodowanym gminom zostały jednogłośnie przyjęte przez radnych województwa pomorskiego.

Przypomnijmy, że podczas nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 22 sierpnia, czyli w kilka dni po nawałnicy, samorząd województwa pomorskiego przekazał 2 mln złotych na usuwanie zniszczeń i 100 tys. zł na zakup pilarek łańcuchowych do sprzątania powalonych drzew.

Również jeszcze w sierpniu marszałek Struk apelował do przedsiębiorców i samorządów z całej Polski o pomoc dla poszkodowanych. Odpowiedzią na apel było ponad 10 mln zł, które przekazały jednostki samorządu terytorialnego z całej Polski.  Setki przedsiębiorców i prywatnych osób niejednokrotnie anonimowo oferowały pomoc rzeczowo, usługi , materiały budowlane, piły, kosmetyki i żywność.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

poszkodowany
poszkodowany 27.11.2017, 16:24
W związku z ogłoszeniem wójta Dziemian, które odczytał proboszcz na mszy zgłosiłem się do gminy, a tam od razu mi powiedziano, że panu się nie należy. Czy ktoś może spowodować żeby gmina Dziemiany rozliczyła się z pieniędzy, które otrzymała od innych samorządów?
Ja
Ja 05.11.2017, 13:29
Ciekawe komu wojt Dziemian rozda te miliony. Moze jakas redakcja zapyta?
Obywatel
Obywatel 02.11.2017, 14:44
Wojt Dziemian powinien pokazac ile i kto przekazal gminie Dziemiany pieniadze. Powinien rowniez pokazac komu je dal. Bo jak mowia radni jest tego ponad 4 miliony.
"Wierzymy w NIEGO"
"Wierzymy w NIEGO" 02.11.2017, 13:20
Wierzcie dalej :) a my poczekamy i zobaczymy....
genio
genio 02.11.2017, 10:17
My mieszkańcy gminy Dziemiany jesteśmy pewni , że te środki finansowe zostaną niezależnie , samorządnie , sprawiedliwie , uczciwie , rzetelnie , skrupulatnie . należycie . adekwatnie i moralnie podzielone. Wierzymy w NIEGO.
Tak późno?!?!
Tak późno?!?! 02.11.2017, 07:54
Dopiero teraz radni Sejmiku Województwa dowiedzieli się o nawałnicy z sierpnia i wynikających z niej stratach?!?!?! Dopiero teraz gdy zima za pasem dają Gminom pieniądze na zasiłki celowe?!?!?!? KTO JEST NASZYM RADNYM W SEJMIKU?
Genio
Genio 07.11.2017, 19:30
Karczewski Piotr były jajakobyły
Kaczor
Kaczor 01.11.2017, 13:21
Ciekawe gdzie te pieniadze tak naprawe trafią...
pęk słomy
pęk słomy 31.10.2017, 17:52
A Penk Andrzej opowiada że nawałnicy nie było

Pozostałe