Kredyt hipoteczny – jak to działa?

  • 03.11.2017, 16:23 (aktualizacja 22.01.2018, 14:26)
  • Grupa Tipmedia
Kredyt hipoteczny – jak to działa?
Chyba każdy z nas wie, na czym ogólnie polega kredyt hipoteczny. To taki kredyt, który udzielany jest pod zastaw nieruchomości. Warto jednak zagłębić się w szczegóły. Kto może otrzymać taki kredyt? Ile pieniędzy możemy pożyczyć? Jakie są konsekwencje braku jego spłaty?

Kredy hipoteczny od długoterminowy kredyt bankowy, w przypadku którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Jest ona ustanawiana na rzecz banku kredytującego. Najczęściej kredyty hipoteczne wykorzystywane są przy zakupieni nieruchomości albo przy inwestycjach budowlanych.

Kto może dostać kredyt hipoteczny?

Kredyty tego rodzaju dostępne są dla osób, które posiadają już nieruchomość albo chcą kupić nieruchomość, która będzie przedmiotem zabezpieczeni kredytu. Jednak sama nieruchomość to jeszcze nie wszystko.

Musimy też posiadać odpowiednie dochody, które będą tworzyły naszą zdolność kredytową. Jako że kredyty hipoteczne bierze się na wysokie sumy, także zdolność ta musi być wysoka. Niestety, zakupienie mieszkania przy minimalnej pensji na kredyt hipoteczny nie będzie możliwe.

Oprócz tego osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny powinna posiadać pozytywną historię kredytową oraz wkład własny – Akutanie to 20% wartości nieruchomości przy kredytach na lokum.

Ile pieniędzy pożyczymy?

Wysokość kredytu hipotecznego jest związana z naszą zdolnością kredytową. Im więcej zarabiamy, tym więcej możemy pożyczyć. Jednocześnie na wysokość raty wpływa okres spłaty kredytu. Im jest on dłuższy, tym rata jest niższa, ale jednocześnie rosie zarobek banku.

Banki przy obliczeniach zdolności kredytowej klientów stosują różne skomplikowane wzory, więc w różnych bankach możemy mieć inny limit kredytu hipotecznego.

Co wtedy, gdy nie spłacimy kredytu hipotecznego?

Niestety, gdy nie spłacimy kredytu hipotecznego w terminie, bank może przejąć naszą nieruchomość na poczet spłaty zadłużenia. To właśnie jedno z głównych zagrożeń związanych z zaciągnięciem tego rodzaju kredytu.

Właśnie dlatego przy kredytach hipotecznych stosuje się też różne ubezpieczenia pozwalające na ochronę kredytobiorcy w niepoodziewanych sytuacjach jak utrata pracy, wypadek. Zobacz także: Prestamo inmediato oraz SMS lån

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia

Podziel się:


Pozostałe