OSP w Kościerzynie rozwija skrzydła. Na początek: nowa łódź

  • 16.11.2017, 12:33
  • admin 24
OSP w Kościerzynie rozwija skrzydła. Na początek: nowa łódź
Niedawno informowaliśmy o nowym samochodzie kościerskich strażaków zawodowych. Tymczasem sprzęt kompletuje również tutejsza jednostka OSP. Do tej pory druhowie zajmowali się głownie działalnością edukacyjną, teraz chcą być bardziej aktywni.

Ochotnicza Straż Pożarna działa w Kościerzynie nieprzerwalnie od 1889 roku. Należy do niej około 40 druhów, wielu z nich to równocześnie strażacy zawodowi, ale też ci, którzy przeszli już na emeryturę oraz osoby niezwiązane z pracą w straży. Tomasz Klinkosz - komendant PSP jest kierowcą OSP, a jego zawodowy zastępca Tomasz Holc pełni rolę skarbnika OSP.

Mł. bryg. Tomasz Holc - skarbnik OSP w Kościerzynie: Od tego roku zaczęliśmy taką działalność bardziej pożarniczą. Jak, z resztą widać - wyjeżdżamy do zdarzeń. Ostatnio dużo takich wyjazdów mieliśmy do pompowania wody na terenie typowo miasta Kościerzyna.

Ochotnicy byli również bezcenną pomocą w walce ze skutkami sierpniowej nawałnicy. Dzięki nim działa też w Kościerzynie grupa ratownictwa wodno-nurkowego. Teraz ta frakcja będzie mogła się rozwijać dzięki nowej, sześcioosobowej łodzi aluminiowej GOMAR 550.

Mł. bryg. Tomasz Holc - skarbnik OSP w Kościerzynie: Jednostka OSP w Kościerzynie zaczęła prężnie działać. W tym roku dokonała zakupu nowej łodzi, łącznie z silnikiem zaburtowym oraz przyczepą. Koszt zakupy całości to jest 98 000 zł.

84 000 sfinansowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, 13 000 przekazał Urząd Miasta, a pozostałą kwotę wyłożyła OSP ze środków własnych. Lokalne władze wspierają reaktywację kościerskiej OSP. Radni ustalili już wysokość ekwiwalentu dla druhów, a w planach jest zakup nowego samochodu, bo w tej chwili jednostka dysponuje dwoma leciwymi już pojazdami: żukiem i uazem z napędem terenowym. Teraz ma się rozwijać.

Mł. bryg. Tomasz Holc - skarbnik OSP w Kościerzynie: Myślę, że w przyszłości rozszerzymy jeszcze to grono sympatyków straży pożarnej, spróbujemy jeszcze w przyszłym roku utworzyć tutaj młodzieżową drużynę pożarniczą.

Nowa łódź służyć będzie nie tylko strażakom ochotnikom. OSP i PSP współpracują ze sobą, więc nabytek wykorzystywany będzie we wspólnych działaniach poszukiwawczo-ratowniczych.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

John
John 21.11.2017, 16:54
Nareszcie jednostki z terenu Gminy Kościerzyna zostaną odciążone i nie będą musiały jeździć do miasta na akcje.
strazak
strazak 16.11.2017, 16:55
Skarbnik jak nazwa wskazuje ma się troszczyć o fundusze. Na miejscu są inni którzy zdąrzą. To pierwsza tego typu łódź w powiecie. A co do bólu głowy i marnotrawienia pieniędzy podatników to podobne głosy pytały po co ochotnikom tyle pił do drewna. A po nawałnicy ci sami krzyczeli czemu tych pił tak mało.
smutny
smutny 16.11.2017, 15:39
jak to widze i slysze to rozbolala mnie glowa zeby tak marnotrawic pieniadz podatnika kolejna lodka w koscirzyni,a ciekawe jak pan skarbnik zdazy z wysina na wyjazd
Brother:)
Brother:) 16.11.2017, 13:15
Jest i Mitch na końcu materiału:)

Pozostałe