Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 04:11
Reklama

Kary (filtry) Google i jak się ich pozbyć

Bywają sytuacje, że właściciele stron bardzo krótko cieszą się jedną z najlepszych pozycji na daną frazę w przeglądarce. Strona może po prostu przestać wyświetlać się na zapytania – dzieje się tak, gdy Google nakłada karę na witrynę. Wyszukiwarce zależy bowiem na ciekawych, oryginalnych i jak najlepszych wynikach wyszukiwania. Co jest najczęstszą powodem kar? Niewłaściwe praktyki pozycjonerskie.
Kary (filtry) Google i jak się ich pozbyć

Filrt Google oraz ban

Filrt jest jedną  z dwóch rodzajów kar, nakładanych na serwis przez Google. Niestety, jego skutki mogą być odczuwalne  nawet kilka lat! Powoduje obniżenie mocy fraz kluczowych o znaczną liczbę miejsc – najczęściej do 70 pozycji.

Za co jest najczęściej przyznawany?

  • Za szybki, ale nienaturalny link building – rozbudowanie sieci odnośników do strony za pomocą niewłaściwego źródła (np. niewartościowych serwisów czy katalogów działających pod pozycjonowanie) lub budowy tekstu hiperłącza.
  • SWL – system, pozwalający na rozprzestrzenianie i wymianę odnośników na bardzo wielu stronach, które umożliwiają stosowanie takich praktyk. Dzieje się to zwykle w sposób automatyczny. Linki umieszczane są w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach.

Banem jest z kolei konsekwencją tzw. Black SEO. Polega na wykluczeniu strony z wyników przeglądarki. Witryna dalej istnieje, ale znalezienie jej jest możliwe jedynie poprzez bezpośrednie wpisanie jej adresu www.

Ban może być spowodowany:

  • cloakingiem, czyli ukrywaniem przed Google właściwej treści strony. Wyszukiwarce prezentowana jest inna zawartość witryny, niż użytkownikom,
  • praktykami Doorway Page –stworzeniem serwisu, którego zadaniem jest automatyczne odsyłanie do innej strony, w celu zwiększenia ruchu pozyskiwanego z przeglądarki.

Jak sprawdzić, czy na stronę nałożono karę?

Można to zrobić dzięki wpisaniu w przeglądarkę komendy site:adresstrony.pl.

Witryna jest bezpieczna, gdy będzie ją widać w wynikach wyszukiwania. Jednak jeśli została ukarana, to nie pojawi się jako proponowana odpowiedź na dane hasła.

UWAGA – ta technika zadziała tylko dla serwisów zaindeksowanych przez roboty Google. Właściciele nowych stron będą są zmuszeni poczekać, aż się to stanie – dopiero wtedy wynik będzie wiarygodny.

Kary ręczne i algorytmiczne – jak je ściągać?

Różnica jest prosta – kara ręczna zostaje nałożona prze osobę fizyczną, a zawiadomienie o tym pojawia się w Google Search Console. Z kolei kara algorytmiczna nakładana jest – jak wskazuje nazwa – przez algorytm Google.

Jeśli chce się wyjść z kary ręcznej, należy:

  1. znaleźć przyczynę nałożenia kary – to od niej zależeć będą kwestie, które trzeba będzie poprawić,
  2. zoptymalizować niepoprawne parametry ,
  3. wystosować prośbę do Google o ponowne sprawdzenie witryny.

Z kolei zdjęcia kar algorytmicznych jest procesem długim i czasochłonnym. Poradzić sobie z nim potrafi tylko doświadczona agencja SEO. Dlatego też w tej kwestii radzimy jak najszybciej skontaktować się z ekspertem.

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama