REPORTAŻ: Promocja książki „Drogą do nieba. Śladami Remusa”

  • 02.02.2018, 11:47 (aktualizacja 19.02.2018, 11:26)
  • Żródło: Urząd Miasta Kościerzyna
REPORTAŻ: Promocja książki „Drogą do nieba. Śladami Remusa”
23 stycznia w Bibliotece Miejskiej w Kościerzynie odbyło się spotkanie z Edmundem Szczesiakiem – autorem książki „Drogą do nieba. Śladami Remusa”. Zainteresowanie czytelników było tak duże, że na sali zabrakło miejsc siedzących.

W atmosferę sprzyjającą rozmowom o Kaszubach wprowadził publiczność Paweł Ruszkowski wykonując utwór „Kłaniam Ci się, Kościerzyno”. Wykład przybliżający treść książki wygłosił prof. Tadeusz Linkner.

Bardzo ciekawą była rozmowa z pisarzem, którą prowadził dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej dr Krzysztof Jażdżewski. Edmund Szczesiak z humorem i budząc duże zainteresowanie zebranych przedstawiał ciekawostki związane ze zbieraniem materiałów do swojego dzieła, opowiadając m.in. o Jakubie Remusie i miłych spotkaniach z Kościerzakami w latach 80. minionego wieku. Nie zabrakło podziękowań dla osób, które pomogły autorowi w przygotowaniu publikacji, a także wspomnień związanych z organizacją Kaszubskich Spływów Kajakowych „Śladami Remusa”.

Uzupełnieniem dyskusji o literaturze były wiersze śpiewane w języku kaszubskim przez Pawła Ruszkowskiego, który wykonał utwory związane z naszym regionem na specjalne życzenie Edmunda Szczesiaka. Miłą niespodziankę sprawiła Kapela Kaszubska „Zgrôwańcë” na czele z niezrównanym Rajmundem Knitterem, która oprócz wiązanki utworów kaszubskich zaprezentowała słynną „Pieśń o Kalwaryi” śpiewaną tradycyjnie przez pielgrzymów opuszczających Kościerzynę, a będącą bezpośrednim nawiązaniem do książki „Drogą do nieba. Śladami Remusa” opowiadającej o pielgrzymce z Kościerzyny do Wejherowa, miejscach i ludziach spotykanych po drodze.

Spotkanie z Edmundem Szczesiakiem zostało zorganizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Kościerzynie we współpracy z Biblioteką Miejską w Kościerzynie.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu autorstwa Henryka Baszanowskiego. 

 

Żródło: Urząd Miasta Kościerzyna

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marta
Marta 05.02.2018, 09:07
Zastanawiam się-czy tą książkę przeczyta 5 czy 10 osób

Pozostałe