W Kościerzynie stanie nowy pomnik Aleksandra Majkowskiego

  • 2.02.2018, 12:22 (aktualizacja 02.02.2018 12:29)
  • Krzysztof Wencki
W Kościerzynie stanie nowy pomnik Aleksandra Majkowskiego
Wkrótce w Kościerzynie pojawi się nowy pomnik. Będzie to figura Aleksandra Majkowskiego - autora kaszubskiej epopei „Życie i przygody Remusa”. Wiadomo już, jak będzie wyglądał posąg i gdzie będzie się znajdował.

Aleksander Majkowski urodził się w Kościerzynie w 1876 roku. Był pisarzem, dziennikarzem, poetą i dramaturgiem, działaczem społecznym, doktorem medycyny, a także przywódcą Towarzystwa Młodokaszubów. Bohater jego najsłynniejszej powieści: Remus w 2011 roku przysiadł na kościerskim rynku. Latem niedaleko stanie pomnik samego Majkowskiego.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

Michał Majewski - burmistrz Kościerzyny: Jest to postać w wykroku, maszerująca przejściem między Urzędem Pracy, a ulicą Długą. Z laską pod pachą, zamyślony doktor Majkowski, który trzymając w jednej ręce pióro, w drugiej swoją powieść o przygodach i życiu Remusa pisze myśli, wyrywa kartki, które pod nogami mu się plączą.

Ma być to postać naturalnych rozmiarów, wykonana z brązu. Autorem projektu jest Tomasz Radziewicz - twórca pomnika Remusa. Jego koncepcję wybrał sąd konkursowy złożony z profesora Akademii Sztuk Pięknych, powiatowego konserwatora zabytków i dyrektora Muzeum Ziemi Kościerskiej. Decyzję konsultowano z członkami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którzy od dłuższego czasu sygnalizowali potrzebę godnego upamiętnienia Aleksandra Majkowskiego, który, przypomnijmy, miał już w Kościerzynie swoją rzeźbę.

Michał Majewski: Pomnik Majkowskiego znajdował się w ogródku jordanowskim. Było to popiersie, które ząb czasu trochę naruszył. Brakowało już nosa, ucha, kawałka okularów. Artysta, który w tamtym czasie ten pomnik przygotowywał powiedział, że jest to pomnik z piaskowca i nie ma możliwości odrestaurowania jego, powinien on się znaleźć pod dachem i w suchym pomieszczeniu.

Popiersie zostało więc przeniesione do Muzeum Ziemi Kościerskiej, a latem w przejściu między ulicami Tkaczyka i Długą pojawi się nowy pomnik, odporny na warunki atmosferyczne. Będzie kosztował około 150 tys. złotych.

 

Krzysztof Wencki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

A.......
A....... 3.02.2018, 23:55
Lokalizacja FATALNA
Waldi
Waldi 3.02.2018, 19:34
no to mele z Kościelnej będą mieli robotę,zanim zdewastują ten pomnik.Policja zapewne tam jeździć nie będzie?? a może ich zobowiązać do opieki nad tym dziełem???
polonista
polonista 3.02.2018, 19:25
do Witka-a od kiedy stawia się kropkę przy "dr"-ależ tyś matoł,Witek zabierz się do nauki
Henryk
Henryk 3.02.2018, 19:22
Powinien stać bliżej ulicy Długiej-będzie stanowił barierę dla ciągle stojących tam aut.Właściciele najlepiej chcieli wjechać do korytarza swojego domu-strasznie mnie to denerwuje,szczególnie latem jak jeżdżą
oburzony
oburzony 3.02.2018, 19:16
Fatalne miejsce-pomiędzy dwoma barami i zakładem fryzjerskim-chyba to hańba dla tak zacnego człowiek.Kto wpadł na tak durną lokalizację???
Witek
Witek 3.02.2018, 17:59
Co za analfabeta pisał ten plakat? Napis powinien brzmieć: PROJEKT POMNIKA DR. A. MAJKOWSKIEGO W KOŚCIERZYNIE a nie PROJEKT DR A. MAJKOWSKIEGO W KOŚCIERZYNIE.
Gość
Gość 3.02.2018, 18:30
Ty analfabeto naucz się czytać!
babcia/turystka
babcia/turystka 3.02.2018, 09:00
taki pomnik będzie atrakcją dla turystów-zwiedzając Polskę zawsze robię zdjęcia pod takimi pomnikami,zagranicą też,więc pomysł popieram
Ktoś
Ktoś 2.02.2018, 13:27
A na sąsiednim portalu jest informacja iż ludzie po deszczach w centrum kościerzyny chodzą w błocie. Ale jak widać władza ma gest wydawać na takie bzdury.

Pozostałe