Dziś Środa Popielcowa. Zaczyna się Wielki Post

  • 14.02.2018, 12:08 (aktualizacja 14.02.2018 12:43)
  • Krzysztof Wencki
Dziś Środa Popielcowa. Zaczyna się Wielki Post
Popielec kojarzy się z posypywaniem głowy popiołem i ścisłym postem. To jednak tylko symbole. Najważniejsze jest to, że Środa Popielcowa rozpoczyna trwający do Wielkanocy Wielki Post. A to w kościele katolickim czas pokuty i nawrócenia.

Na znak pokuty głowy wiernych posypywane są dziś popiołem. Pochodzi on ze spalonych palm z zeszłorocznej Niedzieli Palmowej. Obowiązuje ścisły post: dozwolone jest spożycie trzech bezmięsnych posiłków, w tym tylko jednego do syta. W ten sposób rozpoczyna się Wielki Post, który przygotowuje wiernych na najważniejsze święto zmartwychwstania.  W tym czasie ważne są: post, jałmużna i modlitwa.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

W tym roku Wielki Post rozpoczyna się 14 lutego i kończy 29 marca, potrwa więc 44 dni. Wielkanoc obchodzić będziemy 1 kwietnia.

 

Krzysztof Wencki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lucia
Lucia 14.02.2018, 22:55
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Katolicy powinni ograniczyć się do spożycia jedynie trzech posiłków w ciągu dnia, z czego tylko jednego do syta. Post obowiązuje wszystkich w wieku 18-60 lat. Nie można również spożywać mięsa oraz pić alkoholu. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych zalecana jest już od 14. roku życia.
Hura-mam 61 lat i zjadłam schabowego z okazji Walentynek

katolik
katolik 22.02.2018, 17:14
Widać że nie umiesz czytać ze zrozumieniem..

Pozostałe