Coraz mniej czasu na zapisanie dzieci do szkół i przedszkoli!

  • 16.03.2018, 11:00 (aktualizacja 16.03.2018, 11:10)
  • admin 24
Coraz mniej czasu na zapisanie dzieci do szkół i przedszkoli!
To już ostatni dzwonek, by zapisać dzieci do kościerskich przedszkoli. Rekrutacja uczniów klas pierwszych trwała do 16 marca, rodzice przyszłych przedszkolaków mają czas do końca miesiąca.

Rodzice, którzy wybrali przedszkole, do którego ma chodzić ich dziecko, powinni do 30 marca złożyć w nim odpowiednie dokumenty, które przyjmowane są tylko w wersji pisanej. W tym roku nie działa jeszcze nabór elektroniczny, więc do placówek trzeba przyjść osobiście. Dzieci będą przyjmowane do Zespołów Szkolno-Przedszkolnych nr 1, 2 i 3 oraz w Szkole Podstawowej nr 6, a także do Przedszkola nr 7, które działa w dwóch oddziałach: przy ul. Wybickiego i Szkolnej. Rodzice, którzy chcą, żeby dziecko chodziło do jednego z tych dwóch miejsc dokumenty powinni składać przy ul. Wybickiego. 

Miasto musi zapewnić miejsca w przedszkolach dla wszystkich dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Alicja Kirstein - dyrektor Biura Obsługi Placówek Oświatowych w Kościerzynie: Co jest dla nas dużym problemem, bo jeszcze parę lat temu dzieci miało być o jeden rocznik mniej. Poza tym widzimy wyraźną tendencję, że wielu rodziców decyduje się na wysłanie do przedszkola dziecka trzyletniego. Dla nich też musimy przygotować miejsca.

Grupy mogą liczyć najwyżej 25 osób. Każda grupa musi mieć swoją salę. Wszystko wskazuje na to, że w szkołach trzeba będzie wygospodarować dodatkowe pomieszczenia przedszkolne. W Przedszkolu nr 7 w tym roku takiej możliwości nie ma, ale...

Alicja Kirstein: Przymierzamy się, aby od roku 2019 powstały dwa kolejne pomieszczenia, które chcemy dobudować na ulicy Szkolnej.Wtedy będzie o 50 miejsc więcej.

Niewykluczona będzie konieczność budowy kolejnego przedszkola, by w przyszłości zapewnić miejsca wszystkim chętnym. Rozwiązaniem może być też ogłoszenie konkursu na prowadzenie przedszkola na warunkach przedszkola publicznego przez podmiot niepubliczny.

Alicja Kirstein: Z tego, co wiem, z doświadczeń innych samorządów, przedszkola niepubliczne niechętnie wchodzą w  tę formułę, bo wtedy nie mogą pobierać czesnego. Otrzymują co prawda 100% naszych kosztów, w sumie to są dość duże kwoty, ale tu decyzję każdy podmiot niepubliczny musi sam podjąć.

Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone w połowie kwietnia i wtedy też podjęte zostaną decyzje, co do tego, jak pomieścić wszystkie dzieci w miejskich przedszkolach.

Tymczasem 16 marca mija termin rekrutacji uczniów klas pierwszych szkół podsatwowych. Rodzice mieli więc o dwa tygodnie czasu mniej niż w latach ubiegłych. Spóźnialskich uspokajamy: dokumenty zostaną przyjęte również do końca najbliższego tygodnia, ale to już termin ostateczny.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe