Gmina. Kwalifikacje wojskowe

  • 22.03.2018, 10:46
  • Urząd Gminy Kościerzyna
Gmina. Kwalifikacje wojskowe
W dniach 12-15.03.2018 roku w budynku Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo Wychowawczych (Dom Dziecka, pierwsze wejście za LO, II piętro) przy ul. Krasickiego 4 w Kościerzynie zostały przeprowadzone kwalifikacje wojskowe mężczyzn z terenu Gminy Kościerzyna. Wezwanych do kwalifikacji było 90 mężczyzn urodzonych w 1999 roku, 1 mężczyzna z kategorią zdolności do czynnej służby wojskowej „B” i 10 mężczyzn, którzy nie stawili się w latach ubiegłych.

Każda z osób, która stawiła się do kwalifikacji została przebadana przez Powiatową Komisję Lekarską, gdzie uzyskała odpowiednią kategorię zdrowia uprawniającą bądź nie do służby wojskowej. Podobnie jak w ubiegłym roku służba wojskowa w czasie pokoju jest nieobowiązkowa, a skorzystać z niej mogą osoby, które otrzymały kategorię „A” i w odpowiednim czasie przy weryfikacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gdańsku złożą do niej odpowiednie dokumenty. Kategorię „A” otrzymały 84 osoby, jedna osoba otrzymała kategorię „B12” (czyli w przyszłym roku po raz kolejny będzie musiała stanąć przed komisją lekarską), natomiast 3 osoby dostały kategorię „D” uprawniającą do służby w formacjach obrony cywilnej, a 4 osoby kategorię „E” (całkowicie niezdolni do służby wojskowej).

Kwalifikacje to znakomita okazja, żeby zachęcić młodych ludzi do służby wojskowej. Podczas rozmów z przedstawicielami Wojskowej Komendy Uzupełnień tj. kpt. mar. Krzysztofem Mikołajczykiem oraz pracownikiem cywilnym Andrzejem Gruszką wstępną chęć do szkolnictwa wojskowego wyraziło 8 osób, do służby przygotowawczej było 11 chętnych, terytorialną służbą wojskową było zainteresowanych 15 osób, a jedna z kobiet zgłosiła się jako ochotnik do Legii Akademickiej. Szerszych informacji na temat poszczególnych form służby wojskowej można znaleźć na stronie internetowej WKU w Gdańsku pod adresem http://gdansk.wku.wp.mil.pl/pl/index.html.

Każdemu z kwalifikantów zostało wydane orzeczenie lekarskie oraz książeczka wojskowa. Nad przebiegiem kwalifikacji ze strony Wójta Gminy Kościerzyna czuwał i służył pomocą pracownik Urzędu Gminy Przemysław Ostrowski.

W dniu 15.03.2018 roku została przeprowadzona kontrola przez oficera Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku kpt. Ireneusza Aniszewskiego.
 

Urząd Gminy Kościerzyna

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe