Masz ważny dowód? Za jego brak grozi wysoka grzywna

  • 04.04.2018, 12:16
  • admin 24
Masz ważny dowód? Za jego brak grozi wysoka grzywna
W zeszłym roku minęło dziesięć lat od masowej wymiany starych dowodów w formie książeczek na dokumenty plastikowe. Do końca 2017 dowody miało wymienić około 5 milionów obywateli, nie wszyscy wywiązali się jednak z tego obowiązku, a to może oznaczać różnorodne problemy.

Każdy pełnoletni obywatel naszego kraju ma obowiązek posiadania dowodu osobistego. Za brak aktualnego dokumentu grozi grzywna w wysokości 5 tys. zł. Ponadto bez ważnego dowodu nie załatwimy spraw urzędowych i będziemy mieli kłopoty z formalnościami w banku. Warto więc sprawdzić datę ważności swojego dokumentu tożsamości. 

Wymiana dowodu jest bezpłatna, czas oczekiwania wynosi 30 dni. Dróg jest kilka. Mieszkańcy Kościerzyny najczęściej składają wniosek o wydanie dowodu w Urzędzie Miasta.

Chcąc złożyć wniosek o dowód przez internet trzeba posiadać profil zaufany, który pozwala na potwierdzenie tożsamości. Można założyć go bezpłatnie drogą elektroniczną. Potrzebne jest również zdjęcie w formie elektronicznej. Koniec końców jednak wizyta w urzędzie jest niezbędna.

Dowód trzeba wymienić nie tylko gdy minie jego ważność. Powodem do tego jest również zmiana danych, np. nazwiska, zmiana wyglądu w stopniu utrudniającym identyfikację albo utrata lub uszkodzenie dowodu osobistego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe