Trenerzy z całego Pomorza szkolili się w Skorzewie

  • 08.05.2018, 12:06 (aktualizacja 08.05.2018, 12:13)
  • Źródło: Marcin Helta
Trenerzy z całego Pomorza szkolili się w Skorzewie
3 maja w Centrum Sportu i Rekreacji w Skorzewie odbyła się konferencja metodyczna dla trenerów pt. „Małe gry i gry pomocnicze jako forma przygotowania piłkarza do współzawodniczenia” zorganizowana przez Zakład Sportu, Kultury i Turystyki Gminy Kościerzyna pod patronatem Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.

Konferencję otworzyli wójt gminy Kościerzyna i i Wiceprezes ds. Szkolenia Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Andrzej Szwarc. Grzegorz Piechowski podkreślał, że celem samorządu są obiekty sportowe przy każdej gminnej szkole, ale nie mniej ważne jest, by dzieci były umiejętnie uczone uprawiania sportu.

​Swoją wiedzą i doświadczeniami z blisko 100-osobową grupą pomorskich szkoleniowców dzielili się doświadczeni trenerzy. Pierwszy z nich to Goncalo Feio - młody portugalski szkoleniowiec, aktualnie słuchacz na kursie UEFA Pro w portugalskiej federacji piłkarskiej, absolwent Uniwersytetu w Lizbonie, pracujący m.in. w Benfice Lizbona, Legii Warszawa (asystent Heninga Berga) i Wiśle Kraków (asystent Kiko Ramireza). Swoje doświadczenia trenerskie zdobywał także u boku Fernando Santosa i Jose Murinho. W ponad 1,5-godzinnym wykładzie trener Goncalo Feio przedstawił swoje spojrzenie na szkolenie piłkarskie, zwracając szczególną uwagę na rolę gier w racjonalnym przygotowaniu młodych piłkarzy do współzawodnictwa na poszczególnych etapach szkolenia piłkarskiego.

Z kolei Michał Kowol to fizjoterapeuta i trener przygotowania motorycznego, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, od wielu lat współpracujący z piłkarzami Arki Gdynia SI, kadr Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, SMS Gedanii Gdańsk oraz reprezentantami innych dyscyplin sportowych: koszykówki, gimnastyki sportowej, rugby, tenisa i tańca towarzyskiego. W Skorzewie podzielił się wiedzą na temat typowych kontuzji występujących w grze w piłkę nożną.

Po sesji wykładowej, przy pięknej pogodzie na boisku trawiastym odbyły się pokazowe zajęcia praktyczne. Trener Goncalo Feio, z grupą młodych piłkarzy prezentował i komentował wcześniej omówione na wykładzie,małe gry i gry pomocnicze. Stosowane są one do nauczania i doskonalenia umiejętności technicznych-taktycznych oraz kształtowania dyspozycji psychicznych i motorycznych piłkarzy. Z kolei Michał Kowol koncentrował się na ćwiczeniach funkcjonalnych stosowanych przy prewencji przeciw urazowej oraz na testach diagnozujących stan zdolności kondycyjnych i koordynacyjnych.

Po tej solidnej dawce wiedzy teoretycznej i praktycznej i wręczeniu certyfikatów trenerzy-uczestnicy konferencji mieli możliwość bieżącego skomentowania zaproponowanych im zajęć oraz podyskutowania „o piłce” przy grillu, który zakończył całe przedsięwzięcie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Źródło: Marcin Helta

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

marcin
marcin 08.05.2018, 22:05
piękna inicjatywa!

Pozostałe