Pensje samorządowców 20 proc. w dół

  • 14.05.2018, 10:27 (aktualizacja 14.05.2018 10:33)
  • Serwis Samorządowy PAP
Pensje samorządowców 20 proc. w dół
Średnio o 20 proc. zostaną obniżone wynagrodzenia zasadnicze wójtów, burmistrzów, starostów, marszałków województw i skarbników - zakładają projekty nowych załączników do rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

W środę, 9 maja Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przesłał do zaopiniowania przez KWRiST dwa nowe załączniki do projektowanego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. 

Dokumenty przewidują obniżenie średnio o 20 proc. (z zaokrągleniem do pełnych setek złotych w górę i w dół) minimalnego i maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub w związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania. 

Według załączników wynagrodzenie zasadnicze wójtów i burmistrzów w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców nie będzie mogło przekroczyć 5 tys. zł, a maksymalny poziom ich dodatku funkcyjnego wyniesie 2,1 tys. zł.

Z kolei pensje zasadnicze wójtów najmniejszych gmin, do 15 tys. mieszkańców, wyniosą maksymalnie  4,7 tys., a stawki dodatku funkcyjnego 1,9 tys. zł.           

W załączniku określono też maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego skarbników. Przykładowo płaca skarbnika Warszawy wyniesie nie więcej niż 6 tys. zł, a jego dodatku funkcyjnego 2750 zł. Z kolei maksymalna płaca zasadnicza skarbnika w gminie do 15 tys. to 4,8 tys. zł, a jego dodatku funkcyjnego 1760 zł.  

W uzasadnieniu projektu autorzy wskazali, że obniżenie pensji niektórych samorządowców, tak jak w przypadku zmniejszenia płac parlamentarzystów „jest odpowiedzią na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych". 

Szef MSWiA poprosił Komisję Wspólną Rządu i Samorządu o zajęcie stanowiska w sprawie powyższych propozycji w trybie obiegowym do poniedziałku, 14 maja do godz. 9. 

W komunikacie opublikowanym przez Związek Miast Polskich podkreślono, że strona samorządowa KWRiST nie zgadza się na tryb obiegowy, wskazując, że skala zastrzeżeń do zmienionych załączników jest na tyle duża, że konieczne jest wydanie opinii przez Komisję Wspólną w standardowym trybie, czyli na posiedzeniu plenarnym zaplanowanym pod koniec maja.

Samorządowcy przypomnieli, że projekt rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych został już zaopiniowany przez Komisję w wersji przesłanej przez resort pracy na początku 2018 r. 

„Jest to wersja zawierająca zmiany, co do których 19 maja mija termin wprowadzenia, i nie ma więc przeszkód, aby w tej wersji projekt przyjąć" - zaznaczyli samorządowcy, wskazując, że został on uzgodniony po długiej dyskusji na posiedzeniu Zespołu ds. Ustrojowych KWRiST 27 marca br. pod warunkiem podniesienia górnych widełek wynagrodzeń osób zatrudnionych na stanowiskach wskazanych w załączniku 1. 

Zdaniem samorządowców „strona rządowa próbuje wykorzystać toczące się - w związku z zupełnie innymi przyczynami - prace nad projektem rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych do pośpiesznego, pomijającego rzetelne konsultacje wśród zainteresowanych środowisk, przyjęcia rozwiązań sprzecznych z logiką i zasadami zarządzania, za to służących doraźnym potrzebom politycznym."  

Serwis Samorządowy PAP

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

%%%%%%%%%%%%%
%%%%%%%%%%%%% 15.05.2018, 10:49
Co teraz zrobi lesio? Czy za te marne grosze będzie warto? Chyba że?????...????
prawnik
prawnik 15.05.2018, 08:50
kompetentni urzędnicy powinni zarabiać odpowiednio do swoich kompetencji,ale za błędy powinni płacić kary-sporo decyzji urzędniczych
uchodzi im bezkarnie,a SKO ma pełne ręce roboty i musi poprawiać po matołkach ich błędy
no nie
no nie 15.05.2018, 08:47
Do Mariana-chyba cię pogięło-to chcesz powiedzieć,że skarbnik w Kościerzynie ma więcej niż ten w Warszawie???
piecho
piecho 14.05.2018, 22:25
12100-20%=9680 brutto. Tyle będzie po obniżce, tak 12100 brutto
nie wierzycie?
Marian
Marian 14.05.2018, 21:52
Ciekawe ,kto będzie chciał za takie pieniądze pracować np w takiej Warszawie skarbnik 6 tys zł biorąc pod uwagę budżet tego miasta.
emeryt
emeryt 14.05.2018, 20:15
no nareszcie

Pozostałe