Gdzie rodzi się najwięcej dzieci? W powiecie kościerskim!

  • 17.05.2018, 11:36
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Gdzie rodzi się najwięcej dzieci? W powiecie kościerskim!
W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. Z raportu GUS wynika, że na Pomorzu jest najwyższy przyrost naturalny w kraju. W porównaniu do ubiegłego roku liczba urodzeń wzrosła o 6,1proc. Najlepiej jest na Kaszubach, gdzie wskaźnik jest najwyższy. Chodzi o powiaty: kartuski, wejherowski i kościerski. 

Narodzenie maleństwa to wielka rewolucja dla wszystkich rodziców. Jednak żadna niedogodność nie jest w stanie przyćmić radości, którą niesie za sobą pojawienie się nowego członka rodziny. Warto przypomnieć na jakie świadczenia mogą liczyć świeżo upieczeni rodzice. Jednym z nich jest urlop macierzyński, który przysługuje w okresie zatrudnienia w związku z urodzeniem się dziecka. Każda uprawniona mama ma do dyspozycji 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (6 może wykorzystać jeszcze przed porodem). Z tych 20 tygodni musi wykorzystać 14, a pozostałe sześć może wykorzystać ojciec. Aby skorzystać z takiego urlopu rodzic powinien być zatrudniony na etacie, prowadzić działalność gospodarczą albo pracować na podstawie umowy zlecenia (w dwóch ostatnich przypadkach, gdy opłaca dobrowolną składkę chorobową). 

Rodzice mogą również skorzystać z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego. Nie musi być on wykorzystany w pełnym wymiarze. Można go podzielić nawet na 4 części, aż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Tata, który chce zostać z dzieckiem może skorzystać również z 14-dniowego urlopu ojcowskiego, który przysługuje każdemu pracownikowi, niezależne od świadczeń, z których korzysta matka. Świadczenie trzeba wykorzystać zanim dziecko ukończy 2 lata. Ten dobrowolny urlop można podzielić na dwie tygodniowe części.  

Zasiłek macierzyński natomiast to świadczenie, przysługujące osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym za okresy urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego. W 2017 r. woj. pomorskim prawie 27 tys. osób pobierało zasiłek za czas urlopu macierzyńskiego, również niemal    27 tys. za czas urlopu rodzicielskiego, a niespełna 11 tys. ojców otrzymywało zasiłek za czas swojego urlopu.  

Jeśli początkowo kobieta zdecyduje się wykorzystać tylko podstawowe 20 tygodni urlopu - otrzyma 100 proc. wynagrodzenia. 100 proc. wynagrodzenia otrzyma także przez pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego, a przez kolejne 60 proc. Natomiast jeśli kobieta od razu zdecyduje się na urlop macierzyński i rodzicielski w pełnym wymiarze, to przez całe 52 tygodnie będzie dostawała 80 proc. wynagrodzenia. Na złożenie wniosku w tym zakresie mamy 21 dni do urodzenia dziecka. Dokumentem wymaganym do wypłaty zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego, gdy ubiegamy się      o niego przed porodem jest zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu, a gdy występuję od dnia porodu odpis skrócony  aktu urodzenia dziecka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe