Zakaz wstępu do lasów! Będą opryski

  • 21.05.2018, 12:33 (aktualizacja 21.05.2018, 12:46)
  • Nadleśnictwo Kościerzyna
Zakaz wstępu do lasów! Będą opryski
Nadleśnictwo Kościerzyna informuje, że w związku z wysokim zagrożeniem drzewostanów sosnowych przez brudnicę mniszkę, które utrzymuje się na terenie Nadleśnictwa Kościerzyna w dniach 22.05-30.06.2018 r. będzie wykonany agrolotniczy zabieg ratowniczy przeciwko temu szkodnikowi. W tym czasie nie powinniśmy wchodzić do lasów.

Wg materiałów prognostycznych zebranych jesienią ub.r. do wykonania zabiegu zakwalifikowano wstępnie ok.4,0 tyś. ha. Obszary te były i zaś monitorowane od wczesnej wiosny przez służby ochrony lasu i po wykonaniu tego monitoringu w dniu 21.05.2018 r. zostanie podjęta decyzja o zabiegu i jego ostatecznej powierzchni.

Zabieg ratowniczy będzie wykonywany metoda lotniczą, tylko na terenach leśnych. Przy wykonywaniu zabiegu będą przestrzegane wszystkie przepisy wynikające z obowiązującego w tym zakresie prawa Polskiego i UE. Wszystkie właściwe merytorycznie i administracyjnie organy administracji Rządowej i Samorządowej zostaną powiadomione o zabiegu. Na czas zabiegu będzie wprowadzony czasowy zakaz wstępu do lasu.

Do wykonania zabiegów ratowniczych zostanie użyty środek ochrony roślin Dimilin 480 S.C. jest zarejestrowany do użycia w UE i Polsce na mocy Decyzji MPiRW nr R-214/2011d z dnia 12.07.2011 r. która zmienia pierwotna Decyzję nr R-5/2008 z 22.01.208 r.( etykieta środka będąca integralną częścią ww. decyzji dostępna jest na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dimilin 480 Sc jest dopuszczony do użycia i powszechnie stosowany od lat w Europie i Polsce na terenie sadów, pieczarkarni oraz na obszarach leśnych. Dimilin 480 S.C. będzie zastosowany w dawce 0,10 l na 1 ha lasu. W połączeniu w woda i środkiem zwilżającym (adiuwantem) da to 3,0l cieczy na 1 ha lasu. Środek jest nieszkodliwy dla pszczół w dawce poniżej 0,375 l/ha, czyli okres karencji dla pszczół po zastosowaniu dawki 0,1 l/ha nie obowiązuje. Okres karencji dla runa leśnego, czyli czas od oprysku do spożycia, jaki musi upłynąć wynosi 24 godz.

W okresie wykonywania zabiegów ratowniczych prosimy o nie wchodzenie na tereny zabiegów i przestrzeganie wszelkich ogłoszeń i zaleceń Służby Leśnej.

Brudnica mniszka jest jednym z najczęściej pojawiających się i najgroźniejszych dla polskich lasów szkodnikiem drzew (w stadium gąsienicy). Cechuje ją wysoka rozrodczość, wskutek czego, w sprzyjających warunkach, pojawia się masowo (gradacja). Jest typowym polifagiem, atakującym w pierwszej kolejności prawie wszystkie gatunki drzew iglastych  (w szczególności świerki i sosny), a z braku bazy żerowej gąsienice atakują drzewa liściaste, krzewy, a nawet rośliny runa leśnego. Jedna gąsienica brudnicy mniszki, przez cały okres żerowania (maj/czerwiec) jest wstanie pożreć około 200 igieł sosnowych, lub nawet 1000 igieł świerkowych. Żer gąsienic pozbawia w ten sposób drzewa aparatu asymilacyjnego, czego następstwem jest ograniczenie fotosyntezy i oddychania, a w efekcie końcowym prowadzi do śmierci rośliny. Największa gradacja tego szkodnika miała miejsce    w Polsce   w latach 1978-1984. W okresie kulminacyjnym jej rozwoju, w 1982 r. opryskiem objęto 2 303 000 ha. lasów. Do wykonania zabiegów użyto wtedy 159 samolotów  i 23 śmigłowce.

Nadleśnictwo Kościerzyna

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marian
Marian 26.05.2018, 17:39
Dimilin nie jest wyraźnie toksyczny dla dorosłych pszczół, ale jest zabójczy dla larw karmionych skażonym nim pokarmem (brak nowego pokolenia pszczół widać dopiero po kilku tygodniach). Jest bardzo toksyczny dla ryb, bezkręgowców wodnych i glonów. U ludzi produkty degradacji dimilinu mogą powodować nowotwory.

Pozostałe