Szkoła w Kornem uczciła pamięć patrona

  • 01.06.2018, 11:27 (aktualizacja 01.06.2018, 11:53)
  • admin 24
Szkoła w Kornem uczciła pamięć patrona
Szkoła Podstawowa w Kornem uroczyście obchodziła Dzień Patrona Szkoły. Jest nim rotmistrz Witold Pilecki - bohater wojenny zamordowany przez władze komunistyczne 25 maja 1948 roku.

W Kornem pojawił się wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski, proboszcz kościerskiej parafii pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata Bogusław Kwasigroch, sołtys Kornego Mirosław Hapka, gminny radny Bogdan Mański, prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Krzysztof Jóźwik, bratanek żołnierza niezłomnego Jacek Łukasik oraz przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Napientek. Zgromadzonych przywitała dyrektor szkoły Beata Murglin, ciesząc się, że wspólnie biorą udział w ważnym dla placówki dniu patrona. 

 

W 1940 rotmistrz dobrowolnie poddał się wywózce do Auschwitz, by zdobyć informacje o obozie. Jego „Raporty” to jeden z najważniejszych dokumentów II wojny światowej. Podczas apelu uczniowie czytali ich fragmenty.

 

Podczas uroczystości przedstawiono również sceny z przesłuchania rotmistrza po tym, jak został aresztowany przez UB. W 1947 Witold Pilecki został oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. W 48’ wykonano na nim wyrok śmierci.

 

Szkoła w Kornem bardzo dba o to, by uczniowie znali historię swojego patrona.

 

Jacek Łukasik, swoim zwyczajem, obdarował szkołę kolejną porcją książek i publikacji o tematyce historycznej.

 

Dyrektor pochwaliła się również sukcesem uczniów z klasy VII. Hanna Lorbiecka zajęła III miejsce, a Igor Polak został wyróżniony w kategorii plastycznej ogólnopolskiego konkursu historycznego o żołnierzach wyklętych. Organizuje go Komitet Rotmistrza Witolda Pileckiego. Opiekunem uczniów była Katarzyna Lipska.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe