Werner Rzeźnikowski Honorowym Obywatelem Kościerzyny

  • 7.06.2018, 09:36 (aktualizacja 07.06.2018 09:44)
  • Krzysztof Wencki
Werner Rzeźnikowski Honorowym Obywatelem Kościerzyny
Na wniosek Burmistrza Kościerzyny Michała Majewskiego Rada Miasta Kościerzyna podjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kościerzyna – najwyższego odznaczenia nadawanego przez kościerski samorząd.

Pan Werner Feliks Rzeźnikowski urodził się w 1920 roku w Tczewie w rodzinie Aleksandra i Gertrudy z d. Bielawa. Ojciec Wernera prowadził zakład fryzjerski w Tczewie. W 1923 roku rodzina przeprowadziła się do Kościerzyny. Po ukończeniu szkoły powszechnej rozpoczął naukę najpierw w zakładzie ojca później w zawodzie ślusarskim. W 1931 roku został przyjęty w poczet członków Związku Harcerstwa Polskiego. W 1932 roku zostaje druhem Drużyny Wodnej ZHP w Kościerzynie. Jako członek Drużyny Wodnej był uczestnikiem obozów żeglarskich nad jeziorem Charzykowskim oraz Międzynarodowego Zlotu Skautów Wodnych w Garczynie. W trakcie II wojny światowej początkowo pracuje jako ślusarz w szkole podoficerskiej Wehrmachtu (obecna PZS nr 2 w Kościerzynie). W 1941 roku zostaje skierowany na przymusowe roboty w Stoczni Gdańskiej. W 1941 roku w Chojnicach został zaprzysiężony na członka Szarych Szeregów i rozpoczął działalność konspiracyjną. 26 listopada 1942 roku zostaje aresztowany przez Gestapo. Początkowo zostaje osadzony w areszcie śledczym Gestapo w Gdańsku a 9 lutego 1943 roku w obozie koncentracyjnym Stutthof jako więzień polityczny. W obozie przebywa do dnia ewakuacji pieszej więźniów obozu (Marsz Śmierci) tj. do 25 stycznia 1945 roku. W lutym, po morderczym marszu trafia do obozu w Nawczu. Rano 10 marca do obozu wkroczyły pierwsze oddziały wojska radzieckiego. Po dotarciu do domu zachorował na tyfus plamisty. Po wyzdrowieniu ponownie podjął pracę u państwa Prądzyńskich, a jednocześnie z byłymi członkami ZHP zorganizował Hufiec Kościerski ZHP. Na początku 1946 roku został mianowany i zatwierdzony przez Komendę Chorągwi w Gdańsku Komendantem Hufca ZHP w Kościerzynie. Komendantem ze względu na utworzenie komunistycznej Organizacji Harcerskiej pozostał do 1952 roku. W Kościerzynie pracował w Rejonie Dróg Publicznych i Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. W 1981 roku przeszedł na emeryturę. Obecnie otoczony jest czułą i troskliwą opieką bliskich.

Pan Werner Rzeźnikowski za swoją patriotyczną działalność został wielokrotnie odznaczony. W dniu 12 maja 2016 roku działająca przy Radzie Miasta Kościerzyna Komisja ds. przyznawania „Medalu imienia Tomasza Rogali” przyznała Panu Wernerowi Rzeźnikowskiemu Medal imienia Tomasza Rogali, który stanowi drugie, po Honorowym Obywatelstwie Miasta, odznaczenie Rady Miasta Kościerzyna przyznawane za wybitne zasługi dla miasta, w kraju i za granicą.

W 2015 roku ukazała się książka pt. „Szary nr 19384” autorstwa Elżbiety Szybowskiej opisująca życie Pana Wernera Rzeźnikowskiego.

Krzysztof Wencki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dlaczego tak późno
dlaczego tak późno 10.06.2018, 09:28
proszę porównać ten życiorys,do życiorysu lorda kosztownego,który ten tytuł otrzymał wiele lat wcześniej
Justyna
Justyna 8.06.2018, 12:05
Tytuł w pełni zasłużony i powinien być nadany już dawno, ale lepiej późno niż wcale.

Pozostałe