Pensja starosty poszła w dół

  • 21.06.2018, 13:12 (aktualizacja 22.06.2018, 11:23)
  • Krzysztof Wencki
Pensja starosty poszła w dół
Inaczej niż w kwestii absolutorium, powiatowi radni nie byli jednomyślni w sprawie obniżenia pensji starosty Alicji Żurawskiej.

Obniżenie pensji prezydentów, wójtów i burmistrzów to decyzja rządu. Przedstawiciele władz samorządowych mają od lipca zarabiać średnio o 20% mniej niż dotychczas. Lokalne samorządy mają obowiązek przyjęcia stosownych uchwał, ale w wielu z nich radni mają co do narzuconych zmian obiekcje. Podobnie było w powiecie kościerskim.

Alicja Żurawska - starosta kościerski: Całe rozporządzenie, które zostało Przez Radę Ministrów wydane jest decyzją polityczną i nasi radni przy tej uchwale bardzo długo dyskutowali i, powiem wprost, było mi miło słuchać, że się z nią nie zgadzają.

Niepodjęcie uchwały mogłoby jednak skutkować wyciągnięciem konsekwencji z powodu niewykonania rozporządzenia. Starosta zaapelowała więc do radnych o podjęcie decyzji zatwierdzającej obniżenie jej pensji. Nie wszyscy dali się przekonać. Ostatecznie 7 radnych było za, 6 na „nie”, a 2 osoby wstrzymały się od głosu. Obniżka została więc przegłosowana jednym głosem.

Pensja starosty będzie teraz niższa o 1 550 zł i wyniesie ok. 10 000 zł brutto. To wciąż więcej niż przed podwyżką, którą rada uchwaliła pod koniec zeszłego roku. Przypomnijmy: diety radnych wzrosły wtedy o 300 zł (miesięcznie otrzymują więc ponad 900 zł), a pensja starosty wzrosła z 9,5 tys. brutto z dodatkami do ponad 12 tysięcy złotych.

Niższą pensję będzie otrzymywał również wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski. Gminni radni podjęli  stosowną uchwałę podczas czwartkowej sesji.

Rada Miasta nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie ustalenia wysokości pensji burmistrza Michała Majewskiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Krzysztof Wencki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec Gminy K-na
Mieszkaniec Gminy K-na 03.07.2018, 15:44
W Wójt Gminy Kościerzyna na co czeka?
Św Piotr
Św Piotr 22.06.2018, 11:33
Gdzie diabeł nie może tam Alicję pośle
Mieszczuch
Mieszczuch 22.06.2018, 11:22
Wreszcie po latach rządów różnych pseudo starostów powiatem zarządza babka Alicja. Jestem dumny i gratuluję jej ze jeszcze ma siły. AMEN
Doktor psychiatrii
Doktor psychiatrii 22.06.2018, 11:12
Powiat koscierski już miał 4 lata temu doktora wszystkich nauk hehe pożal się Boże lizakowskiego i przypominam że był to najgorszy czes dla powiatu i ludzi - kredyty zadłużenie 40 milionowe, konflikty brak inwestycji, brak wizji i brak jaj u Pana Piotrusia. To Odpowiedź dla True. Pozdro
ola
ola 22.06.2018, 13:02
Zatem policjant niech zostanie położną, a położna strażakiem. Myślenie level hard wieś.
ja
ja 21.06.2018, 23:06
Rada Miasta wynagrodzeniem burmistrza zajmowała się na LXI sesji - wystarczy sięgnąć do nagrań, które posiadacie Pani Marto
On
On 23.06.2018, 10:33
I co tam jest na tych nagraniach, panie który wstydzisz się podpisać imieniem i nazwiskiem? Nie wiem ale się wypowiem?
Warto się zorientować, zanim się coś napisze
Warto się zorientować, zanim się coś napisze 22.06.2018, 09:10
Panie ja, burmistrz zgłosił wniosek, ale decyzja regulująca wysokość jego wynagrodzenia nie została jeszcze podjęta. Rada ma wrócić do sprawy podczas sesji w przyszłym tygodniu.
B
B 21.06.2018, 21:13
Szkoda. Ta dziewczyna powinna zarabiać dużo więcej, a nie tyle co właściciel straganu z warzywami. Myslę, że powinno to być jakieś 30 tys. zł netto.
True
True 21.06.2018, 23:32
Daj mi człowieka ze straganu, który zarabia 10 tys!!! Ty w ogóle wiesz co piszesz ?! Moim zdaniem to i tak za dużo. Dlaczego? Może warto przejrzeć wszystkim papiery? Dlaczego aby zostać urzędnikiem-kierownikiem danego działu np. geodezji trzeba mieć wykształcenie kierunkowe, a starostą z "powołania" od tak... Dlaczego nie ma wymogu do pełnienia tej funkcji np. posiadania dyplomu zarządzania adminstracją publiczną? Niektórzy kończą MBA oraz inne prestiżowe kierunki i później konkurują nie na dyplomy i doświadczenie, a na przynależność polityczną.
B
B 22.06.2018, 10:34
To idź na stragan z warzywami i po po prostu porozmawiaj z takim czlowiekiem, który zarabia 7 tys. zł netto. Dlaczego ja mam ci go "dać"? Sam się pofatyguj, skoro jesteś taki ciekawy(a).

Pozostałe