Stomatolog w szkole. Będą dotacje dla samorządów planujących uruchomienie szkolnych gabinetów stomatologicznych

  • 29.06.2018, 10:01 (aktualizacja 29.06.2018, 10:09)
  • Serwis Samorządowy PAP
Stomatolog w szkole. Będą dotacje dla samorządów planujących uruchomienie…
Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs dla samorządów, które planują uruchomienie gabinetów stomatologicznych w szkołach – zapowiedziało ministerstwo zdrowia. Ponad 70 proc. rodziców i opiekunów ankietowanych przez NIK chciałoby utworzenia w szkołach gabinetów stomatologicznych.

- Program polityki zdrowotnej „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach w 2018 r.” będzie realizowany w bieżącym roku. Jest on skierowany do organów prowadzących szkoły publiczne, które planują uruchomienie gabinetów stomatologicznych w szkołach. Podmioty te zostaną wybrane w drodze konkursu i będą mogły otrzymać środki na zakup niezbędnego wyposażenia szkolnych gabinetów dentystycznych oraz realizację działań edukacyjnych – poinformował nas Krzysztof Jakubiak, dyrektor biura prasy i promocji w ministerstwie zdrowia. 

Na ten cel zabezpieczono w rezerwie celowej kwotę 5 mln zł. Jak poinformowało ministerstwo zdrowia, 12 czerwca br. program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. 

Z ostatniej ankiety przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli wśród 3,5 tys. rodziców i opiekunów wynika, że 71 proc. ankietowanych wypowiedziało się za utworzeniem w szkołach gabinetów stomatologicznych. 

Jak zwróciła uwagę Najwyższa Izba Kontroli, „stan zdrowotny uzębienia dzieci w Polsce różni się od tego, który jest obserwowany nie tylko w krajach rozwiniętych, ale także w większości krajów europejskich podlegających, podobnie jak Polska, transformacji systemowej”. 

- W naszym kraju ponad 50 proc. dzieci w wieku 3 lat ma zęby z próchnicą. Odsetek uczniów szkół podstawowych w wieku 12 lat z co najmniej 1 zębem stałym usuniętym z powodu próchnicy sięga blisko 2 proc., a u młodzieży w wieku 18 lat - blisko 9 proc. – podała NIK w raporcie dot. opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w szkołach.

Obecnie w niewielu szkołach uczniowie mogą skorzystać z gabinetów stomatologicznych. Znajduje się tam tylko ok. 600 gabinetów, czyli ponad 7 proc. ogólnej ich liczby (8,6 tys.). Najwyższy ich odsetek odnotowano w województwie lubelskim - ponad 22 proc. W szkołach w województwie lubuskim i podkarpackim w ogóle nie ma gabinetów stomatologicznych. 

Dostęp do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży miał poprawić zakup 16 dentystów za blisko 24 mln zł ze środków budżetu państwa w ubiegłym roku. 

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wynikało, że pod koniec maja 2018 r., świadczeń stomatologicznych w dentobusach udzielano w sześciu województwach - lubelskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.  W niektórych województwach nadal były problemy ze znalezieniem świadczeniodawców. Postępowania konkursowe w tym zakresie trwały jeszcze w województwach: małopolskim, opolskim, pomorskim i świętokrzyskim. Z zapowiedzi NFZ wynika, że w celu zwiększenia zainteresowania podpisaniem umów z NFZ, będzie wprowadzona korekta wyceny świadczeń udzielanych w dentobusach. 

Najwyższa Izba Kontroli zauważyła, że zakup dentobusów jest działaniem doraźnym, nierozwiązującym istoty problemu. - Nie zapewni poprawy stanu uzębienia u dzieci i młodzieży – zaznaczono w raporcie. 

Krzysztof Jakubiak, dyrektor biura prasy i promocji w ministerstwie zdrowia podkreślił, że „zakup dentobusów miał na celu poprawę dostępności do opieki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży w mniejszych miejscowościach, a możliwość udzielania świadczeń w dentobusie nie wpłynęła na zmianę organizacji udzielania świadczeń stomatologicznych i nie ograniczyła dzieciom i młodzieży prawa do korzystania z tych świadczeń w stacjonarnych gabinetach stomatologicznych”. 

- Dentobusy stanowią bowiem dodatkową, a nie jedyną lokalizację dla udzielania na terenie poszczególnych województw gwarantowanych świadczeń stomatologicznych tej grupie osób – zaznaczyło ministerstwo zdrowia.

Resort zdrowia liczy, że środki na utworzenie gabinetów stomatologicznych w szkołach zostaną przez samorządy wykorzystane. W ubiegłym roku nie wykorzystano bowiem w pełni dotacji z budżetu państwa na wyposażenie 20 tys. gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Na ten cel było przeznaczone 134 mln zł dotacji z budżetu państwa, z czego do samorządów trafiło tylko 47 mln zł. 

Jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę, że tak niewiele środków zostało wykorzystanych, gdyż jeśli samorząd dostał dotację w listopadzie, „po ogłoszeniu konkursu ofert na dostawę wyposażenia gabinetów, wykonawcy nie byli w stanie dostarczyć sprzętu do końca roku”. - Znowu czekajcie do października czy listopada, to sytuacja się powtórzy – skomentował nasz czytelnik. 

Krzysztof Jakubiak, dyrektor biura prasy i promocji w ministerstwie zdrowia, wyjaśnił, że nabór wniosków dla samorządów w ub. roku na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkole był ogłoszony dwukrotnie, a środki na wyposażenie gabinetów profilaktyki w szkołach zostały zabezpieczone w celu realizacji ustawy z 15 września 2017 r. o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U poz. 1778). 

- Za pośrednictwem urzędów wojewódzkich poinformowano jednostki samorządu terytorialnego o możliwości złożenia wniosków. W związku małym zainteresowaniem uzyskaniem dotacji przez JST podjęto decyzję o ponownym naborze wniosków na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017 (Dz. U. poz. 2161). Wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej przeprowadzono kolejną akcję informacyjną skierowaną bezpośrednio do dyrektorów szkół – poinformował Jakubiak. 

- W dwóch turach naboru organy prowadzące szkoły publiczne zainteresowane uzyskaniem dotacji przedłożyły wnioski na łączną kwotę 47 258 435,11 zł na wyposażenie 8 449 gabinetów profilaktyki zdrowotnej – dodał. W tym roku przekazanie specjalnej dotacji na ww. cel nie jest planowane. 

Serwis Samorządowy PAP

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dentuś
Dentuś 01.07.2018, 11:58
Zwykła kiełbasa wyborcza. Niestety bardzo nieświeża. Aż cuchnie na odległość... Zaczynają obiecywać wszystko, co tylko ludek chce. Po wyborach wytłumaczą (PISdzielcy), że to co mają to i tak za dużo i muszą się podzielić. Bo zwyczajnie im (PISdzielcom) to się należy
Asia
Asia 29.06.2018, 18:42
Zeby były gabinety to jedno, ale zeby jeszze byly na odpowiednim poziomie...

Pozostałe