Starostwo a niepełnosprawni. Będzie winda?

  • 03.07.2018, 11:19
  • admin 24
Starostwo a niepełnosprawni. Będzie winda?
Starostwo Powiatowe ma być lepiej przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakończyły się dwa realizowane w tym roku projekty, których efektem są nowe schody na zewnątrz i wewnątrz budynku oraz bezpieczne, antypoślizgowe posadzki. Potrzeby są jednak większe.

Wymiana posadzek i barierek oraz renowacja drzwi w starostwie były możliwe dzięki wsparciu finansowemu Oddziału Pomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jego dyrektor osobiście sprawdzał rezultaty remontu.

Niestety, dostanie się do urzędów to często wciąż wyzwanie dla osób niepełnosprawnych. 

Dariusz Majorek - dyrektor Oddziału Pomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Gdańsku: Ten problem wciąż istnieje. Trzeba pamiętać, że urzędy często są w budynkach historycznych. Taki przypadek mamy tutaj w Kościerzynie. To budynek historyczny, objęty ochroną konserwatora.

Główny problem to brak windy.

Alicja Żurawska - starosta powiatu kościerskiego: Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, niestety, w budynku, który jest budynkiem zabytkowym, nie mogą skorzystać z windy, bo jej zwyczajnie nie ma. Będziemy się starali w następnym roku zrobić projekt, gdzie chcielibyśmy uruchomić windę zewnętrzną, która przemieszczałaby osoby niepełnosprawne od parteru do drugiego piętra. Czy nam się to uda? Nie wiem.

Na ten cel trzeba byłoby znaleźć nawet 350 tys. zł, bo przy montażu windy konieczna jest przebudowa budynku. A tu kolejne wyzwanie to opór konserwatora zabytków. Co prawda klienci mogą załatwić wszystkie sprawy w biurze obsługi na parterze, ale i tu niełatwo jest się dostać będąc osobą niepełnosprawną, bo na drodze stoją, wprawdzie wyremontowane, ale jednak schody. Pośrednim wyjściem jest zamontowany przy nich sygnał dźwiękowy.

Alicja Żurawska: Jeżeli jest osoba na wózku, to my uruchamiamy tutaj działania, aby mogła swobodnie tutaj dotrzeć i załatwić wszystkie sprawy związane z obsługą w Starostwie Powiatowym w Kościerzynie.

Architektura to jednak nie wszystko. Urzędy muszą rozwijać się również pod innymi względami.

Dariusz Majorek : Odrębną kwestią jest też dostępność informacyjna, czyli właściwe oznakowanie, łatwość dostępu do informacji, znajomość na przykład języka migowego wśród urzędników, tak aby to wsparcie było możliwe dla wszystkich osób niepełnosprawnych. Proszę pamiętać, że niepełnosprawności nie kojarzymy tylko z desygnatem osoby poruszającej się na wózku.

Starosta zapowiedziała, że mając na względzie potrzeby klientów niedosłyszących, powiat będzie starał się o dofinansowanie kursów języka migowego dla chętnych do nauki urzędników. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hshsbsbakakakqbann
Hshsbsbakakakqbann 03.07.2018, 15:34
To już dawno powinno być zrobione Pani Żurawska!!!! Pisma to potraficie przysyłać z tym, że trzeba sprawę osobiście wyjaśnić tylko jak ją wyjaśnić nie mogąc wjechać do budynku nie mówiąc o piętrze i tych klitkach. Wydział Komunikacji ma przystosowany budynek do tego, a główna siedziba starostwa NIE!!! Paranoja!!
wnikliwy Kaszub
wnikliwy Kaszub 04.07.2018, 08:51
W budynku, w którym jest Wydz. Komunikacji winda jest ale wyłączona z użytkowania.
Magd
Magd 04.07.2018, 18:38
O jeny... Zawsze można włączyć! Może ty tez potrzebujesz 30 dni aby taką procedurę przejść? Szybciej włączyć niż zbudować!
jojo
jojo 09.07.2018, 19:43
To tak jak by toalety nie było ,ale zawsze można ją zbudować ! Starosta od siedmiu boleści fałszywa niezdara spod Kamiennej Góry
Zorientowany
Zorientowany 09.07.2018, 22:18
Oj Janciorku ty mały czlowieczku

Pozostałe