Jarmark Wdzydzki za nami

  • 16.07.2018, 13:06 (aktualizacja 16.07.2018, 13:11)
  • admin 24
Jarmark Wdzydzki za nami
Od 45 lat w trzecią sobotę i niedzielę lipca odbywa się Jarmark Wdzydzki. To największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna, która odbywa się w muzeum na wolnym powietrzu, nic więc dziwnego, że we Wdzydzach Kiszewskich pojawiły się tysiące gości.

22-hektarowy teren Muzeum im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich zamienił się w wielki jarmark. Pogoda dopisała, a tłumy turystów były tu obecne nawet podczas najważniejszych meczów piłkarskich Mistrzostw Świata. A była to okazja do zapoznania się z folklorem kaszubskim i nie tylko.

Bartosz Stachowiak - Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich: Każdy rok przynosi na jarmarku całe mnóstwo nowych atrakcji. W tym roku mogą państwo posłuchać szczególnego koncertu muzyki dawnej, wykonywanej na staropolskich instrumentach, takich jak suka biłgorajska, czy fidel płocka, wystąpi też kobieca formacja folkowa Same Suki, wystąpi zespół folkowy Kurna Chata, wystąpią zespoły folklorystyczne: Zespół Pieśni i Tańca Pomorze, Zespół Pieśni i Tańca Kościerzyna, kabaret Sąsiadki Aparatki, a przede wszystkim znajdą państwo mnóstwo, mnóstwo nowych stoisk z przecudownym rękodziełem.

Takie znaleźć można było już przy samym wejściu na jarmark. Grzegorz Papiński - twórca ludowy i mistrz w zawodzie koszykarz-plecionkarz prezentował efekty swojej misternej pracy, a dodatkowo można było podejrzeć, jak wygląda proces wyplatania przedmiotów z wikliny. To czasochłonne i wymagające cierpliwości zadanie.

Niedaleko natrafiliśmy na ciekawy namiot, a konkretnie jurtę. W niej Kacper Łój zapraszał do skosztowania tatarskich przysmaków. Jak widać po pustych naczyniach cieszyły się one ogromną popularnością. Smażone placki z ciasta makaronowego wypełnione smakowitymi, najczęściej mięsnymi farszami to kulinarne dzieła prawdziwych Tatarów, a przepisy to pilnie strzeżona tajemnica. Wszystko bez konserwantów, a z bardzo długim terminem ważności.

Na jarmarku spotykają się twórcy ludowi, rękodzielnicy, rzemieślnicy i artyści aby pokazać swój warsztat pracy, umiejętności i wyroby. Często korzystają z muzealnych wnętrz jako tła do ekspozycji, gotowych warsztatów, ich wyposażenia i narzędzi do prezentacji i pracy. Przez cały rok skansen z otwartymi rękoma przyjmuje również dzieci, szczególnie w chałupie z Osieka, w której działa wystawa stała „Muzeum do zabawy”. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

NaJ.
NaJ. 17.07.2018, 05:52
Po ile były bilety ?
ere
ere 17.07.2018, 09:09
16 zł

Pozostałe