Pobudź zmysły - pierwszy w Kościerzynie Ogród Sensoryczny

  • 18.07.2018, 11:45 (aktualizacja 18.07.2018, 11:50)
  • Krzysztof Wencki
Pobudź zmysły - pierwszy w Kościerzynie Ogród Sensoryczny
Ogród to nie tylko zielony skrawek terenu, odpowiednio zaprojektowany może oddziaływać na wszystkie zmysły i w ten sposób spełniać funkcję terapeutyczną i edukacyjną. Pierwszy w Kościerzynie Ogród Sensoryczny powstał właśnie przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Brzechwy 5.

Drzwi otwarte, szarfa przecięta, więc do ogrodu czas wejść. A nie jest to zwykła rekreacyjna działka z grządkami i przypadkową roślinnością. Tu każdy element ma znaczenie, tworząc strefy oddziałujące na konkretne zmysły.

Sylwia Trzebiatowska-Glok - dyrektor MOPS w Kościerzynie: To jest takie miejsce, które ma pobudzać wszystkie zmysły bardziej. Szczególnie te pozawzrokowe, bo to, co widzimy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić i jest to pewien obraz. Ale mamy zmysł dotyku, zapachu i ten ogród ma oddziaływać właśnie na nie szczególnie mocno.

Jest więc ścieżka sensoryczna, po której można się przejść lub dotykać jej dłońmi, jest zakątek zapachowy, którą budują rośliny bogate w olejki eteryczne, jak lawenda oraz strefa smaku, w której można częstować się poziomkami. W kolejnych latach pojawią się też borówki, gruszki i jabłka. Duże zainteresowanie wzbudziła piaskownica, w której znaleźć można zasypane artefakty. Wszystko ma pobudzać zmysły, prowokować doznania i po prostu relaksować. 

Przyjść może tu każdy, mile widziane są nie tylko dzieci. Na razie ogród otwarty jest od poniedziałku do piątku.

Sylwia Trzebiatowska-Glok: Ośrodek pracuje od poniedziałku do piątku przez cały dzień, bo do godziny 19.00 jest czynna świetlica, zatem w tym czasie można korzystać z dobrodziejstwa tego ogrodu. Zastanawiamy się jeszcze nad formułą weekendową.

Do stworzenia tego miejsca wykorzystano środki z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, jako rozwinięcie oferty dla dzieci ze świetlicy profilaktycznej. Realizacja kosztowała niecałe 50 tysięcy złotych. Ogród ma być rozbudowywany i z biegiem czasu pojawiać się tu będą kolejne pobudzające zmysły elementy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec 12931
Mieszkaniec 12931 18.07.2018, 12:50
Mój ogródek też oddziałuje na zmysły, widzę jak wszystko rośnie, czuję jak pachnie kompost, smakuję moich warzyw i owoców. A co to archeologicznych wykopalisk u mnie też można odkopać na podwórku różnorodne skarby.

Pozostałe