Uwaga sinice! Sanepid wprowadził zakaz kąpieli

  • 03.08.2018, 10:53 (aktualizacja 03.08.2018, 12:19)
  • admin 24
Uwaga sinice! Sanepid wprowadził zakaz kąpieli
Sinice to już nie tylko zmora kąpielisk nadmorskich. Groźne dla zdrowia organizmy pojawiły się również w jeziorach w naszym powiecie. Na tę chwilę zakaz kąpieli wprowadzono na jeziorze Zagnanie w Wielkim Podlesiu oraz na kąpielisku Powiatowego centrum Młodzieży w Garczynie.

Mętna, zielona, pieniąca się woda nie tylko wygląda niezachęcająco. Najprawdopodobniej kwitną w niej sinice, a wytwarzane przez nie toksyny powodują mniej lub bardziej poważne problemy zdrowotne. Wystąpiły już nad Bałtykiem, skutkując zamknięciem kąpielisk, niestety, wykryto je również  naszym powiecie. Pływać nie można w jeziorze Zagnanie w Wielkim Podlesiu oraz na kąpielisku PCM Garczyn.

Kąpiel w takiej wodzie może skończyć się zatruciem toksynami. Najczęściej są to dolegliwości skórne: wysypka i świąd, a także zapalenie spojówek. Bardzo groźne może być połknięcie „zasinionej” wody.  Toksyny mogą uszkodzić wątrobę i nerki oraz działać na układ nerwowy. Objawy zatrucia to nudności, wymioty, biegunka, gorączka, bóle gardła, głowy, mięśni i stawów.

Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania. Decydujące będą wyniki kolejnych badań wody w obu akwenach. 

Informacje na temat kąpielisk, w tym również informacje na temat jakości wody w kąpieliskach, są na bieżąco uaktualniane i znajdują się w Serwisie kąpieliskowym. Jest to portal informacyjny o jakości wody w kąpieliskach, zawierający oznakowany na mapie Polski wykaz wszystkich kąpielisk.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe