Wdzydze. Święto Sielawy i Raka

  • 7.08.2018, 13:52 (aktualizacja 07.08.2018 13:56)
  • Krzysztof Wencki
Wdzydze. Święto Sielawy i Raka
Święto Sielawy i Raka odbyło się w sobotę 4 sierpnia we Wdzydzach Kiszewskich. Na scenie letniej gminy Kościerzyna wystąpił zespół Power Play oraz kabareciarze Ewa Błachnio i Mariusz Kałamaga. Imprezę zorganizowała gmina Kościerzyna oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wdzydz.

Sielawa, czyli kaszubska morenka to ryba niewielka, ale zasługuje na uwagę smakoszy. Wyglądem przypomina śledzie, ale jej smak jest bardzo delikatny, mięso łatwo odchodzi od ości i można przygotować ją na wiele sposobów: od smażenia po wędzenie. Właśnie wędzona sielawa w 2011 roku trafiła na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego. Sielawa występuje w głębokich jeziorach o czystym dnie. Kiedyś było jej na Kaszubach pod dostatkiem, teraz to rarytas.

Podobnie jest z resztą z rakiem szlachetnym, który określany jest barometrem czystej wody. Niestety, znajduje się w kraju na skraju wymarcia, dlatego w trakcie imprezy Wdzydzki Park Krajobrazowy położył nacisk na informacje o ratowaniu rodzimych raków.

Nie zabrakło też rozrywki, której dostarczył zespół Power Play. Grupa powstała w 2001 roku z inicjatywy lidera Sylwestra Gazdy. To jedna z najpopularniejszych gwiazd muzyki disco-polo, a największe hity Power Play to „Co ma być to będzie”, czy „Lubisz to lubisz”. Te przeboje usłyszała zgromadzona we Wdzydzach publiczność.

 

Krzysztof Wencki
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe