Kaszubskie Nuty na międzynarodowym festiwalu w Niemczech

  • 14.08.2018, 11:22 (aktualizacja 14.08.2018, 11:44)
  • Materiały nadesłane
Kaszubskie Nuty na międzynarodowym festiwalu w Niemczech
Od 27 lipca do 5 sierpnia Zespół Folklorystyczny „Kaszubskie Nuty” brał udział w 60 jubileuszowym miedzynarodowym festiwalu Europäische Jugendwoche w Niemczech. Ideą tego festiwalu zapoczątkowaną w latach 50 – tych XX w. jest integracja narodów poprzez wspólną naukę, pracę i zabawę. Uczestnicy festiwalu mieszkali na pięknym wzgórzu w średniowiecznym zamku Burg Ludwigstein, gdzie brali udział w różnego rodzaju wspólnych warsztatach (tańca, śpiewu, nauki języka, rękodzieła) poznając siebie, kulturę, historię, łamiąc stereotypy oraz nawiązując nowe kontakty.         

W tegorocznym festiwalu udział wzięły zespoły z Białorusi, Estonii, Niemiec, Szkocji i Polski. Każdy dzień tygodnia przypisany był danemu krajowi. Tego dnia po charakterystycznej pobudce związanej z tradycjami i obrzędami danego kraju zapoznawano również z jego historią, kultura, geografią, ważnymi wydarzeniami, miejscami i postaciami. Dodatkowo uczono śpiewu, tańca a cały zamek udekorowany był w barwy i elementy narodowe. Najważniejszym punktem tego dnia był wieczorny koncert, a poźniej poczęstunek, oczywiście specjałów danego kraju dla uczestników i gości z okolicznych miejscowości. Wielkim zaskoczeniem w dniu polskim było odegranie z wieży zamku o godzinie 24.00 i 12.00  hejnału mariackiego!

Wszystkie zespoły brały też udział w występach w niedaleko położonych miejscowościach Witzenhausen i Allendorf jako forma zaproszenia mieszkańców na festiwal. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie Getyngi oraz muzeum granicznego (kiedyś miejsca granicy między NRD i RFN) oraz olimpiada w rywalizacji na wesoło.

Nie zabrakło też uroczystości wzniosłej w duchu ekumenizmu na cmentarzu Nieznanego Żołnieża, gdzie złożono hołd w imię tolerancji i wzajemnego szacunku pod hasłem: nigdy więcej wojny! Delegacje wszystkich zespołów złożyły wiązankę kwiatów oraz odczytano apel w językach danych narodów.

W ostatnim dniu festiwali zaprezentowano dzieło wspólnych warsztatów tj. koncert międzynarodowego chóru orkiestry kół rękodzieła, oraz nauki języka.

Zespół „Kaszubskie Nuty” godnie reprezentował naszą gminę, region i Polskę czego dowodem były słowa uznania organizatorów oraz aplauz licznie zebranej publiczności. Nawiązał liczne znajomości i przyjaźnie nie obyło się też bez łez wzruszenia przy pożegnaniu. 

Zespół składa ogromne podziękowanie wójtowi Grzogorzowi Piechowskiemu, Radzie Gminy Kościerzyna, sołtysowi Pani Marii Niklas oraz KGW w Nowym Klinczu za pomoc i wsparcie w zorganizowaniu wyjazdu na festiwal.

 

Materiały nadesłane

Zdjęcia (45)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe