Od października śmieci segregujemy na 5 frakcji

  • 27.08.2018, 13:03 (aktualizacja 27.08.2018, 17:36)
  • admin 24
Od października śmieci segregujemy na 5 frakcji
W sobotę na kościerskim rynku odbył się plener ekologiczny zorganizowany przez Związek Gmin Wierzyca. To element kampanii edukacyjnej, mającej przygotować mieszkańców na nowe zasady zbierania odpadów. 

Od 1 października śmieci segregować będziemy na 5 frakcji: metal, papier, szkło, bio i resztkowe. To duża zmiana, a wyrobienie nawyku tak szczegółowej segregacji nie będzie łatwe. 

Romuald Burczyk - Związek Gmin Wierzyca: Pięć kolorów pojemników i worków: żółty, zielony, niebieski, brązowy i czarny. Żółty: plastik, metale, tworzywa sztuczne, szeroko pojęte tetrapaki i opakowania wielomateriałowe. Niebieski: papier. Zielony: szkło, opakowania szklane w postaci butelek, słoików, opakowań po kosmetykach. Brązowy: odpady biodegradowalne. Czarny: resztkowe.

Nowe zasady obowiązują na terenie całego kraju. Do 2020 roku poziom odzysku i recyklingu odpadów takich jak: papier, tworzywa sztuczne, metal i szkło ma wynosić 50%. W przeciwnym razie Polskę czekają wysokie kary, co może skutkować podwyższeniem wysokości opłat na gospodarowanie odpadami komunalnymi. Związek Gmin Wierzyca chce przybliżać nowe zasady poprzez spotkania edukacyjno-informacyjne. Odbywają się one we wszystkich gminach członkowskich.

Jak się dowiedzieliśmy odpady resztkowe, czyli między innymi artykuły higieniczne i resztki kuchenne na pewno będą zbierane do pojemników i kontenerów, ale z wejściem w życie nowych zasad segregacji pojawią się również worki.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ecoekspert
Ecoekspert 02.09.2018, 22:51
Wprowadzane worków na gromadzenie odpadów to działanie antyekologiczne.Gdzie tui sens,gdzie logika!!! Mamy ograniczać ilości " plastików' z tu taka dodatkowa laga dużych worów z tworzywa sztucznego.
omg
omg 28.08.2018, 08:38
więcej workow, musimy czyms dokarmiać bezpańskie psy i koty. zadych kubłów!!!
GGG
GGG 27.08.2018, 16:31
Ja tam jestem za 20 koszami... a co tam... jak szaleć to szaleć.
siux
siux 28.08.2018, 08:37
20 to mało. Fajny, kolorowy parkan od strony ulicy z plastikowych pojemników min. z 35. No .........., chyba że masz wąską działkę.

Pozostałe