RODO w szkole. Wskazówki dla nauczycieli i rodziców

  • 30.08.2018, 10:17 (aktualizacja 30.08.2018, 10:30)
  • Serwis Samorządowy PAP
RODO w szkole. Wskazówki dla nauczycieli i rodziców
Monitoring wizyjny w szkołach i obowiązki dyrektora w zakresie ochrony danych osobowych – m.in. te zagadnienia znalazły się w poradniku przygotowanym przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy z resortem edukacji.

Opracowanie zawiera zaktualizowane wskazówki, dotyczące przetwarzania danych osobowych dzieci, ich rodziców oraz opiekunów prawnych, nauczycieli, a także innych pracowników szkół i placówek oświatowych. Opisano w nim, jak przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) zastosować w konkretnych sytuacjach.

„Poradnik jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez środowisko oświatowe. Lepsze poznanie i zrozumienie przepisów RODO pozwoli chronić bezpieczeństwo dzieci, a także budować wzajemne zaufanie między szkołą a rodzicami” – napisały Anna Zalewska, minister edukacji oraz Edyta Bielak–Jomaa, prezes UODO we wspólnym liście do dyrektorów szkół.

Poradnik został przygotowany przede wszystkim z myślą o dyrektorach szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, ale – jak podkreślają autorzy - zawiera wiele informacji, które będą przydatne również uczniom, rodzicom czy nauczycielom.

„Przed udostępnieniem danych organowi prowadzącemu, np. na potrzeby kontroli, szkoła powinna wiedzieć, jakie dane ma udostępnić oraz rozważyć, czy żądany przez organ prowadzący zakres danych nie jest zbyt szeroki w stosunku do celu kontroli” – czytamy w opracowaniu.

UODO i MEN podkreślają tam też, że organ prowadzący szkołę nie powinien mieć dostępu do danych uczniów (i ich rodzin) zawartych w dokumentacji prowadzonej przez szkołę, które odnoszą się do indywidualnych problemów psychologicznych czy pedagogicznych uczniów.

Publikacja została udostępniona na stronach internetowych obu urzędów oraz przesłana za pomocą Systemu Informacji Oświatowej do każdej szkoły w Polsce; my zamieszczamy ją w załączniku pod artykułem.

Serwis Samorządowy PAP

Załączone pliki do pobrania (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe