Łubiana. Dofinansowanie na modernizację ul. Kościerskiej

  • 30.08.2018, 10:52 (aktualizacja 30.08.2018, 10:54)
  • Urząd Gminy Kościerzyna
Łubiana. Dofinansowanie na modernizację ul. Kościerskiej
24 sierpnia Wójt Grzegorz Piechowski podpisał z Wojewodą Pomorskim umowę na rozbudowę ulic Kościerskiej i Kolejowej wraz z budową ronda w Łubianie. Przekazane Gminie Kościerzyna dofinansowanie to kwota 1 363 123 zł.

Przypomnijmy, że w 2017 roku Gmina Kościerzyna złożyła wniosek do „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” dotyczący rozbudowy ulic Kościerskiej i Kolejowej wraz z budową ronda w Łubianie. Niestety, po ocenie przez ekspertów wniosek został umieszczony na liście rezerwowej. Jednak mimo trzeciego miejsca „pod kreską” władze gminy cały czas zabiegały o dofinansowanie licząc na sukces. Dlatego też wiedząc, jak ważna dla mieszkańców jest to inwestycja, pod koniec maja 2018 r. ogłoszono przetarg na przebudowę ulicy Kościerskiej wraz z budową ronda w Łubianie (I etap). Ustalono też, że w przypadku uzyskania dofinansowania za zgodą wykonawcy i inwestora będzie możliwe rozszerzenie zakresu budowanej drogi.

W pierwszych dniach lipca podpisana została umowa z wykonawcą robót polegających na przebudowie ulicy Kościerskiej w Łubianie. Kilka dni później do Urzędu Gminy Kościerzyna dotarła miła informacja z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego – propozycja otrzymania dofinansowania z tzw. oszczędności i rezygnacji innych samorządów. Dzięki zdeterminowaniu i zaangażowaniu władz gmin na tę ważną inwestycję udało się więc pozyskać dotację z budżetu państwa we wnioskowanej pierwotnie kwocie: 1 363 123 zł. Gmina Kościerzyna udzieliła już odpowiedzi wskazującej na zainteresowanie otrzymaniem ww. kwoty. Niezwłocznie podjęto działania i rozmowy z wyłonionym w ramach postępowania przetargowego wykonawcą odnośnie rozszerzenia zakresu robót o część dochodzącą do dworca PKP w Łubianie.

Dzięki realizacji inwestycji mieszkańcy Łubiany uzyskają już drugie komfortowe i bezpieczne połączenie z drogą krajową nr 20 (w roku 2013 Gmina Kościerzyna wybudowała przedłużenie ul. Kaszubskiej do DK20).  Zadanie przewiduje wykonanie nowej nakładki asfaltowej na całej długości ulicy Kościerskiej, budowę mini ronda w obrębie przejazdu kolejowego, budowę ciągu pieszo-rowerowego również na całej długości ulicy Kościerskiej, aż do DK20. W ramach zadania wymienione zostanie także oświetlenie uliczne.
 

Urząd Gminy Kościerzyna

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe