Dobrogoszcz. Gminne święto plonów

  • 03.09.2018, 13:56 (aktualizacja 03.09.2018, 14:07)
  • Krzysztof Wencki
Dobrogoszcz. Gminne święto plonów
Tegoroczne Dożynki Gminy Kościerzyna odbyły się w Dobrogoszczy. Odznaczeni zostali wyróżniający się rolnicy, rozstrzygnięto też tradycyjny konkurs na najpiękniejszy wieniec. Święto Plonów połączono z piątą edycją Festiwalu Żurawiny.

Dożynki rozpoczęły się polową mszą świętą, po modlitwie zebranych poczęstowano chlebem dożynkowy. Następnie wręczone zostały nagrody „Zasłużeni dla rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Gminnych rolników wyróżnił również wójt Grzegorz Piechowski, podkreślając, że ten rok nie był dla nich łatwy.

Grzegorz Piechowski: W zeszłym roku mieliśmy ulewy, w tym roku susza. Niestety zaowocowało to tym, że ponad 400 rolników złożyło u nas wnioski suszowe. Teraz tylko czekamy na to i mamy taką nadzieję, że pomoc państwa pozwoli tym rolnikom na odtworzenie wszystkiego tego, co tegoroczna susza im zabrała. Po pierwsze na odtworzenie możliwości zasiania, a później lepszego zbioru. Tego im życzymy i trzymamy kciuki, żeby pomoc państwa była na takim poziomie”, żeby wszyscy byli w miarę zadowoleni. 

Wnioski z terenu naszej gminy zostały już przekazane do wojewody. Z zapowiedzi rządu wynika, że finansowa pomoc ma trafić do rolników jeszcze przed zasiewami ozimymi.

W gminie Kościerzyna przeważają niewielkie gospodarstwa, średnio o wielkości 10-15 hektarów. Nowe możliwości ma otworzyć przed nimi ustawa o sprzedaży bezpośredniej z gospodarstw rolnych. Ma ona dać producentom zielone światło dla handlu bez pośredników i przetwórców. Sejm ma wkrótce zająć się tym tematem.

Podczas dożynek nie może zabraknąć zabawy, dlatego w Dobrogoszczy przygotowano dla gości szereg bezpłatnych atrakcji.

Dożynki nie mogłyby odbyć się bez wyboru najpiękniejszego wieńca. Komisji przewodniczył proboszcz parafii świętej Trójcy ksiądz Antoni Bączkowski. Pierwsze miejsce zajęło sołectwo Nowa Wieś. Zwycięski wieniec to dzieło tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich.

Wieniec z Nowej Wsi będzie reprezentował gminę podczas Dożynek Diecezji Pelplińskiej, które odbędą się w Lubaniu 16 września. 

 

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe