Za parkowanie zapłacimy telefonem

  • 12.09.2018, 12:35 (aktualizacja 12.09.2018, 13:22)
  • Krzysztof Wencki
Za parkowanie zapłacimy telefonem
Wkrótce za parkowanie w Kościerzynie będzie można płacić przez telefon. Od nowego roku ma zacząć funkcjonować aplikacja, przy pomocy której będzie można uiszczać opłaty.

Pomysł wprowadzenia nowej formy płatności za postój w strefach płatnego parkowania zaakceptowała już Rada Miasta, podejmując stosowną uchwałę. Teraz wybrany zostanie operator, który będzie obsługiwał system.

Tomasz Smuczyński - komendant Straży Miejskiej: Do tej pory można było uiścić opłatę za postój tylko na dwa sposoby: wrzucając monety do parkomatów lub wykupując abonament. Rozszerzamy formy uiszczania tej opłaty o możliwość uiszczenia jej za pomocą urządzeń mobilnych, telefonu, po ściągnięciu stosownej aplikacji.

Wybierając płatność telefonem nie trzeba będzie martwić się o drobne, a przecież nie zawsze mamy je w portfelu. Dodatkowo przez aplikację zapłacimy za realny czas postoju. Naliczanie opłaty zacznie się w momencie zaparkowania i zalogowania się w systemie, a zakończy, gdy wrócimy do pojazdu i zamkniemy aplikację.

Tomasz Smuczyński: Do tej pory bywało to różnie: wykupywaliśmy opłatę na dwie godziny, załatwialiśmy sprawę w ciągu godziny i mieliśmy „górkę” opłaty, ale nie było potrzeby korzystania dalej. Lub też w drugą stronę, kiedy wykupywaliśmy na godzinę, a zeszło nam dłużej i nie dopełnialiśmy tego obowiązku uiszczenia opłaty i podczas kontroli należało uiścić opłatę dodatkową za brak opłaconego postoju.

Komendant zapewnia, że korzystając z aplikacji nie będzie trzeba się obawiać, że w czasie parkowania, przy braku biletu z parkomatu, otrzymamy mandat.

Tomasz Smuczyński: Nie będzie takiej możliwości. Osoba kontrolująca będzie dysponowała informacją o zarejestrowanych postojach, czyli rozpoczętych postojach w strefie płatnego parkowania, opłacanych za pomocą aplikacji mobilnej i takie osoby nie otrzymają wezwania do uiszczenia opłaty.

Mogłoby się wydawać, że w Kościerzynie to nowość, ale taki system już działa i sprawdza się w naszym mieście.

Tomasz Smuczyński: Takie rozwiązanie już funkcjonuje na parkingu przy szpitalu specjalistycznym w Kościerzynie i stąd też mamy informacje, że dobrze byłoby aby na terenie miejskiej strefy płatnego parkowania taka możliwość też była.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to za parkowanie będziemy mogli płacić przez telefon z początkiem 2019 roku.

 

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

(C)
(C) 13.09.2018, 15:06
Ja bym proponował aby zacząć od zmiany strażników. Bilet wykupiony do 12:05, mandat o 12:07. Ci panowie to nie wiedzą co to przyzwoitość. Ale cóż się dziwić... Jeden pracuje całe życie i jeździ starym pasatem, drugi kilka lat i jeździ porsche i stąd się biorą te ogólne frustracje.
witek
witek 12.09.2018, 19:44
Śmiechu warte. Kolejna fanaberia dla inwalidów, którzy bez telefonu nie potrafią przejść prosto 100 metrów. Śmieszą mnie ci wszyscy inwalidzi, którzy idąc ulicą muszą (chyba są zmuszeni) patrzeć w telefon. Najśmieszniejsze są młode kobiety. W jednej ręce niosą trzy albo cztery siaty z Biedronki, Lidla czy innego biedasklepu, a w drugiej trzymają telefon, niosąc go na wysokości piersi. Czasami zastanawiam się, czy czekają na jakąś wiadomość życia i boją się jej przegapić, czy też mają tam mapę, bez której nie trafiają do domu? Idą tak przekrzywione na jeden bok, bo siaty ważą 8 kilo a telefon 10 dekagramów. A tak w ogóle ciekawe co Rada Miasta wymyśliła dla normalnych ludzi, którzy nie noszą ze sobą telefonów i nie są niewolnikami ciekłokrystalicznych, szkodliwych zabawek?
Pacjent
Pacjent 12.09.2018, 16:40
Pod szpitalem już dawno można płacić telefonem za parkowanie.
Nom
Nom 12.09.2018, 17:10
Cytat:  Takie rozwiązanie już funkcjonuje na parkingu przy szpitalu specjalistycznym w Kościerzynie.

Pozostałe