Narodowe czytanie "Przedwiośnia" w Wielkim Klinczu i Skorzewie

  • 13.09.2018, 09:21 (aktualizacja 13.09.2018, 09:27)
  • Urząd Gminy Kościerzyna
Narodowe czytanie "Przedwiośnia" w Wielkim Klinczu i Skorzewie
W trwającym jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 8 września 2018 roku odbyła się siódma edycja akcji „Narodowe Czytanie” pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W ogólnopolskie czytanie włączyła się Biblioteka Szkolna i Biblioteka Publiczna w Wielkim Klinczu i Skorzewie.  Organizatorami tej akcji były: Renata Abramowska, Jolanta Jereczek, Wiesława Głodowska i Ewa Stefanowska. Tegoroczna lektura „Narodowego Czytania” to „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, która została ogłoszona i podana do publicznej wiadomości przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Przywitanie uczestników i przybyłych gości nastąpiło o godzinie 10ᴼᴼ. Następnie przybliżono biografię autora i genezę czytanej powieści. Tegoroczną adaptację przygotował Andrzej Dobosz, felietonista i krytyk literacki. Pozwoliło to wybrać konkretny rozdział, który może być czytany niezależnie od pozostałych.  Organizatorzy w obu bibliotekach wybrali rozdział IV pt. „Podróż przez Rosję. Opowieść o szklanych domach” i zaprosili do udziału w „Narodowym Czytaniu” jako lektorów przedstawicieli lokalnej społeczności: wójta gminy Kościerzyna pana Grzegorza Piechowskiego, księdza Piotra Pietrzyka proboszcza parafii Wielkiego Klincza pod wezwaniem ”Świętej Rodziny”, Dyrektora Zespołu Kształcenia w Wielkim Klinczu Wojciecha Drzewińskiego, panią Elżbietę Brzezińską prezes KPZERiI w Wielkim Klinczu oraz emerytowaną księgową panią Zofię Cieszewską. W Skorzewie czytali: Anna Gańska, Aleksandra Czapiewska, Michalina Meyer, Kacper Edel i Łukasz Wrycza.

W związku z „Narodowym Czytaniem”„Przedwiośnia” wolontariusze biblioteki w Wielkim Klinczu przygotowali dwie wystawy. Pierwsza z nich dotyczyła 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem: „Ojcowie Polskiej Niepodległości”. Z kolei druga to wystawa  makiet „szklanych domów”. Wystrój biblioteki był ściśle związany z tematyką narodową. Ponadto w bibliotece stworzono atmosferę półmroku, a w tle wyemitowano muzykę nawiązującą do klimatu czytanej powieści.

Posiadacze własnych egzemplarzy książki mogli je również ozdobić okolicznościową pieczęcią, którą otrzymali organizatorzy niniejszej imprezy z Kancelarii Prezydenta RP.

Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy Wielkiego Klincza i okolic. Dodatkowo uroczystość uświetnili swą obecnością  sołtys Wielkiego Klincza – pani Krystyna Marczyk oraz  sekretarz KPZERiI – pan Zdzisław Brzeziński.

Na zakończenie uroczystości nastąpiły podziękowania oraz swobodne rozmowy na temat akcji „Narodowego Czytania” i „Przedwiośnia”.

Wszystkim biorącym udział dziękujemy za chęć i zaangażowanie w tym niezwykłym wydarzeniu, które miało na celu propagowanie literatury narodowej. Już dziś zapraszamy do kolejnej edycji „Narodowego Czytania”.

Urząd Gminy Kościerzyna

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pigwa
Pigwa 13.09.2018, 16:26
Super. Nawet nie wiedziałam, ze w okolicach ktoś organizuje takie czytanie.

Pozostałe