Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu

  • 19.09.2018, 12:31 (aktualizacja 19.09.2018, 13:20)
  • Komisarz Targów Andrzej Okrój
Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu
Na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu koło Kościerzyny, w dniach 15 – 16 września 2018 roku odbyła się XXI Kaszubska Jesień Rolnicza połączona z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Był to czas szczególny, czas podsumowań i podziękowań za dary ziemi, a także podziękowań rolnikom za trud ich mozolnej pracy. Już po raz szesnasty nieodłącznym elementem tej imprezy była Wystawa Zwierząt Hodowlanych połączona z pokazem drobnego inwentarza. Przeprowadzono również Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego, człowieka który całą swoją karierę zawodową poświęcił rozwojowi hodowli koni na Pomorzu. Wystawa Zwierząt Hodowlanych obejmowała Wystawę Królików i Wystawę Gołębi Rasowych. Po raz pierwszy zaprezentowane były alpaki.

Swój dorobek zaprezentowało około 40 firm obsługujących rolnictwo, 38 ogrodników, około 100 firm handlowych oraz 18 wystawców królików i 40 wystawców gołębi. Podczas tegorocznej Kaszubskiej Jesieni Rolniczej prezentowanych było 120 królików oraz około 500 gołębi – 30 ras, z których 280 podlegało ocenie w ramach Wystawy Gołębi Rasowych. Jak co roku odbył się pokaz ptactwa ozdobnego. Piętnastu hodowców zaprezentowało ptactwo egzotyczne, ozdobne oraz domowe, takie jak: kury, kaczki, bażanty, przepiórki, perliczki.

Głównym punktem pierwszego dnia imprezy były wyceny królików oraz gołębi rasowych. Dokonano wyboru championów i v-ce championów wystawy.

Tego dnia na placu targowym odbył się konkurs kulinarny na potrawy „twarogowe wariacje”, a jego zwycięzcą zostało Koło Gospodyń Wiejskich Rzeczpospolita Babska z Wiślinki za „Wytrawny torcik twarogowy”. Nagrody ufundowali: Pomorska Izba Rolnicza, WZRKiOR w Gdańsku, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OT w Pruszczu Gdańskim, drogeria „Błękitna” w Pruszczu Gdańskim, Firma PRYMAT oraz PODR w Lubaniu.

W niedzielę 16 września odbyły się Dożynki Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma. Uroczysta msza dożynkowa koncelebrowana była przez J.E. Ks. Bpa Ryszarda Kasynę. Starostami tegorocznych dożynek byli Państwo Małgorzata i Grzegorz Cąblik ze Smętówka, pow. Starogard Gdański. Tuż po niej korowód dożynkowy przemaszerował do sceny na terenie wystawienniczym Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Tam odbyła się świecka część uroczystości dożynkowych, w trakcie której podsumowano konkursy: Wieniec Dożynkowy, Piękna Wieś powiatu kościerskiego, Wojewódzkiej Wystawy Królików, Wystawy Gołębi Rasowych, Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne oraz AGROLIGA – 2018, którego celem jest upowszechnianie pozytywnych wzorców, promowanie najlepszych rolników i najlepszych firm pracujących na rzecz rolnictwa.

Spośród 19 wieńców dożynkowych, biorących udział w konkursie, wyłoniono zwycięzców:

  • I miejsce zajął wieniec dożynkowy wykonany przez Parafię Rzymsko-Katolicką pw. Św. Mikołaja z Niedamowa
  • II miejsce zajął wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kopytkowa
  • III miejsce zajął wieniec wykonany przez Sołectwo Mały Klincz, Parafia pw. Św. Trójcy w Kościerzynie.

Fundatorami pucharów i nagród w konkursie byli: PODR w Lubaniu, Pomorska Izba Rolnicza, Starostwo Powiatowe w Kościerzynie, Wójt Gminy Nowa Karczma.

W wojewódzkiej edycji ogólnopolskiego konkursu Agroliga 2018 zwycięzcą w kategorii Rolnik został Pan Daniel Wieczorek – zam. Jezierce, powiat starogardzki, a w kategorii Firmy – Firma „TOŁŁOCZKO” Państwo Tomasz Tołoczko – z Kruszyny, pow. słupski. Laureaci otrzymali puchary ufundowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które wręczył Ryszard Zarudzki – Podsekretarz Stanu w MRiRW. Nagrody w konkursie ufundowali: Pomorska Izba Rolnicza, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu,  BGŻ BNP Paribas oraz liczni przedstawiciele samorządów: Starosta Powiatu Starogardzkiego, Starosta Powiatu Sztumskiego, Starosta Powiatu Słupskiego, Burmistrz Dzierzgonia, Wójt Gminy Kobylnica, Wójt Gminy Choczewo oraz Wójt Gminy Zblewo.

Podczas targów uhonorowano firmy, które zaprezentowały najładniejsze stoisko oraz zaprezentowały najciekawszy produkt targowy, czyli HIT Targów. Pucharami nagrodzono:

  • HIT TARGÓW w kategorii produkt spożywczy – Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Żukowie – kiełbasa biała żukowska surowa
  • HIT TARGÓW w kategorii maszyny i urządzenia rolnicze oraz środki do produkcji rolniczej – Agro-Sieć Maszyny Sp. z o.o. Chełmno – kosiarka samojezdna X350 R
  • Najlepsza aranżacja stoiska – Firma „TOŁŁOCZKO” Tomasz Tołoczko z Kruszyny – wędliniarstwo naturalne.

W niedzielę odbyły Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego. Jak zwykle na starcie nie zabrakło pięknych powozów, powożonych przez śmiałków, wyczyniających niesamowite rzeczy ze swoimi zaprzęgami. W zawodach udział wzięło 18 powozów.

Niedziela była dniem bogatym w inne konkursy i zabawy. Emocji było co niemiara. Muzycznie bawiły nas zespoły: „4 TAKTY”, Koło Gospodyń Wiejskich Nowa Karczma, Koło Gospodyń Wiejskich „Marzebionci”. Na zakończenie odbył się koncert Michała Milowicza.

Podczas Targów na stoisku informacyjno-promocyjnym PODR prezentowane były odmiany zbóż, ziemniaków oraz jabłek. Specjaliści PODR udzielali doradztwa technologicznego oraz przekazywali wyczerpujące informacje wszystkim zainteresowanym.

 

Komisarz Targów Andrzej Okrój

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

były uczeń
były uczeń 25.09.2018, 08:55
Męczykowski jest The Best i tyle, chodziłem do jego szkoły i to były najlepsze lata mojego życia, to on potrafił zaszczepić młodzieży zacięcie sportowe, pasje a jak ktoś potrzebował pomocy czy miał kłopoty rodzinne to nie bał się iść do pana dyrektora na rozmowę, teraz wiem, że dla mnie to najlepszy kandydat i tyle w temacie dopiszę to wszędzie gdzie można aby ludzie wiedzieli że mają do czynienia z dobrym pracowitym człowiekiem
Marian
Marian 20.09.2018, 07:07
lubię te targi, teraz coraz lepiej się rozwijają. Dobrze, że Męczykowski wrócił do korzeni i zajmuje się też sprawami rolników, odszkodowaniami przede wszystkim, powinniśmy mieć takich ludzi w naszym rejonie, działaczy przede wszystkim
KK
KK 20.09.2018, 12:15
dosłownie w mieście walka na może, opluwanie i niszczenie, dobrze że Męczyk w tym wszystkim jest sobą, pozytywny i skromny facet

Pozostałe