Ubezpieczenia szkolne: nieobowiązkowe, ale zalecane

  • 9.10.2018, 13:56
  • Krzysztof Wencki
Ubezpieczenia szkolne: nieobowiązkowe, ale zalecane
W nowym roku szkolnym wraca zawsze temat szkolnych ubezpieczeń. Nie każdy rodzic wie o tym, że są one nieobowiązkowe. Co więcej: z powodu nowych ograniczeń związanych z RODO dyrektorzy coraz częściej rezygnują z pośredniczenia w grupowym ubezpieczaniu uczniów.

Zebrania z rodzicami z reguły zaczynały się właśnie od ubezpieczeń. W tym roku w wielu szkołach tego tematu zabrakło.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

Alicja Kirstein - dyrektor Biura Obsługi Placówek Oświatowych w Kościerzynie: Ustawodawca nie upoważnia ani dyrektora, ani Rady Rodziców do zawierania umów bezpośrednio z ubezpieczycielem. Dobrowolne ubezpieczenie dziecka spoczywa wyłącznie na rodzicach. Szkoła nie może być w tej sprawie pośrednikiem. To rodzice decydują: gdzie ubezpieczają dziecko, czy ubezpieczają dziecko i sami dokonują tej czynności.

W przypadku, gdy wychowawca nie zaproponuje ubezpieczenia szkolnego grupowego, to warto, by rodzice wykupili polisę indywidualnie. Dzięki temu będą mogli liczyć na finansową rekompensatę w razie nieszczęśliwego wypadku. Jak dowiedzieliśmy się od Rzecznika Finansowego: trzeba pamiętać, że zwykle szkoły posiadają ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.  Przy czym, z takiej polisy można domagać się odszkodowania tylko wtedy, gdy wypadek zdarzy się z winy szkoły lub nauczyciela. Na przykład szkoła nie zadbała o właściwe zamocowanie bramki na boisku szkolnym i przewróciła się ona na dziecko. 

Dodatkowe ubezpieczenie zadziała w razie nieszczęśliwego wypadku, który nie wynika z winy szkoły czy nauczyciela. Na przykład jeśli dziecko w czasie zabawy zostało potrącone i złamało rękę, czy skręciło kostkę na WF-ie.

Trzeba podkreślić, że otrzymanie odszkodowania z OC szkoły, nie oznacza, że nie można się domagać wypłaty świadczenia z ubezpieczenia szkolnego jeśli takie posiadamy lub innych ubezpieczeń, którymi było objęte dziecko. 

 

Krzysztof Wencki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe