Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna

  • 30.10.2018, 09:44 (aktualizacja 30.10.2018, 09:47)
  • Urząd Gminy Kościerzyna
Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna
W sobotę, 20 października br. młodzież i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. kontradmirała Xawerego Czernickiego  w Wielkim Podlesiu, popierając inicjatywę p. Zbigniewa Szarmacha, przy wsparciu organizacyjno-finansowym Zakładu Sportu, Kultury i Turystyki Gminy Kościerzyna, zorganizowała i przeprowadziła na terenie Szkoły, Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna.

Głównym celem tej imprezy sportowej, organizowanej corocznie, jest promowanie szachów z ich licznymi zaletami wśród społeczności Gminy. Tegoroczny Turniej, zorganizowany już po raz szósty, spotkał się z bezprecedensowym zainteresowaniem dużych i małych szachistów przybyłych tu aż z dziewięciu powiatów rozsianych po trzech województwach. Naszą Gminę reprezentowało dwadzieścioro czworo zawodników.

Oprócz zupełnych amatorów, w tym dużej liczby dzieci i młodzieży, Turniej swoim udziałem zaszczycił Mistrz Międzynarodowy, p. Andrzej Maciejewski z Nakła oraz szesnaścioro szachistów legitymujących się krajowymi kategoriami centralnymi, a wśród nich, aż trzech kandydatów na mistrza krajowego.  Ponadto, w zmaganiach turniejowych wzięło udział trzydzieścioro pięcioro szachistów dysponujących kategorią szczebla wojewódzkiego.

Do tak szerokiego zainteresowania Turniejem, prócz atrakcyjności nagród ufundowanych przez Wójta Gminy Grzegorza Piechowskiego, przyczyniła się, prowadzona przez Jarosława Czarnotę już od połowy czerwca, we współdziałaniu z prowadzącym rejestrację i ewidencję, jak również pełniącego rolę Sędziego tegorocznego Turnieju, p. Piotrem Kwidzińskim z Kartuz, intensywna praca informacyjno-agitacyjna.

Zawody przeprowadzone zostały systemem szwajcarskim, a każdy z zawodników rozegrał po dziewięć partii, dysponując w każdej, zaledwie dziesięcioma minutami. O poziomie rozgrywek i wyrównaniu szans czołowych graczy, świadczy to, że zawodnicy od miejsca drugiego do szóstego zdobyli tę samą liczbę, siedmiu punktów, a różnica punktowa między zwycięzcą, a zdobywcą siedemnastego miejsca, wyniosła raptem półtora punktu. Zatem o ostatecznych lokatach, Sędzia Turnieju musiał zdecydować, opierając się na puktacji pomocniczej Buchholtza.

Dodatkowym smaczkiem, pozwalającym docenić poziom czołowych rywali, pozostaje fakt, że zawodnik z rankingiem międzynarodowym znalazł się poza podium, zajmując "ledwie" czwartą lokatę!

Na tle tych okoliczności, staje się jasne, że na szczególne uznanie zasługuje postawa czołowego szachisty Gminy Kościerzyna, p. Przemysława Gralki z Łubiany, kandydata na mistrza krajowego, który bez przegranej, z dorobkiem sześciu zwycięstw i trzech remisów, osiągnął zasłużone  zwycięstwo! Tym samym, prócz nagrody pieniężnej w wysokości 200 złotych dla najlepszego zawodnika Gminy Kościerzyna, zdobył główne trofeum Turnieju, tj. Puchar Wójta Gminy Kościerzyna wraz z przewidzianą dla zwycięzcy nagrodą pieniężną w kwocie 300 złotych.
 
A oto lista nagrodzonych szachistów:
 
I. Nagroda: Puchar Wójta Gminy Kościerzyna oraz 300 złotych
Przemysław Gralka z Łubiany    reprezentant UKS MDK 1 – "Hetman" Bydgoszcz
II. Nagroda: 200 złotych        
Marek Olszewski z Bydgoszczy reprezentant BKS Chemik Bydgoszcz
III. Nagroda: 100 złotych
Stefan Brylowski z Gdyni  reprezentant UKS "WDA" Lipusz
Kategoria "JUNIOR":
I. Nagroda: 150 złotych
Mateusz Jarzembiński (lat 17) z Kościerzyny reprezentant UKS "WDA" Lipusz
II. Nagroda: 100 złotych
Kacper Leśniak (lat 15) ze Świecia    reprezentant Ksz "Gambit" Świecie
III. Nagroda:  50 złotych
Mateusz Zielonka (lat 17) z Kościerzyny reprezentant UKS "WDA" Lipusz
Kategoria "MŁODZIK":
I. Nagroda: 150 zł
Kacper Skrzypczyński (lat 13) z Tczewa   reprezentant UKS SP11 "Skoczek" Tczew
II. Nagroda: 100 złotych
Franciszek Bochniak (lat 9) z Koszalina    reprezentant Ksz "Hetman" Koszalin
III. Nagroda:  50 złotych
Jakub Andrzejewski (lat 9) z Kościerzyny reprezentant UKS "WDA" Lipusz
Kategoria "NAJLEPSZA ZAWODNICZKA TURNIEJU":
Nagroda: 150 złotych
 Małgorzata Hagel z Lęborka  
Kategoria "NAJLEPSZY ZAWODNIK GMINY KOŚCIERZYNA":
Nagroda: 200 złotych
Przemysław Gralka z Łubiany  reprezentant UKS MDK 1 – "Hetman" Bydgoszcz
                                                                                       
Informacje dotyczące wszystkich zawodników Turnieju, przebiegu oraz wyników poszczególnych rozgrywek dostępne są pod adresem internetowym: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_4449/

Urząd Gminy Kościerzyna

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

uczestnik
uczestnik 05.11.2018, 20:30
Szachy to gra godna polecenia. Pozdrawiam.
Tomasz
Tomasz 30.10.2018, 09:51
Gratuluję Zdzisław!

Pozostałe