Kościerzyna. "Dziady" w "Jedynce".

  • 05.11.2018, 12:03 (aktualizacja 06.11.2018, 13:53)
  • Krzysztof Wencki
Kościerzyna. "Dziady" w "Jedynce".
W poniedziałek 5 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kościerzynie wystawiły spektakl "Dziady" część druga, przygotowany według dramatu Adama Mickiewicza.

Adam Mickiewicz w „Dziadach” cz. II opisuje starodawny obrzęd kultywowany na terenach Litwy i Kurlandii, polegający na przywoływaniu duchów zmarłych. Całej ceremonii przewodniczył guślarz, a uważnie śledził jej przebieg tłum ludzi zebrany w kaplicy mający nadzieje uzyskać rady od pojawiających się zjaw.

Spektakl przygotowali uczniowie, którzy są sympatykami lub członkami szkolnego klubu "Eventus" działającego w Szkole Podstawowej numer 1 , pod kierownictwem Sylwii Frenkiel.

Sylwia Frenkiel : "...chcieliśmy zarazić dorosłych i dzieci teatrem, no i mam nadzieję ,że to się udało... "

Uczniowie występujący w przedstawieniu wykazali się dużą dojrzałością podczas odgrywania swojej roli, potrafili doskonale wczuć się w sytuację swojej postaci. Aktorzy odpowiednio modelowali głos i akcentowali niektóre frazy co sprawiło, że widzowie mogli lepiej zrozumieć problemy granych postaci.

Niezwykłego klimatu spektaklowi nadały oryginalne, działające na wyobraźnie stroje i niecodzienne rekwizyty. Nie można zapomnieć o fantastycznych efektach w postaci świateł i dymu, nadających przedstawieniu nastroju grozy i niezwykłości.

Sylwia Frenkiel : "...zaczęliśmy przygotowania na początku września, więc niemalże dwa miesiące.....te dwa miesiące wystarczyły w zupełności, chociaż ci uczniowie , którzy brali udział w przedsięwzięciu ... działają już niejednokrotnie i nie było to dla nich pierwsze zetknięcie z teatrem..."

Spektakl ten w pełni oddawał nastrój tego obrzędu i jego tajemniczość, a fantastyczna gra aktorów wprowadziła widzów w niesamowity świat pełen nadzwyczajności i tajemniczości. Ponadto przedstawienie doskonale wpisuje się w obchodzone niedawno święto zmarłych ,które jest czasem wspominania tych, którzy już odeszli do wieczności.

Dariusz Kisielewski - dyrektor szkoły : "... pokazali to, że są wrażliwi na pamięć o tych , którzy odeszli, bo "Dziady wpisują się w taką pamięć za tymi, którzy byli, którzy przeminęli , ale pamięć o nich pozostaje ... "

 Zdaniem burmistrza Michała Majewskiego , który był obecny na przedstawieniu, tego typu występy powinny być zaprezentowane szerszej widowni np. na scenie Kina Remus.

Michał Majewski - burmistrz Kościerzyny: "... naprawdę mamy bardzo utalentowaną młodzież i musimy się zastanowić ,żeby umożliwić im dotarcie do szerszej publiczności..."

 

 

Krzysztof Wencki

Zdjęcia (21)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bogacz.
Bogacz. 06.11.2018, 17:07
Po tytule myślałem że to o nauczycielach z jedynki ich zarobkach.

Pozostałe