Uczniowie z Wielkiego Podlesia wygrali w ogólnopolskim konkursie

  • 08.11.2018, 13:54 (aktualizacja 19.11.2018, 13:47)
  • Urząd Gminy Kościerzyna
Uczniowie z Wielkiego Podlesia wygrali w ogólnopolskim konkursie
Główna nagroda w konkursie jest nasza! Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Xawerego Czernickiego w Wielkim Podlesiu otrzymali ją za udział w V edycji ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Polska… Nasza Niepodległa" pod hasłem „W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości 1918 – 2018”. Celem konkursu było pogłębienie i utrwalenie wiedzy historycznej, kształtowanie postaw patriotycznych oraz promocja szkoły i gminy na forum ogólnopolskim.

Konkurs objęli patronatem między innymi: Narodowe Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej i ogólnopolska telewizja TVP  „HISTORIA”. Mieliśmy z kim konkurować, bo do konkursu zgłosiło się kilka tysięcy uczniów z prawie dwustu placówek oświatowych z całej Polski. Nasi uczniowie pod kierunkiem p. Iwony Kwidzińskiej i p. Tomasza Glazy nakręcili film, który otrzymał I miejsce w tym konkursie. Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się w Białymstoku 5 listopada 2018 roku.

„Polacy w walce o Niepodległość Ojczyzny na przykładzie mojego miasta i regionu” - taki był temat przewodni prac konkursowych. Nasi uczniowie nakręcili film na temat walki Kaszubów o zachowanie polskości. Główną uwagę skupili na ukazaniu ich oporu z falą germanizacji w XIX i na początku XX stulecia. Sceny do filmu nagrywane były w Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego  im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach.  Aktorzy wcielili się w role pruskiego żandarma, dzieci organizujących szkolny strajk, niemieckiego nauczyciela, księdza, czy Franciszka Peplińskiego – kaszubskiego drzymality. 

Nagrodzony film uczniów i nauczycieli będzie można zobaczyć podczas najbliższej akademii z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę, która odbędzie się 9 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Xawerego Czernickiego w Wielkim Podlesiu od godz. 11:00. Na uroczystości wspólnie odśpiewamy hymn narodowy, biorąc udział w pobijaniu „Rekordu dla Niepodległej!”

Już dzisiaj serdecznie ZAPRASZAMY wszystkich, którzy chcą uczcić z Nami 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę.

 

Urząd Gminy Kościerzyna

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Julita
Julita 09.11.2018, 10:32
Xawerego - powinno być w języku polskim - Ksawerego

Pozostałe