Podwyżki podatków w Kościerzynie.

  • 15.11.2018, 13:33 (aktualizacja 15.11.2018, 20:08)
  • Krzysztof Wencki
Podwyżki podatków w Kościerzynie.
14 listopada odbyła się ostatnia sesja obecnej Rady Miasta. Uchwalono na niej podwyżki podatków dla mieszkańców Kościerzyny.

Mimo składanych wyborczych obietnic, podwyżki i tak nas czekają w 2019 roku. Mowa tu o dwóch podwyżkach: podatku od nieruchomości i  środków transportowych. Ten drugi wzrośnie o 2,5%. Za takim rozwiązaniem  było 11 radnych, 1 był przeciwny, a 3 osoby wstrzymały się od głosu. Skarbnik miasta zaznaczył, że  nie są to propozycje podwyżek przy maksymalnych stawkach, które mogłyby zmniejszyć zadłużenie miasta, są to tylko "kosmetyczne" podwyżki, które w jakimś stopniu wspomogą nasz budżet. 

Jarosław Laska - skarbnik miasta: Jeżeli chodzi o podwyżki do budżetu - nieznaczne, bo w przypadku Śródków transportowych w granicach 42-44 tysięcy zł w stosunku rocznym. Jeżeli chodzi o podatek od nieruchomości wzrost z rzędu 200-230 tysięcy złotych. No powiem kosmetyczne.

O 1,8% wzrośnie również podatek od nieruchomości. Będzie to kwota od 1 do 69 groszy od 1 metra powierzchni. W tej sprawie 8 radnych było na "tak", 6 zagłosowało na "nie", a trzy osoby wstrzymały się. Przeciwna podwyżce tego podatku była między innymi radna Karina Młodzianowska: 

Karina Młodzianowska - radna Rady Miasta: Ja ogólnie jestem przeciw utrudnianiu życia mieszkańcom. Przede wszystkim, każda podwyżka dla mieszkańców odbija się na ich kieszeni. Moje ugrupowanie zawsze było przeciwne, stało na stanowisku takim, że nie powinno się podnosić opłat.  Stąd moja decyzja i mój sprzeciw przeciwko podwyżkom podatków.

Tymczasem Burmistrz jest optymistycznie nastawiony do nowych stawek podatkowych, które nie powinny być aż tak uciążliwe dla mieszkańców

Michał Majewski - burmistrz miasta Kościerzyna: Do 15.11.2018 musimy złożyć prowizorium budżetowe, nowa sesja Rady Miasta nie zdąży się ukonstytuować. Było jeszcze parę uchwał, które musieliśmy podjąć między innymi dotyczące lasów państwowych.[...] Absolutnie nie chciałbym dopuścić do sytuacji która miała miejsce w 2012 roku, gdzie proponowana  stawka wzrostu podatku od środku transportowych o 10% spowodowała ubytek jednostek transportowych na terenie miasta.

Następna sesja, podczas której spotkają  już nowi radni odbędzie się 21 listopada. 

 

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec 3
mieszkaniec 3 21.11.2018, 08:13
to jest wyjątkowy arogant
mieszkaniec 2
mieszkaniec 2 20.11.2018, 15:37
"...kosmetyczne zmiany...." i na koniec uśmiech mimika twarzy zawsze więcej pokarze niż słowa
do wyborców-zobacznie co z nami robią po wyborach
do wyborców-zobacznie co z nami robią po wyborach 19.11.2018, 08:49
co to znaczy-" 8 radnych za,6 przeciwnych 3 osoby wstrzymały się od głosu"". To jest skandaliczna informacja--to są nasi radni,którzy maja imię i nazwisko-proszę ich nazwać-wyborcy muszą wiedzieć,kto jak głosuje!!!!!!!!!!!!!! Teraz robicie sobie z nas jaja????????? Kategorycznie żądam jawności głosowania,to jest nasze prawo i nie zgadzamy sie na taką manipulację,że powiecie "osoby"-my chcemy wiedzieć konkretnie KTO
mieszkaniec
mieszkaniec 18.11.2018, 21:09
Dla pana Laski wszystko jest kosmetyczne-a może dowiemy sie ile wynosi jego kosmetyczne wynagrodzenie???
artur
artur 18.11.2018, 21:02
do poprzednika-masz rację.Na listach wyborczych jest imię,nazwisko i wiek kandydata,a po wyborach nie ma jawnych radnych tylko są osoby??
co to ma być-to zwykłe kur.... wyborcy powinni wiedzieć jak głosują ich reprezentanci-to nie może tyć tajne,więc skąd ten durny komentarz " 8 radnych za,6 przeciwnych 3 osoby wstrzymały się od głosu""-to nie żadna łaska,to obowiazek
oburzony wyborca
oburzony wyborca 18.11.2018, 11:39
co to znaczy-" 8 radnych za,6 przeciwnych 3 osoby wstrzymały się od głosu"". To jest skandaliczna informacja--to są nasi radni,którzy maja imię i nazwisko-proszę ich nazwać-wyborcy muszą wiedzieć,kto jak głosuje!!!!!!!!!!!!!! Teraz robicie sobie z nas jaja????????? Kategorycznie żądam jawności głosowania,to jest nasze prawo i nie zgadzamy sie na taką manipulację,że powiecie "osoby"-my chcemy wiedzieć konkretnie KTO
Pan Męczykowski
Pan Męczykowski 15.11.2018, 17:58
tego nikt panu nie zapomni! za pięć lat będziemy wiedzieć jak zagłosować!
http://trojmiasto.wyborcza.pl/…
Jarek
Jarek 15.11.2018, 23:05
ale jest nagonka na Męczyka. Facet wygrywa wybory, a ataki kilku desperatów z Po nadal sa na porządku dziennym, no ale takie jest życie że im ktoś więcej i lepiej robi tym bardziej go nieudacznicy próbują zniszczyć, fajnie, że gościu chce marszałkiem zostać, a niech tam mu się to uda
KORNEL
KORNEL 16.11.2018, 09:37
On nic nie wygrał bo wielu kandydatów miało większe poparcie od niego. Póki co to jako trener przegrał wszystkie mecze w lidze. Nikt go nie niszczy, to on próbował niszczyć innych, wystarczy posłuchać jego wypowiedzi przed wyborami. Sam niszczy resztki swojego dobrego imienia swoimi czynami. Czy w świetle tego co się stało można o nim powiedzieć jako o dżentelmenie i honorowym człowieku? Co innego mówi, a co innego robi i takie są fakty. Zdrada na każdym kroku. W polityce osiągną poziom moralnego dna. Jeżeli ktoś myśli, że jakakolwiek siła polityczna będzie chciała z nim współpracować to jest w błędzie.
Meczykowski wyrzucony z PSL
Meczykowski wyrzucony z PSL 15.11.2018, 14:14
http://trojmiasto.wyborcza.pl/…
Może teraz wykażecie się bestronnością?
Może teraz wykażecie się bestronnością? 15.11.2018, 14:13
http://trojmiasto.wyborcza.pl/…
vvv
vvv 15.11.2018, 14:09
Niektórzy (co widać na załączonym materiale) w ogóle się nie stawili na ostatniej sesji (chyba obrazili się, że ich ponownie nie wybrali), a niektórzy tak na do widzenia zagłosowali za podwyżką. Takich mamy radnych, takie to społeczeństwo. Aż już komentować dalej się nie chce.

Pozostałe