Senior plus. Od przyszłego tygodnia - wnioski o środki w ramach "Senior plus"

  • 23.11.2018, 12:16 (aktualizacja 23.11.2018, 12:25)
  • Codzienny Serwis Informacyjny Serwis Samorządowy PAP
Senior plus. Od przyszłego tygodnia - wnioski o środki w ramach "Senior plus"
Od przyszłego tygodnia samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze z programu "Senior plus" - zapowiedziała w czwartek w Sejmie wiceminister RPiPS Elżbieta Bojanowska. Program skierowany jest do samorządów prowadzących albo zamierzających otworzyć domy lub kluby dziennego pobytu dla seniorów.

W ramach programu JST mogą się ubiegać o środki na jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie lub wyposażenie placówek oraz na zapewnienie ich funkcjonowania. Na utworzenie dziennego domu "Senior plus" można otrzymać 300 tys. zł, a na klub - 150 tys. zł. Placówki już istniejące będą mogły otrzymać do 300 zł na utrzymanie jednego miejsca w dziennym domu lub do 200 zł w klubie.

 

Wiceminister zaznaczyła, że domy oraz kluby oferują osobom starszym usługi z zakresu aktywizacji społecznej, edukacji, działalności sportowej, artystycznej, kulturalnej, czy oświatowej. "A przede wszystkim rehabilitację i usługi socjalne, w tym ciepły posiłek, a także terapię zajęciową" - powiedziała.

Zwróciła uwagę, że tego rodzaju placówki mają również na celu wspierać aktywizację i integrację międzypokoleniową. "Regularnie w tych placówkach organizowane są spotkania z dziećmi z przedszkoli, z młodzieżą szkolną, czy z seniorami z innych placówek i organizacji pozarządowych" - mówiła.

Jak podkreśliła wiceminister, na koniec 2017 roku w Polsce funkcjonowało 240 domów i klubów, które oferowały ponad 6 tys. miejsc. W tym roku zaplanowano utworzenie ponad 300 nowych placówek, z liczbą ponad 8 tys. miejsc. Z placówek mogą korzystać osoby powyżej 60. roku życia, które są nieaktywne zawodowo. Seniorzy mogą spędzać czas w ośrodkach od poniedziałku do piątku - przez kilka godzin dziennie. 

"W najbliższych dniach będzie nabór wniosków na przyszły rok. Również mamy zaplanowaną kwotę 80 mln zł. Zachęcamy samorządy do składania wniosków" - apelowała wiceminister.

 

 

Codzienny Serwis Informacyjny Serwis Samorządowy PAP
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Stenia
Stenia 12.02.2019, 00:54
Jak się tam zapisać?Jaki to koszt dla seniora?Słyszałam,że jest tam miejsce tylko dla 15 seniorów.
Elwira
Elwira 12.02.2019, 17:33
Trzeba się udać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
JK
JK 23.11.2018, 22:40
TO SKANDAL
potencjalna podopieczna
potencjalna podopieczna 23.11.2018, 15:22
Czy Kościerski Dom Pobytu Dziennego wreszcie zostanie otwarty? Już raz środki otrzymane na jego powstanie przepadły,czy sytuacja się powtórzy? Gdyby ta instytucja już działała,była by możliwość uzyskania kolejnej dotacji.Myślę,że warto w tej sprawie"przesłuchać"przewodniczącą Rady Seniorów,która powinna reprezentować interesy osób starszych,a nie tylko odbierać nagrody i tytuły.

Pozostałe