Mieczysław Struk ponownie wybrany Marszałkiem Województwa Pomorskiego

  • 26.11.2018, 16:57 (aktualizacja 26.11.2018, 17:24)
  • Krzysztof Wencki
20181126_132214.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
20 głosami „za” Sejmik Województwa Pomorskiego wybrał na marszałka województwa Mieczysława Struka. Wicemarszałkami województwa wybrani zostali Wiesław Byczkowski i Ryszard Świlski, a członkami zarządu – Agnieszka Kapała-Sokalska i Józef Sarnowski.

Mieczysław Struk urodził się w Jastarni, w rodzinie od pokoleń związanej z Mierzeją Helską. Ukończył studia na Wydziale Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz studia doktoranckie na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Ukończył także studia podyplomowe organizacji i zarządzania oraz integracji europejskiej na Uniwersytecie Gdańskim.

 

W latach 1990–2002 był burmistrzem Jastarni. W 1998 roku został radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego. Od 2005 roku sprawował funkcję wicemarszałka, a następnie od 2010 roku funkcję marszałka. Był współinicjatorem i Przewodniczącym Zarządu Komunalnego Związku Gmin. Jest propagatorem kultury północnych Kaszub i rybołówstwa bałtyckiego. Jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Palki, tzw. samorządowego Oscara. Członek Platformy Obywatelskiej i Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Ma uprawnienia kapitana jachtowego i motorowodnego.

 

W swoim wystąpieniu podczas dzisiejszej sesji sejmiku Mieczysław Struk powiedział m.in.:

 

Kwestią fundamentalną dla przyszłości regionu będzie przyjęcie przez Sejmik Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego do roku 2030. Powinna być ona wyrazem konsensusu regionalnego, w tym dbałości o długofalowe interesy rozwojowe każdego z subregionów. Nowej Strategii potrzebujemy z co najmniej dwóch powodów.

Po pierwsze, wkrótce rozpocznie się realizacja nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Musimy się do tego właściwie przygotować tym bardziej, że możliwości wsparcia ze strony UE, choć wciąż znaczne, będą jednak mniejsze niż dotąd. Po drugie, musimy sprostać wielu szybko nadciągającym wyzwaniom.

Jednym z największych jest starzenie się społeczeństwa. Choć jesteśmy najmłodszym demograficznie regionem Polski, to naszej gospodarce zaczyna brakować pracowników. Jednocześnie, wciąż za mało Pomorzan jest aktywnych zawodowo. Aby uniknąć negatywnych skutków tej sytuacji, potrzebujemy m.in. odpowiedzialnej i konsekwentnej regionalnej polityki senioralnej, a także dalekowzrocznej regionalnej polityki migracyjnej obejmującej również budowanie oferty dla utalentowanych ludzi z całego świata.

Innym wyzwaniem są zmiany klimatu. Częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych wzrośnie, a ich skutki będą coraz poważniejsze. Pomorze jest szczególnie narażone na ryzyka związane z klęskami żywiołowymi, a skala strat przez nie wywołana może być ogromna. Koszty takich nadzwyczajnych wydarzeń, jak ubiegłoroczna nawałnica, są ogromnym obciążeniem dla mieszkańców, regionalnej gospodarki i środowiska. Musimy nauczyć się je przewidywać, a także być skuteczniejsi w prewencji i niwelowaniu skutków.

Trzecim z wyzwań, jakie chcę podkreślić, jest rosnąca konkurencja globalna. Nie możemy pozostać na marginesie kluczowych procesów gospodarczych. Powinniśmy roztropnie wspierać adaptację pomorskich przedsiębiorstw do działania w warunkach Trzeciej Rewolucji Przemysłowej, a więc gospodarki niskoemisyjnej, cyfrowej oraz cyrkularnej, czyli takiej, w której wygrywa się oszczędnością i ponownym wykorzystaniem zasobów.

Kolejnym ważnym punktem dzisiejszej sesji sejmiku był wybór pozostałych członków Zarządu Województwa Pomorskiego. Wicemarszałkami województwa wybrani zostali Wiesław Byczkowski i Ryszard Świlski, a członkami zarządu – Agnieszka Kapała-Sokalska i Józef Sarnowski.

Józef Sarnowski zastąpi Krzysztofa Trawickiego i zajmie się zagadnieniami rozwoju obszarów wiejskich, natomiast Agnieszka Kapała-Sokalska przejmie po wicemarszałku Pawle Orłowskim odpowiedzialność za politykę zdrowotną i senioralną.

 

źródło: www.pomorskie.eu

Krzysztof Wencki

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zawsze Pomorze
Zawsze Pomorze 28.11.2018, 23:00
Wygląda na to, że Męczyk nie zdradził, zagłosował przecież na Struka. Nadal ma mój głos. Powodzenia w dalszej drodze sprawnego samorządowca.
Szopka
Szopka 29.11.2018, 19:23
No no na pewno widziałeś że postawił krzyżyk przy nazwisku Struk naprawdę nie bądź śmieszny.
Józef
Józef 29.11.2018, 10:45
hahahahhaha Dobre! :-)
Brawo
Brawo 27.11.2018, 18:09
Gratulacje Panie Marszałku. Jest Pan wspaniałym człowiekiem na odpowiednim stanowisku.
Witek
Witek 27.11.2018, 22:01
Nie wszyscy znają się na żartach i gotowi są pomyśleć, że napisałeś to poważnie. Ale żart całkiem dobry.
JK
JK 27.11.2018, 23:35
Ból tyłka? Weź czopki. Struk jest najlepszym marszałkiem w historii. Możesz mieć inne zdanie... i tak ciebie nikt nie słucha. Głosowanie pokazało, że cieszy się zaufaniem. PS. Nie zdradza również kolegów jak zrobił to jeden co był w PO, później kokietował z PSL (ale i tak w nim nie był), chciał koalicji z PiS itp itd. Człowiek karuzela. Struk od początku do końca ma jasne poglądy i trzyma się ich konsekwentnie. Jest z PO na dobre i na złe i takich ludzi się ceni.
Borkowski
Borkowski 01.12.2018, 00:07
w sumie to jestem za Męczykowskim obojętnie co byś o nim pisał. Widzę jego działania i to pozytywne, widzę pozytywny i to całkiem dużo.
adam
adam 30.11.2018, 22:54
A kto ciebie słucha?
A gdzie Darek?
A gdzie Darek? 27.11.2018, 07:08
A Darek co dostanie?
R.G
R.G 27.11.2018, 06:38
Mam bardzo dobre połączenie

"Ja, to proszę pana mam bardzo dobre połączenie:
Wstaję rano, za piętnaście trzecia, latem to już widno.
Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem.
Śniadanie jadam na kolację, tylko wstaję i wychodzę."
"No ubierasz się pan"
"Płaszcz, jak pada. Opłaca mi się rozbierać po śniadaniu? Do PKS mam 5 kilometry.
O czwartej za piętnaście jest PKS."
"I zdążasz pan?"
"Nie. Ale i tak mam dobrze, bo jest przepełniony i nie zatrzymuje się.
Przystanek idę do mleczarni, to jest godzinka.
Potem szybko wiozą mnie do Szymanowa.
Mleko, widzi pan, ma najszybszy transport. Inaczej się zsiada.
W Szymanowie znoszę bańki i łapię okazję.
Na Ochocie w elektryczny do stadionu.
A potem to już mam z górki.
Bo tak: w 119, przesiadka w 13, przesiadka w 345 i jestem w domu.
Znaczy w robocie.
I jest za piętnaście siódma.
To jeszcze mam kwadrans, to sobie obiad jem w bufecie.
To po fajrancie już nie muszę zostawać, żeby jeść, tylko prosto do domu.
I góra 22:50 jestem z powrotem.
Golę się, jem śniadanie i idę spać."
wnikliwy Kaszub
wnikliwy Kaszub 27.11.2018, 12:21
Pamiętam to z któregoś filmu Stanisława Barei, tylko nie pamiętam tytułu ale fajne i gratuluję chęci aby to wszystko napisać. Pozdrawiam.
Zagubiony na chwilę
Zagubiony na chwilę 26.11.2018, 23:41
No i co Dareczku klęska czy jak wolisz porażająca porażka ale tak to już jest z intrygami, gierkami, spiskowaniem itd. dostałeś po łapkach i słusznie. Za to że oszukałeś mnie i wielu innych wyborców spotkała ciebie zasłużona kara. Mój głos stracony ale za 5 lat tego błędu już nie popełnię.
Donatan
Donatan 27.11.2018, 06:52
upadać jest rzeczą ludzką, trwać w upadku diabelską. Czy poniósł klęskę, myślę że nie. Poniósł by ją gdyby nie działał, nie próbował, gdyby się nie starał. Podziwiam jego działania właśnie, determinację. Na takiego człowieka głosowałem i się nie zawiodłem. Dużo robił i dużo nadal robi.
Elvis
Elvis 28.11.2018, 19:54
Można upaść fakt ale jak ktoś w imię swoich interesów i robieniu czegoś jedynie komuś na złość bo czuje się skrzywdzony czy odrzucony stawia na szalę swoje dobre imię a przede wszystkim wystawia laurkę nam wszystkim. To właśnie takim zachowaniem nie pomaga a jedynie szkodzi mieszkańcom naszego regionu.
Ziobi
Ziobi 28.11.2018, 20:48
Darek to porządny pracowity facet, dużo położył na jedną szalę. Niestety u nas jest tak, że im więcej ktoś robi tym bardziej jest tłamszony i niszczony. Szkoda mi faceta. Mam nadzieję że już niedługo wszystko wróci na właściwe tory i nadal będzie z tak wielkim zaangażowaniem działał dla regionu, dla ludzi
ddd
ddd 26.11.2018, 23:36
Za Darka teraz ani grosza nie dostaniemy na Kościerzynę. Na złość nic nie dadzą. Dalej będą wypadki na Małym Klinczu. Dziękujemy Darku:P
Martyniuk
Martyniuk 27.11.2018, 17:01
Darek dużo wywalczył i wywalczy. Zacznij się interesować prawdziwymi danymi a nie tylko plotkami. Przecież informacje są dostępne wszędzie co kto robił, na co głosował, w czym brał udział. Tutaj nie trzeba oczerniania czy wróżbiarstwa. Kto wie , kto się interesuje a nie jest ignorantem ten łatwo zobaczy jak dużo działań dla regionu miał i ma nadal Męczyk. Tylko trzeba pracy i wytrwałości w tym co się robi.
Abelard
Abelard 27.11.2018, 22:47
zgadzam się z powyższym jest działa i to na poważnie. Widać, że chce jak najwięcej uzyskać dla ludzi, że to taki prawdziwy działacz z krwi i kości, że to dobry człowiek. Myślę, że jeszcze dużo osiągnie nie tylko w polityce
aleś głuptas
aleś głuptas 26.11.2018, 22:11
do poprzednika- co za bzdury piszesz-Struk dobrym marszałkiem-chyba jeszcze nie wytrzeźwiałeś po wyborach
sw
sw 26.11.2018, 19:44
Trzeba przyznać że Struk jest dobrym marszałkiem, choć sympatie polityczne lokuję w PIS. Województwo rozwija się dynamicznie i co ważne Struk jest Kaszubą a zatem bardziej sprzyja naszym terenom. A dla pana Darka szacunek, szarża się nie udała ale ciepełko pełowcom się zrobiło. Konkurencja musi być
ziu
ziu 27.11.2018, 17:40
Pan Struk nie jest ani dobrym marszałkiem ani dobrym Kaszubą bo dalej trójmiasto i okolice pożrą cały budżet województwa a pozostałe powiaty pogrążą się dalej w Czarnej ***, przy wsparciu Świlskiego
z pomorza
z pomorza 26.11.2018, 17:52
Darek i na co zdało się Twoje knucie???
ok
ok 26.11.2018, 17:26
No to po staremu. Bez dobrej zmiany.

Pozostałe