Kościerzyna.Akcja „SZPIK” zakończyła się wielkim sukcesem

  • 30.11.2018, 10:32 (aktualizacja 06.12.2018 09:56)
  • Agnieszka Bukowska
Kościerzyna.Akcja „SZPIK” zakończyła się wielkim sukcesem Facebook
24 i 25 listopada odbyła się akcja „Szpik”, dedykowana Robertowi Pałubickiemu oraz chorym na białaczkę.

Robert Pałubicki jest 37-letnim marynarzem. Wraz z rodziną - żoną Emilią oraz synem Julianem mieszka w Świnoujściu. Jednak cała jego młodość związana jest z Kościerzyną. O chorobie dowiedział się w październiku, to chłoniak. Obecnie przebywa w szpitalu w Szczecinie, gdzie przyjmuje chemioterapię.

Rodzina dowiedziawszy się o chorobie postanowiła pomóc i zorganizowała z pomocą DKMS akcję w poszukiwaniu potencjalnych dawców. Zgłosiło się wielu wolontariuszy z Kościerzyny i okolic, ale zaangażowali się także koledzy Roberta ze Świnoujścia. Całe przedsięwzięcie zakończyło się wielkim sukcesem łącznie do bazy DKMS zarejestrowało się 911 osób (w Świnoujściu 494 osoby, a w powiecie Kościerskim 417).

Robert Pałubicki jest mile zaskoczony ilością ludzi, którzy zarejestrowali się do  bazy DKMS jako potencjalni dawcy. Uczestnicy, którzy pomagali w przedsięwzięciu, jak i sam zainteresowany bardzo dziękują wszystkim za tak wielką pomoc. 

DKMS został założony w 1991 roku z prywatnej inicjatywy w oparciu o historię cierpiącej na białaczkę pacjentki Mechtild Harf. Jej rodzina chciała zrobić wszystko, by ją uratować. Jedyną szansą było przeszczepienie szpiku kostnego od niespokrewnionego Dawcy. Niestety w tamtych czasach w Niemczech zarejestrowanych było tylko 3000 niespokrewnionych Dawców. Rodzina Mechtild zmobilizowała wszelkie siły znajomych i przyjaciół, by zdążyć z pomocą. Tak z prywatnej inicjatywy dr Petera Harf’a (męża Mechtild) oraz jej lekarza, dr Gerharda Ehningera, powstał DKMS. Dało to początek powstaniu największej bazy danych na świecie, skupiającej ponad 8 mln zarejestrowanych potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Chcąc zwiększyć szanse na znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie DKMS rozszerza swoją działalność o kolejne centra Dawców w USA (2004), Polsce (2008), Wielkiej Brytanii (2013) i Chile (2018).

W ciągu 27 lat szansę na życie chorym na nowotwory krwi podarowało ponad 71 tysięcy dawców z baz DKMS. Dziś każdego dnia komórki macierzyste na całym świecie oddaje co najmniej 20 Dawców DKMS.

Agnieszka Bukowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe