Skorzewo„Problematyczna” szkoła w Skorzewie

  • 03.12.2018, 13:15 (aktualizacja 06.12.2018, 09:55)
  • Agnieszka Bukowska
Skorzewo„Problematyczna” szkoła w Skorzewie
29 listopada odbyła się sesja rady gminy Kościerzyna. Gorącym tematem była trudna sytuacja uczniów ze Skorzewa.

Tego nie było w programie sesji. Zdesperowani rodzice uczniów ze szkoły w Skorzewie przyszli na sesję z petycją podpisaną przez ponad 700 mieszkańców w której krytykują warunki w jakich uczą się ich dzieci. Pomimo tego, że władze gminy zaplanowały modernizację budynku rodzice zarządali zmiany lokalizacji szkoły. Do głównych mankamentów obecnego budynku wskazanych przez rodziców należą:

1. Brak stołówki - dzieci w chwili obecnej muszą wyjść z budynku, aby zjeść obiad przywieziony       przez firmę cateringową

2. Wąskie korytarze

3. Strome schody

4. Za małe klasy, które rozmieszczone są w osobnych budynkach

To tylko kilka z  wymienionych problemów z którymi borykają się uczniowie. Rodzice są zdesperowani co dało się zauważyć na sali obrad.

Michalina Lasota, mieszkanka Skorzewa

Nowa szkoła potrzebna była już dawno, nie będę tu podawać czy to jest 20 lat temu, była potrzebna kiedyś tym jeszcze bardziej jest potrzebna teraz, ponieważ w obecnych warunkach… dzieci chodzą do budynku, który właściwie nie spełnia tych podstawowych warunków jakie powinien spełniać budynek edukacyjny.

Przypomnijmy, że szkoła w Skorzewie składa się z dwóch części, które nie są ze sobą połączone i uczniowie aby przejść z jednej części do drugiej muszą wychodzić na zewnątrz.

Stary budynek gimnazjum zbudowano ponad 100 lat temu. Planowano go wyremontować i rozbudować. Powstałoby 5 nowych, większych klas, szatnia i korytarze z normalnym ciągiem komunikacyjnym. Nowy budynek miał zagwarantować lepsze warunki nauki dla wzrastającej liczby uczniów.

Niestety, rodzice nie akceptują takiego rozwiązania i  oczekują nowej szkoły w innej lokalizacji .

 

Grzegorz Piechowski - Wójt Gminy Kościerzyna

Ja rozumiem mieszkańców Skorzewa, bo rzeczywiście usytuowanie tej szkoły, rozczłonkowanie jej na kilka budynków jest pewnego rodzaju problemem. Natomiast tak jak powiedziałem, kiedyś podjęto pewne decyzje i dzisiaj są ich konsekwencje. 

Modernizacja szkoły, oraz jej wariant została zaplanowana kilka lat wcześniej.

To co mnie martwi to to, że jestem tutaj od 8 lat wójtem i byłem co roku na pewnego rodzaju zebraniach i nigdy w taki sposób nie podnoszono tego tematu. Oprócz ostatniego spotkania, które miał miejsce tak jakby w czasie trwania kampanii. To jest takie spotkanie sprawczo - wyborcze, gdzie wójt i radni podsumowują ostatnią kadencję.

 

Ostatecznie radni nie podjęli decyzji, co dalej ze szkołą w Skorzewie, nastąpi to na kolejnym posiedzeniu rady w grudniu.

 

Agnieszka Bukowska

Zdjęcia (19)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Obserwator
Obserwator 10.12.2018, 23:19
Patrząc na zdjęcia widzę,że najwięcej do powiedzenia mają osoby których dzieci nie chodzą do szkoły ?
Oszukana
Oszukana 10.12.2018, 23:03
Petycję o budowie nowej szkoły podpisałam , lecz tego bardzo żałuję, ponieważ nie wiedziałam o planie modernizacji starej szkoły a inne warunki do nauki są potrzebne na teraz! Z tego co wiem to nie tylko ja żałuję, że się podpisałam
Genio
Genio 03.12.2018, 17:05
Były wybory, każdy miał prawo głosu, wybraliście tak jak wybraliście, nie od dziś wiadomo że obecni radni i wójt nie radzą sobie w odpowiedni sposób z zakresem i problemami gminy a jeśli je próbują rozwiązać zdarza im się to robić w sposób nieudolny....
Były wybory, była szansa zmiany, wybraliście, macie...
PS: Bardzo dobrze Pani Michalino że nie zabrakło pani odwagi i podjęła konkretne kroki. Brawo.
ObserwatorKA
ObserwatorKA 05.12.2018, 22:34
Przeciez na zabraniu podsumowującym poruszano temat szkoły i Pan "nie da sie" powiedział "nie da sie". A teraz wszyscy mają pretensje i są zdziwieni. Jak wybraliście tak macie.

Pozostałe