Kościerzyna.600 tysięcy na inwestycje

  • 17.12.2018, 14:45 (aktualizacja 10.01.2019, 11:38)
  • Agnieszka Bukowska
Kościerzyna.600 tysięcy na inwestycje
Państwowa Straż Pożarna w Kościerzynie jest w trakcie generalnego remontu. Otrzymała dużą dotację ze skarbu państwa na zakup nowego sprzętu. Zakupiono akcesoria wysokiej jakości, lżejsze, bardziej funkcjonalne, poręczne i mniej obciążające ratownika.

Dotacja ze skarbu państwa została przekazana dzięki poprawce, wniesionej przez panią poseł Dorotę Arciszewską - Mielewczyk. Wsparcie, które otrzymała kościerska straż wynosi ponad 600.000 zł. Pieniądze zostały podzielone na dwa rodzaje zakupów.

Str. bryg. Tomasz Klinkosz - komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie: Trafiło do nas ponad 600 tys. Z tego 400 tys z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne a 200 tys na zakupy bieżące. Z tych 400 zakupiliśmy min. samochód, lodź, zakupiliśmy wyposażenie pralni przemysłowej do dezynfekcji do mycia do impregnacji naszych ubrań bojowych, zakupiliśmy kamerę termowizyjna, drugą, bo teraz mamy już na każdym samochodzie gaśniczym kamerę termowizyjna. Zakupiliśmy podest ratowniczy. Też wyposażenie takiego punktu obsługi sprzętu do ochrony dróg oddechowych, do badania masek do dezynfekcji.

Ze środków bieżących został zakupiony sprzęt ratowniczko gaśniczy , kombinezony nurkowe, węże, pompy pływające, pompy zatapialne, pompy szlamowe, część nowych hełmów dla ratowników, buty, rękawice.

Ekwipunek ratownika medycznego PSP także został zwiększony, min. o podstawowe leki, głowę do intubacji, fantomy.

Młodszy aspirant Daniel Wyka koordynator ratownictwa medycznego państwowej straży pożarnej w Kościerzynie: W tym roku zostaliśmy doposażeni w sprzęt ratownictwa medycznego. Głownie jeżeli chodzi tutaj o wykonywanie medycznych czynności ratunkowych. Ratownicy którzy pracują na co dzień na oddziale bojowym jednostki ratowniczo - gaśniczej. Od tego roku mogą wykonywać medyczne czynności ratunkowe. Szczególnie w tych zdarzeniach tzw izolowanych zdarzeniach ratownictwa medycznego, gdzie jeżeli zespól ratownictwa medycznego jest niedostępny z rożnych przyczyn zostajemy wysyłani do takiego zdarzenia i do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego zabezpieczamy osobę poszkodowaną.

Budynek straży także przechodzi generalny remont.

Str. bryg. Tomasz Klinkosz: Remontujemy tak naprawdę w sposób już całkowity. To co do tej pory było zostało wyprute do gołych ścian. są instalowane nowe instalacje wodociągowe, kanalizacyjne elektryczne, wentylacyjne. Ta część będzie praktycznie jak nowa. Oprócz tego, tutaj też w części niskiej garaży aranżujemy pomieszczenie do obsługi sprzętu do ochrony dróg oddechowych.

 

Dodatkowo zostanie wymienionych siedem starych bram.

 

 

Agnieszka Bukowska

Zdjęcia (35)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

strażak osp
strażak osp 17.12.2018, 18:08
Brawo!Sprzęt jakim od kilku już lat posiada PSP w Kościerzynie jest jednym z lepszych w województwie. Super że jest też wymieniany na coraz nowocześniejszy. Teraz jeszcze szefostwo kościerskiej komendy powinno pomyśleć o pojeździe gaśniczym z dużą ilością wody w granicach 8 tys litrów, który mógłby być wykorzystywany kiedy jest problem z zaopatrzeniem wodnym. Pozdrawiam i Gratuluję.

Pozostałe