MEN: przerwa świąteczna nie jest czasem wolnym dla nauczycieli

  • 18.12.2018, 15:27 (aktualizacja 18.12.2018, 15:32)
  • admin 24
MEN: przerwa świąteczna nie jest czasem wolnym dla nauczycieli
Zimowa przerwa świąteczna nie jest czasem wolnym od pracy dla nauczycieli – przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Od 23 do 31 grudnia trwa w szkołach zimowa przerwa świąteczna. Dla uczniów jest to czas wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Jak wyjaśnia ministerstwo edukacji, to oznacza, że w tych dniach dyrektor szkoły „nie ma obowiązku zapewnienia opieki świetlicowej czy zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych”.

Resort podkreśla jednak, że zimowa przerwa świąteczna nie jest jednak czasem wolnym od pracy dla nauczycieli ani dniami ich urlopu wypoczynkowego (urlop przysługuje nauczycielom w okresie ferii letnich i zimowych).

„W trakcie przerwy – w dni robocze – nauczyciele pozostają do dyspozycji dyrektora szkoły (w ramach realizacji 40-godzinnego tygodnia pracy wynikającego z przepisów ustawy – Karta nauczyciela)” – wskazuje MEN w komunikacie. „Dyrektor decyduje zatem o zaplanowaniu zadań dla nauczycieli w trakcie przerwy świątecznej. Po dokonaniu diagnozy potrzeb rodziców, których dzieci uczą się w danej szkole, dyrektor szkoły może zdecydować o ewentualnym zorganizowaniu zajęć opiekuńczych” – wyjaśnia resort.

Ministerstwo wyjaśnia także sytuację dzieci, które korzystają w szkole z wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym. One mają prawo do opieki w trakcie całego roku szkolnego, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców.

„Oddział przedszkolny w szkole działa zgodnie z przepisami dotyczącymi przedszkoli publicznych, a więc do jego organizacji nie mają zastosowania przepisy ww. rozporządzenia, w którym ustalono terminy ferii i przerw świątecznych” – zaznacza MEN.

źródło: kurier.pap.pl

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pff
Pff 18.12.2018, 20:52
Skończyły się lokalne "newsy" czy może ktoś z redakcji miał do szkoły pod górkę? Nie rozumiem celowości umieszczania tego komunikatu na portalu poświęconym wydarzeniom w mieście . To nie jest szkolna strona.
Obserwator
Obserwator 19.12.2018, 08:49
Ale w tym mieście też są szkoły w których pracują nauczyciele.
Obserwator
Obserwator 18.12.2018, 15:36
Trzeba im to powiedzieć. Są wiecznie przemęczeni.

Pozostałe