Trzej Królowie odwiedzili Lipusz

  • 08.01.2019, 13:51 (aktualizacja 12.01.2019, 10:15)
  • Redakcja
Trzej Królowie odwiedzili Lipusz
W niedzielę 6 stycznia w Lipuszu po raz pierwszy odbył się Orszak Trzech Króli. W powiecie kościerskim święto uczczono w Dziemianach, Osowie oraz Lipuszu. Przemarsz w Lipuszu zainteresował wielu mieszkańców.

Objawienie Pańskie w tradycji polskiej nazywane jest potocznie świętem Trzech Króli. Jest to jedne z pierwszych świąt, które zostały ustanowione przez Kościół i zamyka święta Bożego Narodzenia. Są to największe polskie uliczne jasełka.

Święto Trzech Króli rozpoczęto mszą, na której rozdano korony. O godzinie 12:00 mieszkańcy wyszli na ulicę i podążyli za rozśpiewanym orszakiem. Na trasie przemarszu przygotowane były trzy przystanki, na których mieszkańcy obejrzeli scenki nawiązujące do biblijnego hołdu, jaki małemu Jezusowi złożyli Trzej Królowie. Oprawą muzyczną, zajęła się parafialna schola oraz kapela zespołu „Modraki z Parchowa”. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni organizacją oraz atmosferą.

Inicjatywa była nasza wspólna, mieszkańców i rady parafialnej, gminnego ośrodka kultury — mówi Ks. Prałat Jan Ostrowski — proboszcz parafii Św. Michała Anioła — ... dotychczas jeździliśmy zawsze na orszak do Dziemian... wielu parafian mówiło „Księże proboszczu, może by orszak w naszej miejscowości, nas więcej mogłoby uczestniczyć”. Stąd, kiedy zgłosiliśmy się i powiedziałem parafianom. Radość była wielka... bo każdy miał koronę na głowie.

Radosny korowód liczył ponad 1200 osób. Szedł w nim również Wójt Gminy Lipusz — Mirosław Ebertowski. 

Mirosław Ebertowski — Ze strony gminy zaangażował się gminny ośrodek kultury, sportu i rekreacji, który przygotował między innymi scenę i nagłośnienie... Bardzo licznie wolontariusze, ministranci. Szkoła, która scenki przygotowała na poszczególnych przystankach. Tak więc można powiedzieć, że cała społeczność się zaangażowała w organizację tego orszaku.

Wszyscy uczestnicy mogli się napić ciepłej kawy oraz skosztować pysznego piernika. Przygotowania do Lipuskiego Orszaku Trzech Króli trwały od listopada 2018 roku.


 

Redakcja

Zdjęcia (120)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe